ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۱:۱۰
ناحیه منو


اخبارمالی ایران و جهان

همزمان با بسته بودن نماد اغلب خودروسازان و بانک ها به دلیل برگزاری مجامع، گزارشات مناسب برخی شرکت ها در کنار بهبود نسبی قیمت های جهانی کالاها و فلزات در هفته های اخیر، موجب شده ...

همزمان با بسته بودن نماد اغلب خودروسازان و بانک ها به دلیل برگزاری مجامع، گزارشات مناسب برخی شرکت ها در کنار بهبود نسبی قیمت های جهانی کالاها و فلزات در هفته های اخیر، موجب شده شاخص کل بورس تهران در هفته جاری رشد اندکی داشته و به بیشینه یک ماهه خود برسد. اظهارات رئیس بانک مرکزی در مورد پیشبینی این نهاد از رشد اقتصادی سال جاری، به تعویق افتادن مجامع بانک ها و طرح جدید مجلس نمایندگان آمریکا در خصوص ایران از مهمترین اخبار هفته اخیر بوده اند.

اخبارمالی ایران و جهان
شاخص کل بورس در هفته اخیر روند به رشدی داشته و با افزایش ۱ درصدی به ۷۴۵۱۴.۱ واحد رسیده که بیشینه یک ماه اخیر محسوب می شود. شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۰.۹ درصدی به ۱۳۸۳۱.۸ واحد رسیده که نزدیک به محدوده بیشینه دو سال اخیر می باشد. اغلب صنایع در هفته اخیر رشد داشته اند به طوری که، صنعت انتشار و چاپ و صنعت ذغال سنگ به ترتیب با ۱۵.۸ و ۱۵.۲ درصد بهترین عملکرد را در میان صنایع داشته و صنعت فنی مهندسی با افت ۲.۹ درصدی بدترین عملکرد را به خود اختصاص داده است. علیرغم بسته بودن بسیاری از نماد ها ارزش کل معاملات رشد حدودا ۲۰ درصدی داشته و به ۱۲۱۷ میلیارد تومان رسیده است.

در اغلب روزهای هفته اخیر بسیاری از نماد ها که برای برگزاری مجامع عادی سالیانه بسته شده اند، در معاملات بورس حضور نداشته اند. مجامع دو خودروساز بزرگ کشور فردا برگزار خواهد شد. مجامع بانک ها نیز به دلیل عدم اخذ مجوز از بانک مرکزی برای برگزاری مجمع به تعویق افتاده است. مجمع گروه مپنا نیز به تعویق افتاده است. بنابر گزارش بورس پرس، با رای دادگاه ۴۷ درصد سهام شرکت از استان قدس به دولت بازگردانده خواهد شد.

پتروشیمی زاگرس در گزارش ۳ ماهه ۶۱۳ ریال به ازای هر سهم محقق کرده و ۵۱ درصد از بودجه سالانه خود را پوشش داده است. پس از انتشار این گزارش سهام این شرکت مورد توجه معاملع گران قرار گرفته و طی سه رو اخیر با صف خرید مواجه شده است. در میان شرکت های پتروشیمی، پتروشیمی فارابی در هفته اخیر رشد ۱۱ درصدی را ثبت کرده است.

شرکت صنعتی و معدنی گل گهر پیشبینی جدید سود هر سهم سال مالی جاری با تعدیل مثبت ۳۲ درصدی، ۲۲۰ ریال اعلام کرده و در ۳ ماهه ۲۰ درصد آن را پوشش داده است. پیشبینی رشد فروش عامل اصلی رشد براورد سود بوده است. تعدیل مثبت این شرکت نیز موجب اقبال معامله گران در بازار سهام گشته و نماد این شرکت معاملات روز جاری را با صف خرید سنگین به پایان رسانده است. در گروه کانه های فلزی، چادر ملو و فولاد صبانور نیز با صف خرید اخرین روز معاملاتی هفته را به اتمام رسانده اند. شاخص گروه کانه های فلزی در هفته اخیر ۶.۵ درصد رشد داشته است.

نیروگاه دماوند در سه ماهه ۱۹۸ ریال/سهم محقق کرده که ۴۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت داشته است. افت ۲۴ درصدی فروش مهمترین دلیل کاهش سود هر سهم بوده است.

