ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۱:۴۷
ناحیه منو


آخرین وضعیت بازار جهانی و اقتصاد ایران

آخرین وضعیت بازار جهانی و اقتصاد ایران عمده بازارهای بورس جهان تحت تاثیر گزارش منفی اشتغال جدید امریکا روند نزولی داشته اند. این در حالی است که شانس تغییر در سیاست های پولی امریکا در نشست ...

آخرین وضعیت بازار جهانی و اقتصاد ایران

عمده بازارهای بورس جهان تحت تاثیر گزارش منفی اشتغال جدید امریکا روند نزولی داشته اند. این در حالی است که شانس تغییر در سیاست های پولی امریکا در نشست ماه مارس کاهش یافته و دلار به طور قابل توجهی تضعیف شده که غالبا ریسک پذیری سرمایه گذاران را افزایش می دهد. با این همه، شاخص های سهام به رویدادهای اقتصادی که عمدتا منفی بوده اند حساسیت بیشتری نشان داده و روند نزولی در پیش گرفته اند.

کاهش سرعت اشتغالزایی در امریکا
عصر جمعه گزارش ناامید کننده ای از بخش اشتغال امریکا منتشر گردید که ضعیف تر از انتظار تحلیلگران بوده است. براساس این گزارش اقتصاد امریکا در ماه ژانویه تنها ۱۵۱ هزار شغل ایجاد کرده که کمینه چهار ماهه بوده و ۳۸ هزار شغل کمتر از برآورد کارشناسان است. این رقم همچنین در مقایسه با ماه قبل افت قابل ملاحظه ۴۲ درصدی را نشان می دهد. در عین حال نرخ بیکاری ۰.۱ درصد افت داشته و به ۴.۹ درصد رسیده که از مارس ۲۰۰۸ به اینسو بی سابقه است. متوسط ماهانه دستمزد ساعتی در این کشور هم ۰.۵ درصد نسبت به ماه قبل رشد داشته که بیش از انتظار بوده است.

گزارش های بخش اشتغال از مهمترین موضوعات مورد توجه اعضای بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو می باشد که در تصمیم گیری های مربوط به وضعیت نرخ بهره اثر گذار است. انتشار گزارش ضعیف تعداد مشاغل برای اعضای فدرال رزرو از شرایط نه چندان مساعد اقتصادی برای گسترش سیاست های انقباضی خبر می دهد. پیش از این نیز برجسته تر شدن سیاست های متضاد بانک های مرکزی مهم دنیا با فدرال رزرو طی هفته های اخیر، شانس افزایش نرخ بهره در نشست ماه آتی را کم کرده بود. اخیرا بانک مرکزی ژاپن با هدف ایجاد تحرک در اوضاع اقتصادی نرخ بهره را منفی اعلام کرده تا در کنار بانک مرکزی اروپا رویکرد اقتصادی متفاوتی نسبت به امریکا داشته باشد.

 

ادامه رکود کارخانجات امریکا و تضعیف ارزش دلار
ارزش دلار تا پیش از انتشار گزارش اشتغال امریکا در روز جمعه بطور محسوسی کاهش یافته به طوریکه با ثبت افت هفتگی ۲.۶ درصدی، بیشترین میزان افت از سال ۲۰۰۹ به اینسو را ثبت کرده است. کاهش شانس رشد نرخ بهره فدرال رزرو تا انتهای سال ۲۰۱۶ به زیر ۵۰ درصد اصلی ترین دلیل آن می باشد. “استنلی فیشر” نایب رئیس فدرال رزرو نیز نوسانات اخیر بازارهای مالی جهان را نشانه ای برای پیچیده تر شدن شرایط برای امریکا قلمداد نموده که شرایط نامساعد اقتصاد جهانی می تواند افزایش نرخ بهره را به تعویق بیاندازد.

از طرفی عصر دوشنبه شاخص فعالیت کارخانجات موسسه ISM امریکا منتشر شده که کمتر از برآورد تحلیلگران بوده است. این شاخص برای ماه ژانویه ۴۸.۲ واحد اعلام شده تا برای سومین بار پیاپی زیر مرز ۵۰ واحد قرار گرفته باشد.

