ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۱:۳۶
ناحیه منو


آخرین اخبار مالی و اقتصادی

آخرین اخبار مالی و اقتصادی نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو (FOMC) برگزار گردیده که با تاکید بر گزارش ضعیف اشتغال در ماه گذشته، نرخ بهره در سطح فعلی (0.5 درصد) حفظ شده است. قبل از برگزاری ...

آخرین اخبار مالی و اقتصادی نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو (FOMC) برگزار گردیده که با تاکید بر گزارش ضعیف اشتغال در ماه گذشته، نرخ بهره در سطح فعلی (۰.۵ درصد) حفظ شده است. قبل از برگزاری این نشست عمده کارشناسان ضمن اشاره به گزارش ضعیف اشتغال، بالا رفتن تردید ها نسبت به نتایج همه پرسی خروج انگلستان از اتحادیه اروپا را، عامل دیگری برای به تعویق افتادن زمان افزایش نرخ بهره عنوان کرده بودند.

اما موضوعی که کانون توجه سرمایه گذاران قرار گرفت، بیانیه پایانی نشست بوده که لحن محافظه کارانه تری نسبت به ابتدای سال جاری داشته است. تعداد اعضایی که موافق افزایش حداقل دو مرحله ای نرخ بهره طی سال جاری بودند از ۱۶ به ۱۱ نفر کاهش پیدا کرده است. با این همه، خانم “جانت یلن” رئیس فدرال رزرو با اشاره به بروز نشانه های مثبت مبنی بر شتاب رشد دستمزد ها و موقتی بودن کاهش سرعت رشد اقتصاد امریکا در فصل زمستان، ایجاد شرایط مطلوب برای افزایش تدریجی نرخ بهره در نشست های آتی را محتمل دانسته است.

در نخستین واکنش ها به این رویدادها، ارزش دلار در برابر سایر ارز های اصلی به طور محسوسی افت داشته است. شاخص دلار ((DXY که مقیاسی برای اندازه گیری ارزش دلار در برابر شش ارز معتبر جهانی است، در پایان هفته به ۹۴.۲۰۶ واحد رسیده که ۰.۴ درصد پایین تر از هفته قبل است. همزمان، سطح ریسک در بازارهای مالی افزایش یافته و سرمایه گذاران تقاضای بیشتری برای دارایی های امن همچون طلا نشان داده اند؛ بطوریکه هر اونس از این فلز گرانبها در آخرین دادوستد ۱۲۹۵ دلار و ۱ سنت قیمت گذاری شده که ۱.۵ درصد نسبت به هفته قبل افزایش داشته است.

از آنجا که عمده کالاهای اساسی بر پایه دلار قیمت گذاری می شوند، تضعیف دلار خبر خوبی برای بازارهای کالایی بوده است. در بورس فلزات لندن قیمت ها عمدتا افزایشی بوده اند. هر تن مس با رشد ۱.۱ درصدی ۴۵۵۶ دلار و ۵ سنت قیمت گذاری شده؛ اما روی برخلاف روند هفته های اخیر نزولی بوده و با افت ۴.۰ درصدی به ۱۹۸۵ دلار و ۵ سنت کاهش یافته است. هفته گذشته گزارشاتی مبنی بر دستکاری بازار روی از سوی شرکت “گلنکور” که از بزرگترین شرکت های معدنی جهان محسوب می شود، منتشر گردیده که منجر به افت تقاضا برای این فلز مهم صنعتی شده است. این شرکت متهم است با دست بردن در اسناد بازرگانی از جمله رسید حمل و نقل و صورتحساب های نادرست، سمت تقاضا را غیر واقعی نشان داده است. گلنکور حدود دو سال پیش نیز یکبار به چنین اقداماتی متهم شده بود.

نشست بانک مرکزی انگلستان BOE

روز پنجشنبه نشست مهم بانک مرکزی انگلستان برگزار گردید که سیاستگذاران به حفظ نرخ بهره در سطح ۰.۵ درصد فعلی رای مثبت دادند. نکته حائز اهمیت، توافق همه ۹ نفر عضو کمیته تصمیم گیری بوده که نشان می دهد تغییر سیاست های پولی در انگلستان شاید به زمان بیشتری نیاز دارد. این نشست در حالی برگزار گردید که انگلیس همه پرسی مهم Brexit را پیش رو دارد و از اینرو بیانیه منتشر شده در پایان نشست تحت تاثیر آن بوده است. نگرانی از پیامدهای خروج انگلستان از اتحادیه اروپا علیرغم تلاش برای اتخاذ موضعی بی طرف در متن بیانیه، کاملا مشهود است. افت شدید ارزش پوند در صورت تحقق Brexit از اولین واکنش ها می باشد که دلایل بنیادی قوی از جمله کاهش تراز تجاری و بالا رفتن سطح ریسک دارد.

همه پرسی Brexit در حالی پنج شنبه برگزار خواهد شد که نظرسنجی های اخیر حاکی از افزایش شانس جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا می باشد. این موضوع بازارهای مالی را تحت الشعاع قرار داده و تصمیم گیری را برای سرمایه گذاران سخت نموده است. با این حال، برخی کارشناسان با توجه به تبعات منفی اقتصادی برای انگلستان شانس جدایی را کماکان کم ارزیابی می کنند.

گزارش رشد صنعتی دومین اقتصاد جهان

گزارش دلگرم کننده از کارخانجات چین منجر به افزایش امیدواری ها در خصوص اثربخشی محرک های اقتصادی بانک مرکزی این کشور در راستای ثبات اقتصادی شده است. رشد تولیدات صنعتی چین در ماه می نسبت به سال قبل ۶.۰ درصد بوده که مشابه ماه قبل است. همچنین براساس گزارش اداره آمار چین، شاخص خرده فروشی که هر دو خرید های خصوصی و دولتی را مد نظر قرار می دهد، از رشد ۱۰ درصدی نسبت به سال قبل حکایت دارد.

سه شنبه در امریکا، شاخص خرده فروشی برای ماه می منتشر شده که بیش از پیش بینی کارشناسان و حاکی از رشد ۰.۵ درصدی نسبت به ماه قبل است. این گزارش تصویری از هزینه های مصرف کننده را ارائه می کند که تقویت آن به افزایش سرعت رشد اقتصادی در سه ماهه دوم کمک خواهد کرد.

شاخص قیمت مصرف کننده نیز پنج شنبه منتشر شده که نشان می دهد نسبت به ماه قبل ۰.۲ درصد افزایش یافته که کمتر از تخمین کارشناسان و آمار ماه قبل بوده است. نرخ تورم کنونی با نرخ ۲ درصدی هدف فدرال رزرو فاصله دارد، با این حال اثر منفی آن خصوصا در زمان تصمیم گیری برای افزایش نرخ بهره تعدیل می گردد. چرا که با بررسی جزئی‌تر سبد کالایی مشاهده می شود که کاهش قیمت نفت و در نتیجه سوخت، کاهش تورم را به دنبال داشته و در بخش‌ های دیگر مصرف شرایط متفاوتی به وجود آمده است. کاهش قیمت سوخت بخشی از درآمد مصرف کنندگان را آزاد کرده و منجر به حفظ رشد بخش‌ های دیگر مصرف گردید.

برچسب ها

نظرات شما