ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۰:۵۶
ناحیه منو


ابهام در واردات سیگار

پیرامون ابهام در واردات سیگار و انواع دخانیات میتوان به واردات از فروردین امسال ۶۰۰ تن سیگار به ارزش ۴.۷ میلیون دلار اشاره کرد. در حالی که میزان واردات سیگار در ماه مشابه سال گذشته ...

پیرامون ابهام در واردات سیگار و انواع دخانیات میتوان به واردات از فروردین امسال ۶۰۰ تن سیگار به ارزش ۴.۷ میلیون دلار اشاره کرد. در حالی که میزان واردات سیگار در ماه مشابه سال گذشته برابر با ۳۰۰ تن با ارزش ۲.۳ میلیون دلار بوده است. بنابراین در نخستین ماه از سال جاری میزان واردات سیگار نسبت به سال گذشته حدود ۱۰۹ درصد رشد نشان      میدهد.از سوی دیگر در اردیبهشت ماه سال جاری نیز میزان واردات سیگار برابر ۱.۶ هزار تن به ارزش ۱۲.۶ میلیون دلار بوده که نسبت به آمار ۱.۱ هزار تن به ارزش ۶.۷ میلیون دلاری مدت مشابه سال قبل حدود ۸۷ درصد افزایش داشته است. همچنین واردات این ماده دخانی در اردیبهشت نسبت به فروردین امسال ۲.۵ برابر نشان میدهد .

اما بررسی آمار واردات سومین ماه از سال جاری گرچه نشان از کاهش واردات نسبت به ماه پیشین آن دارد، اما واردات سیگار در این ماه نسبت به ماه مشابه سال گذشته همچنان افزایش داشته است. به طوریکه در این ماه ۸۰۰ تن سیگار به ارزش ۶.۳ میلیون دلار وارد کشور شده است در حالی که واردات در ماه مشابه سال ۱۳۹۲ برابر با ۶.۱ میلیون دلار بوده است. از سوی دیگر واردات در خرداد سال جاری نسبت به فروردین ماه نیز بیش از ۳۰ درصد رشد داشته است.

واردات سیگار مجددا در تیرماه سال جاری افزایش یافت تا به رقم ۱.۶ هزار تن به ارزش ۱۱.۶ میلیون دلار برسد. در سال گذشته نیز در همین ماه میزان واردات سیگار ۸۰۰ تن به ارزش ۷.۳ میلیون دلار بوده است. به این ترتیب واردات سیگار به لحاظ وزنی در این ماه نیز نسبت به ماه مشابه سال گذشته حدود دو برابر نشان میدهد.

در ماه مرداد نیز واردات سیگار نسبت به ماه پیشین آن کاهش یافت و به ۶۰۰ تن و به ارزش ۵.۴ میلیون دلار رسید، اما بار دیگر نسبت به ماه مشابه در سال گذشته با افزایش همراه بود. در مرداد ماه ۱۳۹۲، مقدار ۵۰۰ تن سیگار به ارزش پنج میلیون دلار وارد کشور می شود .
افزایش روزافزون واردات سیگار در حالی است که دولت پیش از این وعده داده تا پایان سال ۱۳۹۴ واردات سیگار را به صفر برساند. اما تاکنون تلاشی در این جهت صورت نگرفته است. هرچند که در صورت قطع کامل واردات سیگار، کیفیت سیگارهای داخلی که باید جایگزین نمونه وارداتی شوند، خود جای فکر دارا می باشد.

برچسب ها

نظرات شما

    Muhammad می گوید :

    You’ve captured this pefclrtey. Thanks for taking the time!