ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۸:۴۴
ناحیه منو


آیا اوپک (OPEC) هنوز هم اهمیت دارد ؟

آیا اوپک (OPEC) هنوز هم اهمیت دارد ؟اوپک زمانی در مرکز توجه تجارت انرژی قرار داشت.                                                        زمانی بود که تجار بازار نفت، با چند کلمه از طرف وزرای کشورهای اوپک، سود یا ضرر می ...

آیا اوپک (OPEC) هنوز هم اهمیت دارد ؟

اوپک زمانی در مرکز توجه تجارت انرژی قرار داشت.

 

زمانی بود که تجار بازار نفت، با چند کلمه از طرف وزرای کشورهای اوپک، سود یا ضرر می کردند. اما این روزها این گونه نیست.

سوال مهمی در ذهن سرمایه گذاران می گذرد: آیا همچنان باید نگران اوپک بود؟

مانند هر مورد دیگری در سرمایه گذاری، جواب ها متنوع هستند.

دوران جوانی اوپک به سر رسیده است. این حقیقت دارد که روزهایی که که در بازار انرژی، تمامی راه ها به اوپک ختم می شد، گذشته است. اوپک در سال ۱۹۶۰ با عضویت این ۱۳ کشور تشکیل شد: ایران، عراق، کویت، عربستان سعودی، ونزوئلا، نیجریه، قطر، لیبی، امارات متحده عربی، الجزایر، اکوادور، گابن و آنگولا.

در روزهای اوج، اوپک مانند یک اتحادیه عمل می کرد. به این صورت که با کاهش تولید، قیمت جهانی نفت خام را بالا می برد. در دهه ۱۹۷۰، تحریم نفتی توسط کشورهای عربی باعث اوج گرفتن قیمت ها شد.

اما این روزها از تاثیر آن کاسته شده است. انقلاب استخراج به روش شکست هیدرولیک، امکان به دست آوردن نفت شل و گاز طبیعی را به ارمغان آورده است. بنابراین در حالی که در دهه ۱۹۷۰امریکا به شدت به واردات نفت وابسته بود، امروز این گونه نیست. علاوه بر این، وضعیت در حال تغییر دنیا باعث شده که از اهمیت اوپک کاسته شود.

اتحادیه ها ثبات ندارند. با کاهش تولید برای بالا بردن قیمت، انگیزه ای در بین اعضا برای تولید بیش از مقدار توافق شده وجود دارد. زمانی که عربستان سعودی بر تامین نفت جهان تسلط داشت، برای دیگر اعضا آسان بود که با تغییر در میزان تولید، بازار را از گزند تاثیرات بازی با قیمت ها دور نگه دارند.

Adam Johnson، نویسنده کتاب روزنه مختصر و تاجر سابق می گوید: “سعودی ها برای مدتی طولانی منبع ثبات بودند.”

“اما در حال حاضر مانند دیگر اعضا به پول احتیاج دارند، چرا که بیش از اندازه در زیرساخت های خود هزینه کرده اند و فکر می کردند که نفت ۱۰۰ دلاری تا ابد باقی خواهد ماند.”

نفت خام در امریکا بشکه ای حدود ۵۰ دلار معامله می شود؛ پایین تر از قیمت ۱۰۰ دلاری در میانه سال ۲۰۱۴.(قیمت نفت در فوریه ۲۰۱۶ به بشکه ای ۲۶ دلار رسید.)

تغییرات کلی در تجارت نفت، امکان تاثیرگذاری در قیمت به طرق مختلف را محدود کرده است، حتی برای عرستان سعودی به عنوان یک تولیدکننده اصلی. Johnson اضافه می کند: “عملکرد اوپک در ماه فوریه با کاهش تقاضای فصلی مطابق بود، بنابراین (اوپک) فقط سعی کرد که در بازار تعادل ایجاد کند، نه این که آن را جا به جا کند.”

حتی با این که افزایش قیمت ها به نفع عربستان سعودی بود، تصمیم به کاهش تولید گرفت.

تکنولوژی، اوپک را غیرضروری می کند. طی دو دهه گذشته، پیشرفت های تکنولوژی، روند استخراج از معادن را سهل تر کرده اند. در صنعت انرژی، بیش از همه استفاده از روش شکست هیدرولیک به چشم می خورد. این انقلاب تکنولوژیک، به افزایش تولید نفت امریکا کمک کرده است.  اما مشکلاتی هم ایجاد کرده است، مانند آلودگی منابع آب و لرزش های زمین.

هیچ کس فکر نمی کند که این مشکلات ماندگار باشند.

Rich Suttmeier، موسس و مدیر ارشد اجرایی Global Market Consultants در فلوریدا می گوید: “مهندسان باهوش می توانند سیستم شکست هیدرولیک را امن تر و ارزان تر کنند.”

اگر متخصصان می توانند روش های استخراج را امن تر کنند، بدین معنا است که مخالفت ها با روش شکست هیدرولیک در آخر فروکش خواهد کرد. همچنین روش های ارزان تر حفاری، قیمت سر به سر را کاهش می دهد و می تواند باعث سود بیشتر شود؛ که در نهایت منجر به تولید بیشتر می شود.

طبق گفته Suttmeier حاصل تمام این ها، کاهش قیمت نفت خام خواهد بود. “ثبات طبیعی اوپک، خطر وقوع جنگ قیمت را بیش از امکان رسیدن نفت به ۸۰ دلار، محتمل می کند.”

همه خوش بین نیستند. اما این بدین معنا است که ما می توانیم اوپک را – به عنوان بازیگر اصلی بازار – در نظر نگیریم  ؟ خیر. با این که امریکا به خودکفایی انرژی نزدیک است، دیگر کشورها نیاز مبرمی به واردات نفت و گاز دارند.

Victor Sperandeo از موسسه EAM Partners می گوید: “اتحادیه اروپا، ژاپن و دیگران وابسته به نفت و قیمت آن هستند؛ امریکا هم کم و بیش چنین است.”

علاوه بر این، قیمت نفت وابسته به عرضه جهانی و تقاضا دارد. بنابراین اگر امریکا به جایی برسد که نیاز به واردات حتی یک قطره نفت هم نداشته باشد، قیمت نفت همچنان وابسته به عرضه جهانی و تقاضا خواهد بود.

پتانسیل برای جنگ. Sperandeo همچنین اشاره می کند که اختلال در عرضه به خاطر درگیری های نظامی در منطقه، می تواند قیمت ها را بالاتر ببرد.

“اگر درگیری پیش بیاید، قیمت نفت ۲ برابر می شود. بنابراین اوپک همچنان برای دنیا مهم است و قیمت نفت در امریکا را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد.”

 

برچسب ها

نظرات شما