ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۶:۱۷
ناحیه منو


آغاز به کار سامانه نرخ ارز

سامانه اعلام نرخ ارز پیرو ابلاغ دستورالعمل مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی ها و الزام بانک مرکزی در سایت کانون صرافان ایرانیان راه اندازی شد.در این سامانه نرخ ارز از ساعت ۱۰ صبح و ...

سامانه اعلام نرخ ارز پیرو ابلاغ دستورالعمل مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی ها و الزام بانک مرکزی در سایت کانون صرافان ایرانیان راه اندازی شد.در این سامانه نرخ ارز از ساعت ۱۰ صبح و به صورت هر یک ساعت یکبار برای خرید و فروش نقدی اعلام می شود، البته در حال حاضر قیمت خرید وفروش دلار، یورو و درهم امارات در این سامانه درج می شود.

طبق ماده ۸ مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی ها، کانون صرافان مکلف شده بود در محدوده زمانی مندرج در ماده (۴) این مقررات هر یک ساعت یک بار میانگین موزون نرخ خرید صرافی ها و میانگین موزون نرخ فروش صرافی ها را محاسبه و در تارنمای خود اعلام نماید.

نرخ های اعلام شده میانگین موزون معاملات انجام شده در یک ساعت است و شامل معاملات کل روز نمی گردد.

همچنین براساس ماده (۹) آخرین نرخ محاسبه شده به شرح ماده (۸) فوق، نرخ پایانی (Closing Rate) روز کاری خواهد بود.

ماده (۱۰) نرخ شروع بازار (Opening Rate) در روز کاری بعد، نرخ پایانی بازار در روز کاری قبل با دامنه تغییرات ۰.۲ ± درصد خواهد بود.

ماده (۱۱) کانون صرافان موظف است تا ساعت ۱۱ هر روز میانگین موزون نرخ ارز روزانه کل خریدها و میانگین موزون نرخ ارز کل فروش ها در روز کاری قبل را محاسبه و در تارنمای خود قرار دهد.

تبصره: اطلاعات مربوط به نوع ارز، نرخ ارز و حجم معاملات انجام شده، از طریق سامانه سنا در اختیار کانون صرافان قرار خواهد گرفت.

معاون ارزی بانک مرکزی در همین ارتباط گفته بود: صرافی ها اطلاعات معاملات خود را در سیستم سنا ثبت می کنند و بانک مرکزی حجم و نرخ معاملات را برای تعیین نرخ روز ارز در اختیار کانون صرافان قرار می دهد.

غلامعلی کامیاب از اقدامات این بانک برای جلوگیری از معاملات فردایی خبر داده و گفته بود: با تدوین مقررات ناظر بر عملیات ارزی اقدامات جدید برای ساماندهی بازار ارز آغاز شده و از معاملات فردایی و غیرقانونی جلوگیری می شود.

وی با بیان آنکه در برخی معاملات در واقع تسویه ای انجام نمی شود و این معاملات به «معاملات فردایی» معروف هستند، افزود: در قالب معاملات فردایی افراد محدودی با صدای بلند در بازار قیمت تعیین می کنند و در واقع نوعی دلالی غیرمجاز انجام می دهند.

وی اظهار داشت: همچنین افرادی نزدیک به زمان بسته شدن بازار و حتی بعد از این زمان با اقدامات خود نرخ ها را تحت تاثیر قرار می دهند، ضمن آنکه بسیاری از معاملات کنونی در بازار ارز صوری هستند که این معاملات به نوسانات ارزی و سوءاستفاده از این نوسانات دامن می زند.وی ادامه داد: بانک مرکزی برای جلوگیری از این مشکلات، اقدام به تدوین و ابلاغ مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی ها کرد تا دخالت عوامل غیرمجاز در بازار ارز و نوسانات در این بازار کمتر شود.معاون ارزی بانک مرکزی تصریح کرد: برهمین اساس این مقررات برای نخستین بار و با هدف ایجاد شفافیت در معاملات ارزی تدوین و با ثبت در تارنمای بانک مرکزی ابلاغ شد که براساس آن این قبیل معاملات منع و از دلالی های غیرقانونی جلوگیری می شود.

برچسب ها

نظرات شما

    شاد می گوید :

    فکر خوبی است کمک به متقاضیان ومسافرین که در کوتاه مدت نیاز به ارز فوری دارند