ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۹:۰۹
ناحیه منو


اتریش، محل توافق جامع سیاسی – آخرین اخبار مذاکرات

به گزارش حساب من اکنون محتمل‌ ترین نتیجه رایزنی‌های فشرده یک سال اخیر برای رسیدن به توافق جامع، رسیدن به یک توافق جامع سیاسی است.آخرین اخبار رسیده از وین حاکی از این است که نتیجه ...

به گزارش حساب من اکنون محتمل‌ ترین نتیجه رایزنی‌های فشرده یک سال اخیر برای رسیدن به توافق جامع، رسیدن به یک توافق جامع سیاسی است.آخرین اخبار رسیده از وین حاکی از این است که نتیجه یک سال تلاش برای رسیدن به توافق جامع و به خصوص مذاکرات سطح بالای روزهای اخیر، احتمالا یک توافق جامع سیاسی می باشد.

به این ترتیب به نظر می‌رسد مذاکره‌کنندگان که رسیدن به توافق جامع را غیرممکن می‌دانند به حالتی بین رسیدن به چهارچوب توافق نهایی و یا تمدید مذاکرات رضایت داده‌اند. همان گونه که تصویر زیر نشان می‌دهد، به طور کلی پنج پیشامد برای این دور از مذاکرات قابل تصور است. در صورت توافق کامل بین طرفین مذاکره‌کننده، یک متن کامل به عنوان توافق جامع هسته‌ای به دست می‌آمد و اگر شرایط مذاکرات به گونه‌ای بود که حتی با وجود فرض تمدید مذاکرات هم امیدی به حل اختلافات وجود نداشت، آن‌گاه مذاکرات به شکست می‌رسید و برای آینده‌ای نامعلوم مذاکره‌ای بین دو طرف صورت نمی‌گرفت.

در بین این دو حالت انتهایی طیف نتایج احتمالی مذاکرات، پیش از این دو گزینه رسیدن به چهارچوبی برای کلیت توافق و اختلاف بر سر جزئیات فنی و یا لزوم تمدید مذاکرات برای ادامه تلاش‌ها برای رسیدن به توافق محتمل به نظر می‌رسید. حالت اول تقریبا به معنای به نتیجه رسیدن مذاکرات و نیاز به مدت کوتاهی برای نهایی کردن جزئیات آن بود و حالت دوم یعنی تمدید توافق موقت ژنو با در نظر گرفتن تعهداتی جدید برای هر دو طرف بود که باز هم روشن نبود آیا به توافق منجر خواهد شد یا خیر.

ولی آن چیزی که اکنون به عنوان توافق کلی سیاسی مطرح شده است، حالتی بین رسیدن به چهارچوب یک توافق و تمدید توافق موقت ژنو است؛ این بدان معناست که از سویی مذاکرات پیشرفت زیادی داشته و بسیاری از مسائل حل شده است، ولی از سوی دیگر اختلافات جدی در موضوعاتی مهم و البته معدود مانده که به خصوص نیازمند تصمیم‌گیری سیاسی است.

لازم به ذکر است که اوباما هرگونه توافق را شامل حذف تحریم ها ندانست و اظهار داشت حذف کامل تحریم ها امکان پذیر نیست.

محل امضای توافق

دولت اتریش به دنبال تقویت گمانه دست‌یابی ایران و گروه ۱+۵ به توافق نهایی درباره فعالیتهای هسته‌ای تهران، در حال آماده کردن مکانی برای امضای این توافق‌نامه است.
 یک مقام نزدیک به مذاکرات هسته‌ای با اعلام این خبر به خبرنگار اعزامی خبرگزاری آنا به وین افزود: دولت اتریش بدین منظور کاخ هوف‌بورگ را برای برگزاری احتمالی مراسم امضای توافقنامه هسته‌ای میان ایران، آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان، چین و روسیه در نظر گرفته است.هوف بورگ یکی از مکان‌های تاریخی اتریش است که پیش از این محل زندگی یکی از معروف‌ترین ملکه‌های این کشور بوده است.

 

برچسب ها

نظرات شما

  فاطیما می گوید :

  hala hey keshesh bedan!!

  سمانه می گوید :

  گروه مذاکره کننده ها خسته نباشید

  سپیده می گوید :

  امیدوارم این بار جواب بده!