 

ادامه رکود فعالیت کارخانجات چین
گزارش های اقتصادی از دومین اقتصاد بزرگ دنیا کماکان حکایت از رکود فعالیت کارخانجات دارد. شاخص رسمی PMI چین برای ماه ژانویه بیش از انتظارات کاهش یافته و به ۴۹.۴ واحد رسیده تا به طور بی سابقه ای برای ششمین ماه متوالی زیر مرز ۵۰ واحدی قرار بگیرد. در عین حال، شاخص PMI موسسه Caixin که برخلاف پیش بینی ها کمی افزایش داشته برای یازدهمین ماه پیاپی زیر ۵۰ قرار گرفته و رقم ۴۸.۴ را ثبت کرده است. اعداد زیر ۵۰ در شاخص PMI به معنای رکود فعالیت کارخانجات است.

 

رویدادهای اروپا
روز پنجشنبه “ماریو دراگی” رئیس بانک مرکزی اروپا با افزایش نگرانی ها از ایجاد تورم منفی در حوزه یورو، خواستار واکنش سریعتر نسبت به این موضوع شده است. به گفته وی نرخ تورم هدف حوزه یورو ۲ درصد میباشد که با توجه به سقوط قیمت نفت دستیابی به آن پیچیده تر شده است. سقوط قیمت نفت تاثیر اجرای برنامه بازخرید ماهانه اوراق قرضه به منظور مهار تورم را کمرنگ تر نموده تا رئیس این نهاد بار دیگر از احتمال توسعه برنامه های حمایتی در نشست ماه مارس خبر دهد. روز سه شنبه نرخ بیکاری حوزه یورو ۱۰.۴ درصد اعلام شده که ۰.۱ درصد بهتر از پیش بینی ها و نرخ ماه قبل می باشد. بدین ترتیب نرخ بیکاری این حوزه به کمترین سطح طی ۴ سال اخیر رسیده است.

 

بالا رفتن شانس رشد قیمت نفت 
کارشناسان در گزارش های جدید از شانس بالای رشد قیمت ها تا ۵۰ درصد در پایان سال ۲۰۱۶ میلادی خبر داده اند. مازاد عرضه در بازار ارزش نفت را به کمینه ۱۲ ساله نزدیک نمود اما در این سطح قیمت ها تولید به شیوه های غیر متعارف توجیه اقتصادی چندانی نداشته و عرضه می تواند کمتر گردد. از طرفی، آژانس بین‌المللی انرژی نیز اعلام نموده عرضه نفت غیر اوپک طی سال ۲۰۱۶ حدود ۶۰۰ هزار بشکه کم خواهد شد. این نهاد در جدیدترین گزارش خود نشان داده که تولید روزانه نفت امریکا از ۹.۳۷۰ ماه اکتبر به ۹.۳۱۸ میلیون بشکه در ماه نوامبر رسیده است. در تازه ترین رویدادها نیز وزیر انرژی روسیه از آمادگی خود به منظور حضور در نشست آتی اوپک در ماه فوریه خبر داده است. گفته می شود روسیه در حال مذاکره با عربستان برای کاهش ۵ درصدی تولید است. روسیه با تولید بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت به شمار می رود اما با این حال به عضویت اوپک یا آژانس بین المللی انرژی در نیامده است.

برتری عرضه نسبت به تقاضا برای نفت از سه ماهه نخست سال ۲۰۱۴ آغاز گردید که همراه با سستی در سمت تقاضا روند نزولی نسبتا بلند مدتی را برای بهای نفت خام بوجود آورد. همانطور که در نمودار زیر آمده است شتاب رشد عرضه در مقایسه با تقاضا با آغاز سال ۲۰۱۴ افزایش یافته به طوریکه در سه ماهه چهارم رشد بی سابقه ۴ درصدی را نیز تجربه نمود.

افزایش قیمت سنگ آهن و عمده فلزات اساسی
بهای هر تن سنگ ‌آهن برای تحویل یک ماهه در بندر تیانجین چین با جهش ۴.۸ درصدی به ۴۳.۳ دلار رسیده که بالاترین سطح یک ماه اخیر محسوب می شود. افزایش حجم خرید ها قبل از تعطیلات سال نوی چینی دلیل اصلی افزایش قیمت بوده است. در سمت فلزات غیر آهنی نیز عمدتا افزایش قیمت وجود دارد. هر تن مس با رشد نزدیک به ۱ درصد به ۴۶۲۲.۴ دلار در هر تن رسیده که محدود بیشینه یک ماهه است. تضعیف دلار قیمت کالاهایی که بر پایه آن دادوستد می شوند را افزایش می دهد، علاوه بر آن نزدیک شدن به تعطیلات سال نوی چینی که از فردا آغاز می شود سمت تقاضا را کمی تقویت کرده است.

 

برچسب ها

نظرات شما