ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۱:۱۰
ناحیه منو


اخبارمالی اسفند۹۵

به گزارش اخبارمالی حساب من جانت یلن، رئیس بانک مرکزی آمریکا در نشست خبری اعلام نموده که با افزایش نرخ بهره، انتظار می رود تا اقتصاد آمریکا با آهنگ آهسته اما مداومی در مسیر توسعه ...

به گزارش اخبارمالی حساب من جانت یلن، رئیس بانک مرکزی آمریکا در نشست خبری اعلام نموده که با افزایش نرخ بهره، انتظار می رود تا اقتصاد آمریکا با آهنگ آهسته اما مداومی در مسیر توسعه حرکت نماید. کمیته همچنین به احتمال ۳ بار افزایش طی سال میلادی جاری اشاره کرده در حالی که به عقیده برخی کارشناسان اعضای این نهاد کماکان محتاطانه برخورد می کنند و با وجود اعتقاد بازار مبنی بر عقب افتادن از تورم و لزوم ۴ بار رشد نرخ بهره در سال جاری، این نهاد بر ۳ بار رشد تاکید می نماید. به هر نحو، افزایش ۳ بار نرخ بهره نیز حاکی از پایان یافتن تردیدهایی است که در نتیجه سیاستگذاری ترامپ و دیگر چالش‌ های اقتصادهای عمده در جهان بوجود آمده بود.

از طرفی، شانس افزایش نرخ بهره قبل از برگزاری این نشست به قدری بالا بوده است که از نظر برخی کارشناسان این خبر در بازار پیشخور شده بود. به طوریکه واکنش معکوس بازارها به نتایج بدست آمده مهر تاییدی بر این ادعا بوده است. تشدید سیاست انقباضی پولی در بزرگترین اقتصاد جهان می توانست افزایش دلار و فشار مضاعف بر بازارهای کالایی را در پی داشته باشد، اما این موضوع در معاملات اخیر سرمایه گذاران لحاظ گردیده بود تا روند وارونه ای شکل گیرد.

با برگزاری نشست فدرال رزرو در سه شنبه شب دلار روند نزولی داشته است. شاخص دلار که سه شنبه ۱۰۱.۷ واحد بوده جمعه شب با ثبت افت هفتگی ۰.۹ درصدی رقم ۱۰۰.۳ واحدی را در زمان بسته شدن بازارها ثبت نموده که کمترین سطح یک ماه و نیم اخیر است. علاوه بر آن، روز جمعه جهش یورو در پی مسائل ژئوپولتیکی نیز به تضعیف بیشتر دلار کمک نموده است. انتشار خبر شکست راستگرایان طرفدار خروج از اتحادیه اروپا در انتخابات پارلمانی هلند موجب شده یورو به دلار از ۱.۰۷ عبور نموده و به بالاترین سطح ۵ هفته اخیر برسد. پیش از برگزاری انتخابات، بازار شانس بیشتری به پیروزی راست افراطی قائل بود، اما نتایج اولیه نشان داد که حزب میانه‌رو به رهبری نخست‌وزیر فعلی انتخابات را برده است.

هیجانات بازارهای کالایی

تضعیف دلار عامل اصلی تقویت قیمت ها در بازارهای کالایی خصوصا فلزات گرانبها بوده است. طلا که طی دو هفته اخیر روند نزولی محسوسی داشته بیشترین نفع را از افت دلار برده است. قیمت هر اونس فلز زرد با جهش ۲ درصدی به ۱۲۲۹ دلار رسیده است. تاثیر این رویدادها بر بازار نفت چندان محسوس نبوده است. بهای نفت خام کماکان در محدوده کمینه چهار ماهه قرار دارد. نفت خام رهبر بازار کالاهای پایه است و کل این بازار را تحت ‌تاثیر قرار می ‌دهد. هر بشکه نفت خام اروپایی برنت با رشد ۰.۸ درصدی به ۵۱ دلار و ۷۶ سنت رسیده است.

در بورس فلزات لندن نیز قیمت ها افزایشی بوده اند و روی بیشترین افزایش را ثبت کرده است. بنا به گزارش ها، قرار است چین ۵۰۰ هزار تن از ظرفیت تولید شمش روی خود را کاهش دهد. این موضوع در پی کمبود کنسانتره روی در بازار اتفاق افتاده است. کمبود کنسانتره روی به افزایش فشار بر روی واحدهای ذوب روی کمک نموده به طوریکه هزینه حق العمل کاری تبدیل کنسانتره روی (TC) طی یک سال و نیم اخیر با افت ۷۸ درصدی به ۴۰ دلار سقوط کرده و شرکتهای ذوب روی را با چالش جدی مواجه ساخته است.

در کنار کاهش ارزش دلار افزایش تقاضا در بخش مسکن چین نیز عاملی برای افزایش قیمت فلزات آهنی بوده است. قیمت هر تن سنگ آهن CFR چین یک ماهه نیز در پی کاهش موجودی فولادسازان ناشی از رشد تقاضای بخش مسکن با رشد قابل توجه ۸.۴ درصدی به ۸۷.۹ دلار رسیده است. قیمت سنگ آهن از ابتدای سال ۲۰۱۷ در پی افزایش امیدواری ها به رشد تقاضای فولاد در بخش مسکن افزایشی بوده است.

