ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۶:۵۲
ناحیه منو


آغاز سرشماری اینترنتی

به گزارش اخبار مالی و اقتصادی حساب من سابقه شمارش جمعیت یا همان سرشماری نفوس در ایران به سال ۱۳۳۵ برمی گردد و تاکنون هفت مرحله آمارگیری در کشور انجام شده است، امارهایی که سندی ...

به گزارش اخبار مالی و اقتصادی حساب من سابقه شمارش جمعیت یا همان سرشماری نفوس در ایران به سال ۱۳۳۵ برمی گردد و تاکنون هفت مرحله آمارگیری در کشور انجام شده است، امارهایی که سندی قابل اتکا برای برنامه ریزی های کلان برای حرکت کشور در مسیر توسعه همه جانبه است و لذا هر اندازه این امار و اطلاعات دقیق تر باشد می تواند سیاستگذاران را در تدوین برنامه هایی واقع بینانه تر یاری بخشد.

به گفته امید علی پارسا رئیس مرکز آمار ایران ؛مرحله اول سرشماری عمومی نفوس و مسکن از فردا تا بیست و چهارم مهر به صورت اینترنتی انجام می شود و سپس در مرحله دوم امارگیری از ۲۵ مهر تا ۲۵ آبان آمارگیران با مراجعه حضوری به منازل ان دسته از کسانی که موفق به ثبت اطلاعات اماری خود از طریق اینترنت نشده اند اطلاعات لازم را جمع آوری می کنند .”وی می افزاید: اگر در این دو مرحله کسی موفق به ثبت نام نشود ، به صورت تلفنی اطلاعات وی را دریافت خواهیم کرد.

این آمار گیری مشمول تمام کسانی که در ایران زندگی می کنند اعم از اتباع ایرانی و غیر ایرانی است ،مردم در مرحله اول که بصورت اینترنتی است می توانند بصورت شبانه روزی از سوم مهر با مراجعه به سایت www.sarshomari.ir و در حداکثر ده دقیقه ، فرم ساده پیش بینی شده را پر کنند و کد رهگیری بگیرند.

در قالب این امارگیری تمامی اطلاعات هویتی و شناسنامه ای تمام افراد خانواده،‌سطح سواد، نوع اشتغال، مهاجرت، وضعیت تاهل،‌ باروری، نوع مسکن و مرگ و میر خانواده کسب می شود اطلاعاتی که طبق قانون مرکز آمار کاملا محرمانه است و به هیچ وجه در اختیار هیچ مقام مالیاتی، قضایی یا مقامات دیگر قرار نمی گیرد.

اما انچه که این دوره از سرشماری نفوس و مسکن را برجسته کرده است بکارگیری از شیوه های نوین الکترونیکی و جمع اوری امار از طریق اینترنت است رویکردی که بعد از پیوستن ایران به باشگاه نظام آماری مدرن در دنیا اجرایی شده است .رویکردی که مرکز امار ایران برای تشویق مشارکت مردم تصمیم گرفته به هزار نفر از خانوارهایی که در سرشماری اینترنتی شرکت کنند به قید قرعه یک میلیون تومان جایزه پرداخت کند.

رئیس مرکز آمار ایران می گوید:”صحت ، دقت و صرفه جویی را از ویژگی های سرشماری اینترنتی بیان کرد و ۴۵ درصد اطلاعات از طریق اینترنت جمع آوری خواهد شد.”

به گفته وی در این مرحله تعداد سوالات از ۵۰ مورد به ۲۹ سوال کاهش یافته و سوالات حساسیت برانگیز از مردم پرسیده نمی شود و محور سوالات درباره جمعیت، تحرکات جمعیتی و محل سکونت است .

پارسا رئیس مرکز آمار ایران براین باور است که با توجه به ضریب نفوذ ۴۵ درصدی نفوذ اینترنت در کشور امکان مشارکت همین میزان از مردم در سرشماری اینترنتی وجود دارد که کمک فراوانی در کاهش هزینه این طرح ملی و اجرای بهینه آن خواهد داشت .”

طرحی که دست کم ۲۰۰ میلیارد تومان برای دولت هزینه خواهد داشت و کاهش ۳۵ هزار نفری امارگیران از جمله دستاوردهای این طرح است.

اما صرفه‌جویی در مدت زمان پردازش داده‌ها را هم می‌توان از مزایای استفاده از اینترنت در سرشماری‌ها دانست، آمریکا، سنگاپور، سوئیس، اسپانیا، کانادا، استرالیا، نیوزیلند و کره جنوبی از پیشگامان سرشماری اینترنتی هستند.

استرالیا به عنوان یکی از پیشگامان این نوع سرشماری در سال ۲۰۰۱تا ۲۰۰۱اقدام به چنین کاری کرد، اما با وجود تحت پوشش بودن ۵۰ درصدی اینترنت در آن کشور، فقط پنج درصد مردم از این طریق در سرشماری شرکت کردند و در سرشماری ۲۰۰۵تا ۲۰۰۶تنها چهار درصد پیشرفت حاصل شد و ۹درصد مردم از این طریق در سرشماری شرکت کردند.

همچنین کانادا در سال ۲۰۰۵ که تا ۷۰درصد پوشش اینترنت داشت، اقدام به سرشماری اینترنتی کرد که فقط ۱۵درصد از اطلاعات از طریق اینترنت کسب شد.

در روش خوداظهاری هم پرسشنامه برای خانوار ارسال و آنها آن فرم را تکمیل می‌کنند و برای مرکز آمار می‌فرستند.

کشورهایی مانند ترکیه، آمریکا و یونان به این روش عمل می‌کنند، به طوری که پرسشنامه را پرسشگر ارسال می کند و پاسخ از طریق خوداظهاری صورت می‌گیرد. روش برگشتی پستی هم در کانادا، فرانسه و انگلستان متداول است.
سایت سرشماری اینترنتی

www.sarshomari۹۵.ir

پس از تکمیل پرسشنامه در سایت فوق و تایید نهایی عددی تحت عنوان «کدآماری» از طریق رایانه شخصی یا پیامک در اختیار پاسخگو قرار می‌گیرد،حفظ و نگهداری کد آماری بسیار مهم است.

خانم فریبا بنی هاشمی دبیر ستاد می گوید: پس از پایان سرشماری اینترنتی کد ۱۲رقمی از سوی ستاد سرشماری به فردی که اطلاعات را ارایه می دهد، ارائه خواهد شد.

وی افزود : این کد از طریق پیامک هم به همان فرد ارسال می شود و فرد باید این کد را حفظ کند و زمانی که مامور سرشماری به در منزل آنها مراجعه می کند آن را به مامور نشان دهد تا دیگر در سرشماری حضوری شرکت نکند.

بنی هاشمی می گوید: در این سرشماری اطلاعات جمعیت ، مهاجرت ، سواد و تحصیلات ، باروری و وضع زناشویی ، اقلام مسکن ، فعالیت ، دین و نوع دفترچه بیمه از مردم پرسش خواهد شد.

وی می افزاید : “فردی که پرسشنامه سرشماری را به شکل اینترنتی یا حضوری پاسخ می دهد باید از اطلاعات کد ملی اعضای خانوار ، کدپستی ، تاریخ تولد اعضای خانوار ، نوع اسکلت بنای مسکونی ، مساحت زیربنا و مصالح بکار رفته آگاهی داشته باشد.”

برچسب ها

نظرات شما