ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۹:۰۱
ناحیه منو


آخرین اخبار از اقتصاد جهانی

آخرین اخبار از اقتصاد جهانی علیرغم محرک های پولی بی سابقه ای که از ابتدای 2016 میلادی توسط عمده بانک های مرکزی جهان اعمال گردیده، گزارش تازه "سازمان همکاری و توسعه اقتصادی" نشان داده که تورم ...

آخرین اخبار از اقتصاد جهانی

علیرغم محرک های پولی بی سابقه ای که از ابتدای ۲۰۱۶ میلادی توسط عمده بانک های مرکزی جهان اعمال گردیده، گزارش تازه “سازمان همکاری و توسعه اقتصادی” نشان داده که تورم جهانی کماکان در پایین ترین سطح از زمان بحران مالی جهان قرار دارد. بر اساس این گزارش، نرخ تورم واقعی کشورهای گروه بیستG20 در ماه اوت به ۲.۱ درصد کاهش یافته که پایین ترین سطح از اکتبر ۲۰۰۹ به اینسو می باشد. در این میان بیشترین میزان کاهش مربوط به کشورهای چین و هند است که از بیشترین میزان رشد اقتصادی برخوردار بوده اند.

سیاست های متفاوت در دو سوی اقیانوس اطلس، از زمان کاهش سرعت رشد اقتصادی چین بیش از پیش نمایان تر گردیده و به تقویت دلار در پی تضعیف سایر ارزها کمک بسیاری نموده است. در چنین شرایطی قدرت خرید تجار خارجی برای محصولات امریکایی کاهش یافته و این امر به زیان صادرکنندگان امریکایی است. موضوعی که در صورت افزایش نرخ بهره می تواند پر رنگ تر گردد و از موضوعات مورد توجه فدرال رزرو در زمان تصمیم گیری برای افزایش نرخ بهره است.

افت ارزش دلار در ساعات ابتدایی انتشار این گزارش را می توان واکنشی هیجانی به این گزارش دانست که در ادامه از شدت آن کاسته شده است. به عقیده بسیاری از تحلیلگران شرایط بازار کار امریکا به وضعیت اشتغال کامل نزدیک شده که در چنین شرایطی کاهش سرعت رشد ایجاد مشاغل غیر قابل اجتناب می باشد. برخی کارشناسان محدوده ۶۰ تا ۱۰۰ هزار واحدی برای تعداد مشاغل ایجاد شده در طول یک ماه را در شرایط فعلی مطلوب می انگارند.

با نزدیک شدن به شرایط اشتغال کامل، مدیران به منظور حفظ نیروی کار خود اقدام به افزایش دستمزد ها می نمایند؛ موضوعی که در این گزارش نیز به وضوح دیده می شود. متوسط دستمزد ساعتی در ماه سپتامبر نسبت به ماه قبل ۰.۲ درصد رشد داشته که مطابق پیش بینی کارشناسان و بیشتر از ماه قبل است. مهم تر آنکه این موضوع می تواند حاکی از افزایش فشار های تورمی در آینده باشد که اعضای فدرال رزرو را برای تصمیم گیری در خصوص افزایش نرخ بهره مصمم تر سازد. آمار مربوط به بازار کار و تورم در امریکا، اصلی ترین ملاک های تصمیم گیری اعضای فدرال رزرو در ارتباط با نرخ بهره قلمداد می گردند که به روشنی در شرایط فعلی تورم اهمیت مضاعف تری پیدا می کند.

به گزارش برخی موسسات مالی، شانس افزایش نرخ بهره در آخرین نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو طی سال جاری میلادی که در دسامبر برگزار می شود به ۷۲ درصد افزایش یافته است. فدرال رزرو در حالی برای اولین بار پس از نزدیک به یک دهه نرخ بهره را در دسامبر ۲۰۱۵ افزایش داده که افزایش تدریجی آن طی سال را در دستور قرار گرفته بود. با این حال نگرش محافظه کارانه اعضا، مانعی برای این افزایش تدریجی پس از گذشت حدود ده ماه شده است.

