ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۱:۵۰
ناحیه منو


آخرین وضعیت تورم در ایران

آخرین وضعیت تورم در ایران شاخص های تورم تولیدکننده و مصرف کننده امریکایی به ترتیب سه شنبه و چهارشنبه منتشر شده اند. شاخص قیمت تولیدکننده مطابق انتظارات به نسبت ماه قبل بدون تغییر بوده (تورم ماهانه ...

آخرین وضعیت تورم در ایران
شاخص های تورم تولیدکننده و مصرف کننده امریکایی به ترتیب سه شنبه و چهارشنبه منتشر شده اند. شاخص قیمت تولیدکننده مطابق انتظارات به نسبت ماه قبل بدون تغییر بوده (تورم ماهانه تولید صفر درصد) و این در حالی است که رقم این شاخص در ماه قبل ۰,۵ درصد بوده است. همچنین شاخص قیمت مصرف کننده به نسبت ماه قبل ۰.۱ درصد کاهش داشته (تورم ماهانه منفی ۰.۱ درصد) و این در حالی است که پیش بینی شده بود همانند ماه قبل ۰.۲ درصد افزایش یابد.

بر این اساس نرخ تورم این کشور در ماه می با ۰,۲ درصد کاهش به نسبت ماه قبل به ۱.۷ درصد رسیده و از هدف ۲ درصدی فدرال رزرو فاصله گرفته است. شاخص خرده فروشی امریکا نیز که سه شنبه و همزمان با شاخص تورم منتشر شده بر خلاف انتظارات به نسبت ماه قبل ۰.۳ درصد افت داشته که این نیز خبر خوبی برای معامله گران نبوده است.

مهمترین شاخصی که فدرال رزرو به منظور افزایش نرخ بهره به آن توجه می کند نرخ تورم است که در صورت افت این شاخص می تواند مسیر افزایش نرخ بهره با ناهمواری همراه شود. حالا و در حالی که فعالین بازار در انتظار دریافت سیگنالهایی برای افزایش چهار باره نرخ بهره در سال جاری بوده اند، افت تورم موجب شده تا حتی سومین افزایش در سال جاری نیز زیر سوال رفته و شاخص دلار در سه روز ابتدایی هفته با افت همراه باشد.

چهارشنبه بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو نرخ بهره را برای دومین بار در سال جاری ۰,۲۵ درصد افزایش داده تا نرخ بهره به ۱.۲۵ درصد برسد. در حالی که این اقدام از قبل پیش بینی می شد و اتفاقات مربوط به آن در قیمت ها پیش خور شده بود اما انتشار صورت جلسه فدرال رزرو نشان داده اکثریت اعضای این نهاد با افزایش نرخ بهره برای بار سوم در سال جاری موافقند. رئیس بانک مرکزی امریکا نیز در صحبت های خود به افزایش تورم و رسیدن به مرز ۲ درصد تا پایان سال اشاره کرده است.

شاخص های فعالیت کارخانجات نواحی نیویورک و فیلادلفیا نیز که پنج شنبه منتشر شده اند، بهتر از پیش بینی ها بوده اند.

بدین ترتیب خبر کاهش نرخ تورم و ایجاد تردیدهایی در خصوص رشد سه باره نرخ بهره، کمرنگ شده تا در روز پنج شنبه شاخص دلار رشد داشته باشد و مسیر نزولی روزهای قبل را بازگردد. اما خبرهای منفی روز جمعه مثل خبر کاهش تعداد مجوزهای ساختمان و شروع به ساخت که برخلاف پیش بینی ها بوده بار دیگر افت شاخص دلار را در پی داشته است.

 در پایان هفته شاخص دلار با افت ناچیز ۰,۱ درصدی به ۹۷.۱۶ واحد رسیده است. در این میان طلا نیز که از طرف نرخ بهره امریکا تحت فشار قرار گرفته با توجه کاهش تنشهای سیاسی یک درصد افت داشته و به ۱۲۵۳.۷۲ دلار بر اونس رسیده است.

افزایش تولید و کاهش قیمت نفت

وزارت انرژی امریکا پیش بینی کرده تولید نفت این کشور امسال به ۱۴ میلیون بشکه در روز و در سال آتی به بالای ۱۵ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت. همچنین به گزارش اوپک تولید نفت اعضای این سازمان در ماه قبل ۳۳۶ هزار بشکه عمدتا از طرف عراق و لیبی افزایش یافته و موجب شده تا تردیدها در خصوص توافق محدودیت عرضه افزایش یابد.

از این رو و با وجود افزایش ذخایر نفت امریکا در این هفته نفت برنت ۱,۶ درصد و نفت سبک امریکا ۲.۴ درصد افت داشته اند.

فلزات، چین و تداوم افت قیمت ها

چهارشنبه مشخص شد نرخ رشد تولیدات صنعتی چین در این ماه برخلاف آنکه انتظار می رفت ۰,۱ درصد کاهش یابد، مشابه ماه قبل بوده و رقم ۶.۵ درصد را نشان داده است. این در حالی است که نرخ رشد سرمایه گذاری در دارایی های ثابت بیش از انتظارات افت داشته و از ۸.۹ درصد ماه قبل به ۸.۶ درصد رسیده است.

ظاهرا سیاست های دولت چین در کنترل تورم و آلودگی های زیست محیطی کماکان در بازار فلزات اثر گذارند چرا که این هفت نیز فلزات عمدتا افت قیمت ها را تجربه کرده اند.

در خصوص سنگ آهن اما کاهش تولید فولاد در چین در راستای کاهش آلودگی های زیست محیطی موجب افزایش قیمت این محصول و متعاقبا افزایش قیمت سنگ آهن شده است.منبع

برچسب ها

نظرات شما