ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۰:۴۲
ناحیه منو


آخرین متن پیشنهادی در مذاکرات هسته ای

به گزارش حساب من همزمان پیرامون آخرین متن پیشنهادی در مذاکرات هسته ای با آنکه مقامات افراطی رژیم صهیونیستی فشارهای خود را با هدف ناکام گذاشتن مذاکرات میان ایران و شش قدرت جهانی افزایش داده‎اند، خبرگزاری ...

به گزارش حساب من همزمان پیرامون آخرین متن پیشنهادی در مذاکرات هسته ای با آنکه مقامات افراطی رژیم صهیونیستی فشارهای خود را با هدف ناکام گذاشتن مذاکرات میان ایران و شش قدرت جهانی افزایش داده‎اند، خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از نزدیک شدن ایران و آمریکا به دستیابی به یک توافق هسته‎ای اطلاع داد.

 

به گزارش حساب من طی هفته‌‎های اخیر بحث بر سر یک مرحله‎ای بودن توافق میان ایران و گروه ۱+۵ شدت بیشتری گرفته است. همچنان‌که رهبر معظم انقلاب چندی پیش اعلام کردند توافق بر کلیات و جزئیات باید در یک مرحله و با مفاد واضح و غیرقابل تأویل باشد. در این خصوص روز گذشته، مرضیه افخم، سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران در نشست هفتگی خود با بیان اینکه تا پایان مارس «تفاهم» سیاسی می‌کنیم نه «توافق» تاکید کرد که ایران به دنبال توافق یک مرحله‌ای است. افخم ادامه داد: «مذاکره‌کنندگان ایران و گروه ۱+۵ در مذاکرات آذرماه در وین ضمن تمدید مذاکرات برای بیش از ۷ ماه به راه‌حل و روشی برای دست یافتن به توافق جامع نیز فکر کردند و در این مورد تصمیم گرفتند تا پایان ماه مارس تفاهم سیاسی را شکل دهند تا بتوانند روی چارچوب جزئیات متمرکز شوند؛ اما موضوع تفاهم سیاسی برای برخی به منزله توافق سیاسی در حال شکل‌گیری بود در حالی که توافق در یک مرحله و در پایان کار به دست می‌آید.» در ادامه سخنگوی وزارت امور خارجه درباره واکنش این وزارتخانه به تحریم شرکت نفتکش ایران از سوی اتحادیه اروپا و بریتانیا ضمن آنکه این اقدام را سیاسی و خلاف روند حسن نیت عنوان کرد، گفت:اقدام اتحادیه اروپا در تحریم مجدد برخی نهادها و شرکت‌های ایرانی با روند مذاکرات جاری هسته‌ای ناسازگار است.