همچنین، نرخ بیکاری در ماه گذشته کمی افزایش داشته و پس از سه ماه مجددا به محدوده ۵.۰ درصدی بازگشته است. این نرخ از ۴.۹ به ۵.۰ درصد افزایش داشته که محدوده بیشینه نزدیک به یکسال اخیر محسوب می گردد.

نوسانات بازارهای کالایی

بازارهای مالی از ابتدای هفته در پی گزارش های مثبت اقتصادی از امریکا و تقویت شانس افزایش نرخ بهره شاهد افزایش تقاضا برای دلار بوده اند، به طوریکه شاخص دلار (DXY) با افزایش ۱.۲ درصدی همراه شده است. با تقویت دلار و افزایش ریسک پذیری سرمایه گذاران، تقاضا برای طلا به عنوان دارایی امن کاهش یافته به طوری که بهای جهانی هر اونس از این فلز گرانبها با افت شدید ۴.۵ درصدی به زیر مرز ۱۳۰۰ دلار کاهش داشته است. برخی کارشناسان با تکیه بر شانس بالای تقویت دلار در ماه های آتی قیمت های پایین تری را برای فلز گرانبها تخمین می زنند.

در بازار انرژی، قیمت ها علیرغم تقویت دلار افزایش داشته اند. بهای هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال با رشد ۳.۵ درصدی به ۵۱ دلار و ۹۳ سنت رسیده است. گزارش دلگرم کننده از کاهش موجودی مخازن نفت خام در امریکا در کنار اراده اوپک مبنی بر محدودیت عرضه از دلایل اصلی آن بوده است. آمار هفتگی موجودی مخازن نفت آمریکا عصر چهارشنبه منتشر شده که حاکی از کاهش ۳.۰ میلیون بشکه ای داشته تا بدین ترتیب برای پنجمین هفته متوالی موجودی مخازن افت داشته باشد.

گزارش های تازه از فعالیت کارخانجات امریکا و اروپا

عصر دوشنبه گزارش موسسه ISM حاکی از بازگشت رونق به کارخانجات امریکایی بوده است. بر این اساس، افزایش شاخص PMI بیش از برآورد کارشناسان بوده و از ۴۹.۴ به ۵۱.۵ واحد برای ماه سپتامبر رسیده است. در شاخص PMI عدد ۵۰ مرز بین رشد و کاهش فعالیت هاست. این شاخص ماه گذشته پس از پنج ماه زیر مرز ۵۰ واحدی قرار گرفته بود.

موسسه Markit نیز روز دوشنبه گزارشی از وضعیت کارخانجات بریتانیا منتشر کرده که امیدوار کننده بوده است. شاخص PMI کارخانجات بریتانیا به طور غیر منتظره ای افزایش داشته و از ۵۳.۴ به ۵۵.۴ واحد برای ماه سپتامبر رسیده که بیشترین سطح از جولای ۲۰۱۴ به اینسو است. طی یک ماه گذشته ارزش پوند در برابر سایر ارزهای معتبر خارجی کاهش محسوسی داشته به طوریکه پوند در برابر دلار طی این دوره بیش از ۶ درصد کاهش را ثبت کرده است. این موضوع تجار بریتانیایی را به افزایش صادرات ترغیب نموده و موجب رشد سفارشات جدید برای کارخانجات شده است. ارزش پوند تحت تاثیر افزایش بدگمانی ها در ارتباط با تاثیر Brexit بر اقتصاد این کشور افت داشته است. برابری پوند به دلار که از اواسط سال ۲۰۱۴ روند نزولی به خود داشته پس از Brexit شدت بیشتری گرفته و این هفته به ۱.۲۴۳۴ پوند به ازاء هر دلار رسیده که کمترین سطح بیش از سه دهه اخیر است.

برچسب ها

نظرات شما