ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۰:۲۴
ناحیه منو


آخرین اخبار بورس و بازار ایران

به گزارش حساب من از آخرین اخبار بورس و بازار ایران در بازار ارز و طلا قیمت‌ها کاهش یافته است. دلار با افت ۰.۳ درصدی به ۳۴۲۵ تومان رسیده و سکه بهار آزادی طرح جدید ...

به گزارش حساب من از آخرین اخبار بورس و بازار ایران در بازار ارز و طلا قیمت‌ها کاهش یافته است. دلار با افت ۰.۳ درصدی به ۳۴۲۵ تومان رسیده و سکه بهار آزادی طرح جدید با کاهش ۰.۲ درصدی ۹۸۸ هزار تومان معامله می شود.

 

شاخص کل بورس تهران در پنجمین روز افت متوالی با ۱۰۱ واحد کاهش معادل ۰.۱۶ درصد به ۶۳۹۵۰.۹ واحد رسیده است. این در حالی است که معامله بیش از ۲.۶ میلیون سهم صنایع پتروشیمی خلیج فارس توسط معامله گران حقوقی در محدوده مثبت ۲۲.۷ واحد تاثیر مثبت در تغییرات شاخص داشته است. گروه مپنا، ایران خودرو و نفت و گاز پارسیان به ترتیب بیشترین تاثیر منفی را در تغییرات شاخص داشته اند.

ارزش معاملات بورس با افت ۲۱ درصدی به ۴۹ میلیارد تومان رسیده است. گروه های بیمه، بانک و خودرو به ترتیب بیشترین ارزش معاملات را داشته و در مجموع نزدیک به ۴۰ درصد از آن را به خود اختصاص داده‌اند.

بیمه پارسیان نزدیک به ۳۱ میلیون سهم معامله شده است. متوسط حجم معاملات این شرکت در یکماه اخیر نزدیک به ۵۷ هزار سهم در روز بوده است.  معامله گران حقوقی ۳۰ میلیون سهم بیمه پارسیان را روی صفر تابلو معامله کرده اند. قیمت پایانی این شرکت بدون تغییر بوده اما در آخرین معامله ۱.۴ درصد افت داشته است. دیگر شرکت های بیمه ای نیز عمدتا افت داشته‌اند.

بانک‌ها برخی افت و برخی رشد داشته‌اند. بانک صادرات بیش از ۲ برابر متوسط یکماهه معامله شده و معامله گران حقوقی بیش از سه چهارم این معاملات را انجام داده اند. قیمت پایانی بانک صادرات نیز به واسطه معاملات معامله‌گران حقوقی در محدوده مثبت قرار گرفته است. بانک ملت بزرگترین بانک بورسی ۰.۷ درصد افت داشته است.به گفته قائم مقام بانک مرکزی، تسهیلات اعطایی بانک ها تا دی ماه، بالاتر از میزان پیش‌بینی‌های بانک مرکزی در آغاز سال بوده و اگر اوضاع تا پایان سال به همین روال پیش رود، بانک‌ها حدود ۳۲۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت خواهند کرد که به مراتب بالاتر از پیش بینی اولیه است.

به گفته وی بانک‌ها نه تنها منابع خود را در این راه مصرف کرده‌اند، بلکه به منابع بانک مرکزی هم دست اندازی کرده اند و این خطر بزرگی است که می‌تواند برای سال آینده اهداف تورمی را خدشه‌دار کند.

تولیدکنندگان محصولات شیمیایی عمدتا افت داشته اند. نفت و گاز و پتروشیمی تامین روند کاهشی سه هفته اخیر را ادامه داده و با ۰.۳ درصد افت به ۲۰۸۴ ریال رسیده است. اکثر پتروشیمی ها از جمله پردیس، خارک، شازند، شیراز و جم نیز افت داشته اند.

به گفته مدیر طرح‌های شرکت ملی پتروشیمی، با قیمت ۱۳ سنتی که دولت برای خوراک پتروشیمی اعمال می‌کند طرح‌های اوره آمونیاک و متانول بازدهی بسیار خوبی دارند و با همین قیمت‌ها استقبال بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های مشابه وجود دارد.

بجز زامیاد و کمک فنر ایندامین دیگر شرکت های گروه خودرو و قطعه کاهش قیمت را تجربه کرده اند. سایپا و ایران خودرو بزرگترین خودروسازان ایران به ترتیب ۰.۵ و ۲.۵ درصد افت داشته اند. ایران خودرو پس از مپنا بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشته است.

به گفته رییس شورای رقابت، مقرر شد تمام واردکنندگان غیر رسمی بتوانند با انعقاد قرارداد ارائه گارانتی با نمایندگی‌های رسمی، به واردات خودرو بپردازند. بدین ترتیب واردات خودرو از حالت انحصاری خارج شده و مشکل خودروهای بدون گارانتی نیز برطرف می گردد.

از طرف دیگر به گفته نایب‌رئیس انجمن واردکنندگان خودرو، تعیین سه درصد ارزش CIF خودرو بابت گارانتی و عدم پیش‌بینی سود مناسب برای نمایندگی های رسمی در این دستورالعمل باعث می‌شود تا قیمت ماشین‌هایی که توسط واردکنندگان رسمی به کشور وارد می‌شود نسبت به ماشین‌های وارداتی شرکت‌های غیررسمی گران‌تر شود. وی افزوده در قالب نامه به وزیر صنعت اعتراضات خود را به دو بند ضوابط قیمت‌گذاری خودروهای وارداتی اعلام کرده‌ایم که امیدواریم هزینه ۳ درصدی گارانتی به ۷ درصد افزایش پیدا کند.گروه مپنا برای ششمین بار در هفت روز اخیر افت داشته و امروز در کمینه مجاز روزانه بسته شده است.

انبوه سازان تنها گروهی بوده‌اند که بیشتر شرکت‌هایشان با رشد همراه شده‌اند. برخی شرکت های این گروه مثل سرمایه گذاری شاهد و سرمایه گذاری مسکن شمال شرق با صف خرید بسته شده‌اند. شهرسازی و خانه سازی باغمیشه بیشترین ارزش معاملات گروه را به خود اختصاص داده و ۳.۶ درصد رشد داشته است.

به گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید نفت خام ایران در ژانویه و فوریه ۲۰۱۵ همچنان در سطح ۲.۸ میلیون بشکه در روز ثابت باقی مانده است. این در حالی است که به گزارش رویترز میزان صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی در ماه ژانویه به طور متوسط به ۹۸۲.۵ هزار بشکه در روز رسیده که کمتر از میزان مجاز تعیین شده در توافق اولیه ژنو یعنی ۱.۰ میلیون بشکه در روز می‌باشد.بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، میزان تولید میعانات گازی در این مدت با ۱۰۰ هزار بشکه کاهش به ۵۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

 

برچسب ها

نظرات شما

    Ivan می گوید :

    I liretally jumped out of my chair and danced after reading this!

    زوار می گوید :

    وقتی که دلار و طلاصعود نداشته باشند سایر قیمتها ثابت است