آسوشیتدپرس به نقل از دیپلمات‌های نزدیک به مذاکرات هسته‌ای مدعی شده است که طرف غربی آماده است در صورتی که ایران یکی از سه راه احتمالی «کاهش ذخایر گاز اورانیوم، انتقال اورانیوم به خارج یا بازآرایی ساختار آبشارها» را بپذیرد، با افزایش شمار سانتریفیوژها موافقت کند. همچنین به گزارش این خبرگزاری، آمریکا اکنون آماده پذیرش یک دوره زمانی ۱۰ تا ۱۲ ساله در مورد برنامه هسته‌ای ایران است. در شرایطی که تنها چند هفته تا ضرب‌الاجل ماه مارس باقی مانده، ایران ظاهرا در سوق دادن طرف دیگر به سمت یک مصالحه دست پیش را دارد و اختلاف اصلی بر سر اندازه و قابلیت برنامه غنی‌سازی اورانیوم است. از دیگر سو، به گفته دیپلمات‎ها، با توجه به مقاومت ایرانی‎ها، اکنون آمریکا آماده پذیرش سانتریفیوژهای فعال و شاید بیشتر از آن در صورت موافقت تهران با محدود ساختن کارآیی حدود ۴۵۰۰ دستگاه دیگر است. واشنگتن به همراه بریتانیا، فرانسه و آلمان با درخواست برچیده شدن حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد از حدود ۱۰ هزار سانتریفیوژ فعال فعلی به همراه تمام هشت هزار یا در همین حدود دستگاه سانتریفیوژ نصب شده ولی در چرخه قرار نگرفته، پای میز مذاکره آمده بودند.  به گزارش «ایرنا»، آسوشیتدپرس به نقل از دیپلمات‎ها نوشته است که آمریکا آماده پذیرش یک دوره زمانی ۱۰ تا ۱۲ ساله در مورد برنامه هسته‎ای ایران است در حالی که پیش از این دوره زمانی ۲۰ ساله و حتی بیشتر را خواستار بودند. خبرگزاری آسوشیتدپرس با طرح این سوال که آیا می‌توان بن بست موجود را از میان برداشت، نوشته است: «به گفته دیپلمات‎های آشنا با مذاکرات هسته‌ای، آمریکا ممکن است آماده پذیرش شمار بیشتری سانتریفیوژ باشد در صورتی که امکان بالقوه برای غنی‌سازی اورانیوم کاهش یابد.» این رسانه آمریکایی مدعی شده است؛ یک ایده مورد بحث این است که ایران اندازه ذخایر گاز اورانیوم خود را محدود سازد. میزان گازی که تهران اجازه ذخیره‌سازی دارد بسته به آن است که چه تعداد سانتریفیوژ در اختیار دارد.
درخواست عجیب رژیم صهیونیستی
با وجود تلاش‎های دولت آمریکا برای حل موضوع هسته‌ای ایران، اما مقامات رژیم صهیونیستی همچنان بر مواضع خود پافشاری می‎کنند و خواهان آن هستند که برنامه هسته‌ای ایران برچیده شود. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم سال گذشته پس از انعقاد توافق اولیه ژنو میان ایران و گروه ۱+۵ بر سر برنامه صلح‌آمیز هسته‎ای ایران، آن را «بزرگ‌ترین اشتباه قرن» توصیف کرد. نتانیاهو که بسیار نگران حل و فصل مساله‎ هسته‎ای ایران است، همواره تاکید دارد که «توافق نکردن بهتر از یک توافق بد است.» در همین ارتباط روز گذشته نیز وزیر جنگ این رژیم طی درخواستی عجیب از کشورهای ۱+۵ خواست تا تهران را از داشتن حتی یک سانتریفیوژ منع کنند! موشه یعلون، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی از مذاکرات غربی‎ها با ایران درخصوص موضوع هسته‎‌ای انتقاد کرد و گفت: «غربی‌ها به‌جای اینکه درباره تعداد سانتریفیوژها با ایران بحث کنند، باید تهران را از داشتن حتی یک سانتریفیوژ منع کنند.» روزنامه لبنانی «الاخبار» نیز روز گذشته به نقل از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نوشت: «نتانیاهو در سخنرانی آتی خود در کنگره آمریکا بار دیگر قصد دارد، این ادعا را که ایران در مدتی کوتاه به نخستین بمب اتم خود دست می یابد، تکرار کند و بگوید، اگر اکنون اقدام کنیم، بهتر از این است که پس از امضای توافق شکایت کنیم.» تلاش نتانیاهو برای سفر به آمریکا و سخنرانی در کنگره در حالی صورت می‎گیرد که شماری از قانونگذاران آمریکایی تهدید کرده‎اند که در اعتراض به سفر آینده بنیامین نتانیاهو به آمریکا در مراسم سخنرانی او درباره ایران در کنگره شرکت نخواهند کرد. همچنین آسوشیتدپرس درخصوص این سخنرانی نوشت: «سخنرانی پیش‌بینی شده نتانیاهو در کنگره آمریکا در سوم مارس درست چند هفته قبل از تاریخ مورد نظر برای رسیدن به یک توافق عمومی، تریبون پر سر و صدایی در اختیار او قرار خواهد داد.» آسوشیتدپرس در عین حال نوشته است: «اما مدافعان چنین معامله‎ای می‌گویند چنین گریزی بسیار دشوار خواهد بود.» همچنین «دیوید ایگنیشس» تحلیلگر امور خاورمیانه و ستون نویس روزنامه «واشنگتن پست»، در این خصوص تاکید دارد که بی‌اعتمادی باراک اوباما به بنیامین نتانیاهو به دلیل سوء‌ظن واشنگتن به دفتر نخست‌وزیری اسرائیل در مورد افشای جزئیات گفت‌وگوهای هسته‎ای ایران و گروه ۱+۵ عمیق‌تر شده است. او بر این باور است که تنش‎ها در مورد پرونده هسته‎ای ایران در پی سخنرانی سوم مارس (۱۴ اسفند) نتانیاهو در کنگره آمریکا به اوج خواهد رسید و درایت بیش از پیش مسئولان را می طلبد.

برچسب ها

نظرات شما

  zaad می گوید :

  khoda be kheir kone

  حق بین می گوید :

  با توجه بمراحل سخت و زمان بر بهتر است توافق صورت گیرد

  یاسمن می گوید :

  امیدوارم موفق باشند چون توافق هستای به نفع هر دو کشور است