اقتصاد کلان:
رئیس بانک مرکزی رشد اقتصادی سال جاری را ۴ تا ۵ درصد پیشبینی کرده است. وی همچنین رشد نقدینگی سال گذشته را ۳۰ درصد اعلام کرده و دلیل آن را رشد دارایی های بانک مرکزی عنوان کرده است.
مجلس نمایندگان آمریکا پنج شنبه گذشته طرحی را تصویب کرده که بر اساس آن خرید آب سنگین ایران توسط امریکا منع شده است. یک روز قبل تر نیز طرحی تصویب شده بود تا دسترسی ایران به سیستم مالی آمریکا از جمله استفاده از دلار منع خواهد شد. زمان بررسی این دو طرح در سنای آمریکا هنوز مشخص نشده است.

اخبار صنایع:
به گفته مدیر عامل تعاونی های لبنی، به دلیل رکود حدود نیمی از کارخانجات لبنی در کشور تعطیل شده اند.

به دلیل رکود ساخت و ساز در عراق و کاهش صادرات سیمان، ۸ شرکت برای صادرات سیمان و کلینکر به این کشور انتخاب شده اند. این شرکت ها شامل سیمان بهبهان، سیمان هگمتان، سیمان سامان غرب، سیمان ایلام، سیمان خوزستان، سیمان نهاوند، سیمان ارومیه و سیمان کارون بوده و بیشترین سهمیه نیز متعلق به شرکت سامان غرب می باشد.

در بازار داخلی سیمان، پیشتر انجمن صنفی سیمان با افزایش قیمت سیمان موافقت کرده بود ولی به دلیل رکود در بازار و عدم فروش مناسب شرکت ها، قیمت ها به قبل بازگشته است.

به گزارش رویترز، نهاد بزرگراه های ایتالیا آناس اعلام کرده، قراردادی را با دولت ایران برای ساخت و مدیریت یک پروژه جاده ای ۱۲۰۰ کیلومتری با هزینه ۳.۶ میلیارد یورو (۴ میلیارد دلار) امضا کرده است. آناس گفته، اولین بخش از این بزرگراه به طول ۳۵۰ کیلومتر تا سال ۲۰۲۲ با هزینه ای ۶۰۰ میلیون یورویی به بهره برداری خواهد رسید. در قالب این پروژه جاده ای بین بندر امام خمینی (ره) در ساحل خلیج فارس و شهر بازرگان در مرز ایران و ترکیه احداث خواهد شد.

به گفته وزیر نیرو طی ۱۰ سال آینده ۵۰ هزار مگاوات به ظرفیت برق کشور افزوده خواهد شد و در این خصوص شرکت هایی از کشور های چین، کره جنوبی، و آلمان با ایران همکاری خواهند کرد.

رئیس سازمان صنعت و معدن اصفهان از بهره برداری خط تولید ریل راه آهن تا ۱۰ روز آینده در شرکت ذوب آهن اصفهان خبر داده است. وی گفته با راه اندازی این خط تولید، کشور از واردات ریل بی نیاز خواهد شد.

طبق توافق به عمل آمده میان انجمن صنفی صنایع روغن نباتی و سازمان حمایت از مصرف کنندگان قیمت روغن خوراکی ۹ درصد افزایش یافته که از شنبه آینده اعمال خواهد شد.

مدیر عامل ایران خودرو از مذاکره با ۶ شرکت غیر چینی برای تولید محصولات جدید خبر داده و گفته محصول جدید پژو ۲۰۷ از بهم نماه وارد بازار خواهد شد.

سکه و ارز: 
دلار امریکا در هفته گذشته افت ناچیزی داشته و به ۳۵۰۴ تومان رسیده اما همچنان بالاتر از میانگین ماهانه قرار دارد. سکه بهار آزادی طرح جدید نیزاندکی از رشد چند ماه اخیر را تعدیل کرده به یک میلیون و ۸۵ هزار تومان رسیده که میانگین یک ماه اخیر محسوب می شود.

•    پیشبینی رشد اقتصادی ۴ تا ۵ درصدی
•    طرح جدید مجلس نمایندگان آمریکا
•    سهمیه بندی صادرات سیمان
•    به تعویق افتادن مجامع بانک ها

برچسب ها

نظرات شما