ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۶:۱۱
ناحیه منو


آخرین اخبار از بازداشت حمید بقایی

«معاون اجرايي رئيس‌جمهوري سابق بازداشت شد»؛ اين خبري است كه سخنگوي قوه‌قضائيه ديروز در نشست خبري خود با خبرنگاران اعلام كرد. بر اساس آنچه غلامحسين محسني اژه‌اي درباره اين بازداشت اعلام كرده است بازپرس پرونده ...

«معاون اجرایی رئیس‌جمهوری سابق بازداشت شد»؛ این خبری است که سخنگوی قوه‌قضائیه دیروز در نشست خبری خود با خبرنگاران اعلام کرد. بر اساس آنچه غلامحسین محسنی اژه‌ای درباره این بازداشت اعلام کرده است بازپرس پرونده حمید بقایی، معاون اجرایی رئیس‌جمهوری سابق، دیروز او را احضار و قرار بازداشت برای وی صادر کرد. «ایسنا» در این باره گزارش داد که غلامحسین محسنی‌اژه‌ای دیروز درباره جزئیات بیشتر درباره این پرونده توضیح نداد.

حمید بقایی، دومین شخص نزدیک به محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق است که بازداشت شده است. پیش از او محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی‌نژاد در تاریخ ۲۶ بهمن‌ماه سال گذشته یعنی کمتر از چهار ماه پیش، روانه زندان اوین شده بود. او به بیش از پنج سال زندان و جریمه نقدی محکوم شد. حمید بقایی که به‌عنوان معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در زمان ریاست اسفندیار رحیم‌مشایی وارد دولت محمود احمدی‌نژاد شد، از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰ ریاست این سازمان را بر عهده گرفت و پس از آن، در تاریخ بیستم فروردین‌ماه سال ۹۰ از سوی محمود احمدی‌نژاد به‌عنوان معاون اجرایی رئیس‌جمهوری برگزیده شد. احمدی‌نژاد همزمان، بقایی را با حفظ سمت سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری کرد.

اگرچه خبر بازداشت بقایی را دیروز سخنگوی قوه‌قضائیه رسما و بدون عنوان کردن اتهام او اعلام کرد، اما حمید بقایی پیش از این نیز به چهار سال انفصال از مسوولیت محکوم شده بود. بنابر آنچه سایت خبری الف در تاریخ ۳۱ اردیبهشت سال ۱۳۹۰ منتشر کرده است، حمید بقایی معاون اجرایی احمدی‌نژاد با حکم دیوان عدالت اداری به ۴ سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شد. بر اساس این گزارش، بقایی به دنبال تخلفات عدیده در دوره‌ای که ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را بر عهده داشته، در دیوان عدالت اداری محکوم شد. این گزارش می افزاید که پس از صدور رای دیوان درباره تخلفات بقایی و صدور حکم قطعی، او از اجرای آن استنکاف می‌ورزد و همین موضوع باعث می‌شود وی به ۴ سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شود.

مطابق ماده ۳۷ قانون دیوان عدالت اداری مصوب سال ۸۵، در صورتی که محکوم‌علیه از اجرای رای استنکاف کند با رای شعبه صادرکننده حکم، به انفصال موقت از خدمات دولتی تا پنج سال و جبران خسارت وارده محکوم می‌شود. سه روز پیش اما موضوعی دیگر نام بقایی را دوباره رسانه‌ای کرد و بر سر زبان‌ها انداخت. موضوع از این قرار بود که حمید بقایی اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری را درباره صندوق قرض‌الحسنه نهاد ریاست‌جمهوری تهدید به شکایت کرد.

برچسب ها

نظرات شما

    طالبزاده می گوید :

    بهر حال کار درست این است که قوه قضاییبه دور از سیاست کار درست را انجام بدهد واهمیتی به شایعات ندهد