ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۴ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۹:۴۵
ناحیه منو


آموزش اقتصاد به کودکان

آموزش اقتصاد به کودکان  پس‌اندازعلم اقتصاد برای عوام، در حقیقت دانش مالی برای پس انداز، داد و ستدهای روزمره و حداقل اطلاعات مالی مورد نیاز برای زندگی در کنار سایر مردم جامعه است. اگر فردی علم ...

آموزش اقتصاد به کودکان

 پس‌انداز

علم اقتصاد برای عوام، در حقیقت دانش مالی برای پس انداز، داد و ستدهای روزمره و حداقل اطلاعات مالی مورد نیاز برای زندگی در کنار سایر مردم جامعه است. اگر فردی علم اقتصاد را از دوران کودکی و نوجوانی نیاموزد، ممکن است در هنگام بزرگسالی، حتی علی رقم دریافت دستمزد مکفی، در دخل و خرج خانوار دچار مشکل خواهد شد. زیرا چنین افرادی معمولا توانایی مدیریت منابع مالی در دسترس را ندارند. از همین رو والدینی که به آینده فرزندان خود اهمیت می‌دهند باید تلاش کنند تا از زمان کودکی با پول توجیبی و مبالغ کم و به ساده ترین زبان قابل فهم کودکان اقتصاد را به آنان بیاموزند، تا کودکان از سنین کم با کاربردها و ارزش پول آشنا گردند.

 

آموزش پس‌انداز به کودکان

به گزارش وبسایت اقتصادی حساب من یکی از قدم‌های ابتدایی و صد البته یکی از مهم‌ترین بخش‌های مدیریت منابع مالی پس‌انداز کردن است. بازکردن حساب پس‌انداز برای کودکان یکی از رایج‌ترین راه‌های آشنا نمودن کودک با امر پس‌انداز است. از فرزندان خود بخواهید هرگاه پولی علاوه بر پول توجیبی بدست می‌آورند، حتما بخشی از آن را پس‌انداز نمایند. به عنوان مثال به آن‌‌ها اجازه ندهید تمامی هدایای نقدی نوروز و تولد خود را برای خرید خوراکی یا اسباب بازی خرج کنند. بلکه برای آنان توضیح دهید با جمع آوری و پس‌انداز بخشی از این هدایا می‌توانند در آینده خریدهای بزرگتری انجام دهند.

بی حد و حساب به فرزندان خود پول توجیبی پرداخت نکنید. اگر فرزند شما آستانه ای برای دریافت پول توجیبی نداشته باشد، با خیال آسوده به خرید خوراکی یا اجناس غیر ضروری می‌پردازد و هرگز با این حقیقت که ذخیره پول وی پایان خواهد پذیرفت آشنا نمی‌گردد. بهترین راه آن است که مخارج هفتگی یا ماهیانه فرزند خود را محاسبه نموده و کمی بیش از آنچه نیاز دارد برایش پول‌ توجیبی تعیین نمایید. مثلا اگر فرزندتان برای رسیدن به مدرسه می‌تواند از تاکسی و اتوبوس استفاده نماید، به او هزینه سوار شدن به تاکسی را داده و برایش توضیح دهید اگر از اتوبوس استفاده کند، در پایان هرماه چه مقدار پس‌انداز خواهد داشت و با این مبلغ چه اجناسی می‌تواند خریداری نماید.

می‌توانید به منظور تشویق فرزندان خود به امر پس‌انداز، برای آنان اهداف ساده و دست یافتنی تعیین نمایید. مثلا اگر فرزند شما به یک اسباب‌بازی خاص علاقه‌مند است، برای او محاسبه نمایید که اگر به مدت مشخصی مبلغ معینی از پول توجیبی خود را پس‌انداز کند، می‌تواند با پول‌های خودش اسباب‌بازی مورد نظر را بخرد.

 

در مطلب بخش اول آموزش اقتصاد به کودکان با اهمیت آموزش مفاهمیم ساده اقتصادی به کودکان و راه‌هایی آسان برای تعلیم پس‌انداز به فرزندان آشنا شدید. در این بخش برای والدین پیشنهادهایی داریم تا با روش‌های ساده و به شکل بازی‌های کودکانه، فرزندان خود را برای استفاده از دسته چک آماده نمایند.

 

آموزش استفاده از دسته چک شخصی به کودکان

متاسفانه در جامعه افراد بالغ و بزرگسالی را می‌بینیم که به دلیل عدم مدیریت صحیح دسته چک خود، دچار بدهکاری و مشکلات مالی فراوانی شده‌اند. پس امری بسیار ضرور است تا فرزندان را در فضای امن خانواده با روش صحیح استفاده از دسته چک و مدیریت منابع مالی آشنا نماییم.

برای این کار می‌توانید با کاغذهای باطله دفترچه کوچکی شبیه به دسته چک برای فرزند خود تهیه نموده و طرز کار با آن را به وی بیاموزید. به خاطر داشته باشید که بهتر است تمامی ریزه کاری‌های ایمنی که برای دسته چک شخصی خود اعمال می‌نمایید به وی بیاموزید. به فرزندان خود بیاموزید که نباید تمامی ورق‌های دسته چک خود را امضا نمایند، باید به رقم و حروف وجه درخواستی خود را در دسته چک بنویسند و… .

پس از آنکه کودکتان به خوبی روش استفاده از دسته چک را فراگرفت، نوبت تمرین عملی است. به او اعلام کنید که تا پایان ماه چه میزان پول توجیبی از شما دریافت خواهد نمود اما این مبلغ ا یک جا در اختیار فرزند خود قرار ندهید. بلکه فرزند شما ملزم است هر زمان که به پول نیاز دارد، برگی از دسته چک خود را پر کرده، به شما تحویل داده و در ازای آن پول دریافت کند.

سعی کنید تا حد امکان سختگیری به خرج دهید و اگر فرزندتان بیش از مبلغ تعیین شده پول خرج کرد برای او جریمه در نظر بگیرید یا به او اعلام کنید که این مبلغ را از پول توجیبی ماه بعد ولی کسر خواهید نمود.

با انجام این شیوه ساده، فرزند شما با نحوه استفاده از دسته چک، مدیریت حساب بانکی و مفاهیم بدهکاری و بستانکاری آشنا خواهد شد.

در مقاله های آتی با راه‌های دیگر آموزش اقتصاد و مدیریت مالی به کودکان با ما همراه باشید.

دانلود فایل پی دی اف آموزش اقتصاد به کودکان

برچسب ها

نظرات شما