با بررسی رفتار سایر بانک های مرکزی عمده جهان به نظر می رسد روند سیاست های پولی تا حدودی تغییر کرده است، در حالیکه در بیشتر مقاطع سال اخیر عمده بانک های مرکزی بر سیاست های تسهیلی تمرکز داشته اند. روز جمعه بانک مرکزی اروپا به احتمال افزایش نرخ بهره این بانک اشاره داشته است. پنج شنبه بانک مرکزی چین پس از اقدام فدرال رزرو آمریکا اقدام به رشد ۰.۱ درصدی نرخ بهره نموده است. این برای سومین بار طی سال ۲۰۱۷ می باشد که دولت چین اقدام به رشد بهره بانکی می کند. تداوم این اقدام از سوی سیاست گذاران بانک مرکزی چین می تواند به افزایش فشارها در بازارهای کالایی بیانجامد.

شتاب رشد قیمت ها در امریکا بهتر از برآوردها

چهارشنبه در امریکا شاخص قیمت مصرف کننده منتشر شده که بهتر از برآورد کارشناسان بوده است. براین اساس، شاخص قیمت مصرف کننده برای ماه فوریه نسبت به ماه قبل ۰.۱ درصد رشد داشته است. رشد اقتصادی آمریکا در کنار آمارهای مربوط به اشتغال و تورم در این کشور از اصلی ترین موارد در ایجاد امکان افزایش نرخ بهره است.

گزارش شاخص خرده فروشی حاکی از رشد ۰.۲ درصدی میزان خرید بوده است. این گزارش بدون در نظر گرفتن بخش های پرنوسان نیز حاکی از رشد ۰.۲ درصدی بوده که بهتر از برآورد کارشناسان بوده است.

رویدادهای هفته پیش رو

در امریکا، گزارش های جدید از بخش مسکن چهارشنبه و پنج شنبه منتشر خواهند شد. گزارش های جدید از تقاضا برای کالاهای بادوام اواخر هفته منتشر می شود که انتظار می رود نسبت به ماه قبل بهبود نسبی یافته باشد. از اروپا تازه ترین گزارش ها از فعالیت کارخانجات منتشر خواهد شد که برای بازارهای کالایی حائز اهمیت خواهد بود.

جدول تغییرات هفتگی:

کالا/شاخصواحدقیمتهفته%
نفت برنت – یک ماهه ICEدلار/بشکه۵۱.۷۶۰.۸
نفت WTI – یک ماهه CMEدلار/بشکه۴۸.۷۸۰.۶
سبد اوپک (نرخ پنجشنبه)دلار/بشکه۴۹.۷۰-۲.۲
اوره گرانول – FOB خاورمیانهدلار/تن۲۰۹.۶۷-۴.۱
پروپان – FOB خاورمیانهدلار/تن۴۲۱.۹۷۱.۱
پلی اتیلن سنگین بادی –
FOB امریکای شمالی
دلار/تن۱۱۳۲.۷۳-۱.۷
ذرت یک ماهه – شیکاگوسنت/بوشل۳۶۷.۴۰۲.۶
شکر – نقد ICEدلار/تن۴۰۱.۵۰۱.۴
مس – نقد LME  (نرخ پنج شنبه)دلار/تن۵۸۸۸.۰۳.۵
آلومینیوم – نقد LME  (نرخ پنج شنبه)دلار/تن۱۸۹۱.۰۱.۴
روی – نقد LME   (نرخ پنج شنبه)دلار/تن۲۸۲۰.۰۴.۹
سرب – نقد LME   (نرخ پنج شنبه)دلار/تن۲۲۳۸.۵-۰.۹
نیکل – نقد LME   (نرخ پنج شنبه)دلار/تن۱۰۱۴۵.۰۳.۳
سنگ آهن CFR چین – یک ماههدلار/تن۸۷.۹۸.۴
یورو/دلار۱.۰۷۳۸۰.۶
دلاراسترالیا/دلار۰.۷۷۰۴۲.۱
طلادلار/اونس۱۲۲۹.۰۲.۰
شاخص دلار (DXY)۱۰۰.۳۰۰-۰.۹
بورس نیویورک S&P 500۲۳۷۸.۳۰.۲
بورس لندن FTSE 100۷۴۲۵.۰۱.۱
بورس فرانکفورت DAX۱۲۰۹۵.۲۱.۱
بورس توکیو Nikkei 225۱۹۵۲۱.۶-۰.۴
بورس سیدنی ASX 200۵۷۹۹.۶۰.۴
بورس تهران TEDPIX۷۶۷۳۸.۶۰۰.۶
سکه طرح جدید – نقدتومان۱,۱۹۵,۲۰۰۰.۱
دلار (سامانه سنا)تومان۳۷۵۲۰.۲

منبع

برچسب ها

نظرات شما