ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۹:۳۱
ناحیه منو


آخرین اخبارمالی و اقتصادی در پایگاه حساب من

به گزارش اخبارمالی حساب من شاخص های اقتصادی منتشر شده در بزرگترین اقتصاد دنیا نیز این هفته عمدتا مطلوب نبوده اند. شاخص منطقه ای فعالیت کارخانجات نواحی نیویورک بر خلاف پیش بینی ها افت قابل ...

به گزارش اخبارمالی حساب من شاخص های اقتصادی منتشر شده در بزرگترین اقتصاد دنیا نیز این هفته عمدتا مطلوب نبوده اند. شاخص منطقه ای فعالیت کارخانجات نواحی نیویورک بر خلاف پیش بینی ها افت قابل توجهی را ثبت کرده به طوری که به محدوده افت فعالیت ها (رقم صفر مرز بین رشد و کاهش فعالیت ها است) وارد شده و رقم منفی یک را نشان داده است. این در حالی است که این شاخص در ماه قبل رقم ۵.۲ واحد را نشان داده بود و پیش بینی  می شد در این ماه به ۷.۲ واحد برسد.

شاخص های منتشر شده در بخش ساختمان نیز مطلوب نبوده اند. در حالی که پیش بینی شده بود این ماه نیز مطابق ماه قبل ۱.۲۷ میلیون پروانه ساختمان در امریکا صادر گردد، این آمار ۱.۲۳ میلیون واحد اعلام شده است. آغاز احداث بنا نیز این ماه برخلاف انتظارات کاهش یافته و به ۱.۱۷ میلیون واحد رسیده است.

شاخص دلار این هفته بیش از دو درصد افت داشته و به کمینه شش ماه و نیم اخیر رسیده است، بدین ترتیب دلار تمامی مسیر طی شده از زمان انتخاب رئیس جمهور جدید امریکا را بازگشته است.

علاوه بر عوامل تاثیر گذار در افت شاخص دلار که موجب رشد قیمت طلا بوده، آزمایش موشکی کره شمالی نیز عاملی در افزایش ریسک گریزی سرمایه گذاران و گرایش به خرید طلا بوده است. این هفته طلا ۲.۲ درصد رشد داشته و به ۱۲۵۵.۲۱ دلار در اونس رسیده است.

آخرین اخبارمالی و اقتصادی در پایگاه حساب من
عربستان و روسیه توافق کرده اند تا بهار ۲۰۱۸ (نوروز ۹۷) محدودیت در عرضه را ادامه دهند. پنج شنبه (۲۵ می) نیز سران اوپک، تمدید طرح فریز نفتی را بررسی خواهند کرد که پیش بینی می شود نتیجه این جلسه نیز مثبت باشد
.

از طرفی ذخایر استراتژیک نفت خام امریکا نیز این هفته ۱.۸ میلیون بشکه کاهش یافته است، این ششمین هفته متوالی کاهش ذخایر نفتی امریکاست. بدین ترتیب نفت خام افزایش قیمت بیش از ۵ درصدی را در بازارهای جهانی تجربه کرده است.

افت دلار و تقویت فلزات

با وجود افزایش سرمایه گذاری ها در بخش مسکن و زیرساخت در چین، شاخص های رشد تولیدات صنعتی و سرمایه گذاری ها که صبح دوشنبه منتشر شده اند بیشتر از پیش بینی ها کاهش یافته اند. تولیدات صنعتی این کشور به نسبت ماه مشابه سال قبل ۶.۵ درصد افزایش یافته که ۰.۵ درصد کمتر از پیش بینی ها و ۱.۱ درصد کمتر از رقم این شاخص در ماه قبل است. سرمایه گذاری ها نیز طی چهار ماه منتهی به آوریل به نسبت مدت مشابه سال قبل ۸.۹ درصد افزایش یافته که ۰.۲ درصد کمتر از پیش بینی ها و ۰.۳ درصد کمتر از رقم ماه قبل می باشد.

نگاهی به جزئیات منتشر شده توسط اداره آمار چین اما نشان می دهد که با وجود کاهش جمع سرمایه گذاری ها اما طی چهار ماه نخست سال جاری میلادی به نسبت مدت مشابه سال قبل سرمایه گذاری ها در زیر ساخت ۲۳.۳ درصد و در مسکن ۹.۳ درصد رشد داشته است.

رییس جمهور چین در اجلاس جاده ابریشم ضمن اعلام حمایت از پروژه های زیرساختی در این پروژه قول داده در صورت لزوم سرمایه بیشتری در آن هزینه کند. چین تصمیم دارد جاده ابریشم را تجدید کرده و از این طریق قدرت منطقه ای خود را افزایش دهد.

 علاوه بر خبرهای فوق افت ارزش دلار عمده دلیل رشد قیمت اکثر فلزات طی هفته جاری بوده است.منبع

برچسب ها

نظرات شما