ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۶:۰۲
ناحیه منو


اخبار اقتصادی از بازارهای جهانی

به گزارش «حساب من» در ادامه تحولات اقتصادی بازارهای جهانی و اجرای طرح های اصلاحی ،بهای نفت خام برای سومین هفته پیاپی کاهش یافته است. هربشکه نفت برنت دریای شمال با کاهش ۴.۵ درصدی به ۸۶.۱۶ ...

به گزارش «حساب من» در ادامه تحولات اقتصادی بازارهای جهانی و اجرای طرح های اصلاحی ،بهای نفت خام برای سومین هفته پیاپی کاهش یافته است. هربشکه نفت برنت دریای شمال با کاهش ۴.۵ درصدی به ۸۶.۱۶ دلار رسیده و هر بشکه نفت سبک امریکا با ۳.۵ درصد کاهش در ۸۲.۷۵ دلار بسته شده است. اما افت سبد نفت اوپک بیشتر از این ها بوده به طوری که قیمت روز پنجشنبه نسبت به هفته قبل با سقوط ۸.۰ درصدی به ۸۱.۱۷ دلار برای هر بشکه رسیده است که کمترین قیمت طی ۴سال اخیر است و این مسئله کشور ما را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد.

رقابت اعضای اوپک برای حفظ سهم بازار یکی از دلایل اصلی کاهش قیمت ها است. عربستان، بزرگ ترین صادرکننده اوپک، سه هفته پیش قیمت فروش را کاهش داد. ایران به فاصله یک هفته قیمت پیشنهادی به مشتریان آسیایی را پایین آورد. هفته پیش هم عراق وارد رقابت شد و قیمت ها را کاهش داد. در همین حال، تاثیرات اقتصادی کاهش بیش از ۲۵ درصدی بهای نفت طی چهار ماه بر کشورهای عضو یکسان نیست و همین موجب بروز تنش میان اعضا شده است. بر اساس برآوردها، بودجه دولت های عرب حاشیه خلیج فارس با نفت ۸۴ دلار متوازن می شود اما بودجه برخی دیگر از دولت ها حساسیت بسیار بیشتری به افت بهای نفت دارد. لیبی از یک طرف تولید نفت خود را افزایش داده و از طرف دیگر می گوید  تولید اوپک باید کاهش یابد. ایران هم اگرچه قیمت فروش را کاهش داده اما خواهان جلسه اضطراری اوپک برای جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت نفت شده است. جلسه بعدی اوپک ماه آینده میلادی برگزار می شود.بهبود شرایط اقتصادی امریکا و در نتیجه احتمال افزایش زودهنگام نرخ بهره در این کشور یکی از عواملی است که موجب تقویت دلار شده و قیمت کالاها از جمله نفت را به صورت منفی تحت تاثیر قرار داده است. تضعیف چشم انداز اقتصادی در مناطق مهمی مانند چین، منطقه یورو و ژاپن هم به کاهش قیمت کالاها کمک کرده است.در بورس فلزات لندن، قیمت تمام فلزات غیرآهنی به غیر از آلومینیوم کاهش یافته است. سنگ آهن هم با ۰.۲ درصد کاهش در مرز ۸۰ دلار/تن داد و ستد شده است. طلا ۱.۴ درصد افزایش یافته و در ۱۲۳۸ دلار/اونس بسته شده است.
این هفته گزارش مهم رشد اقتصادی چین منتشر می شود و بر اساس پیش بینی ها، نرخ رشد اقتصادی تابستان ۷.۲ درصد بوده که ۰.۳ درصد کمتر از سال قبل است. این در حالی است که برخی از مراکز تحلیل اقتصادی در دنیا، نرخ رشد واقعی اقتصاد چین را بسیار کمتر از آمار رسمی اعلام شده از سوی دولت تخمین می زنند. نرخ رشد تولیدات صنعتی چین و شاخص غیر رسمی فعالیت کارخانجات هم این هفته منتشر می شود. شاخص های PMI کارخانجات آلمان و منطقه یورو هم این هفته منتشر می شود. در مورد آلمان، سطح فعالیت ها احتمالا برای دومین ماه متوالی کاهش یافته است.
گزارش های اقتصادی هفته گذشته امریکا به نسبت هفته های قبل کمی متناقض بود. از یک طرف شاخص های بخش مسکن و شاخص اعتماد مصرف کننده مثبت هستند و تولیدات صنعتی افزایش یافته اما از طرف دیگر افت شاخص خرده فروشی و شاخص فعالیت کارخانجات نیویورک بیشتر از پیش بینی ها است. گزارش های اقتصادی چین نیز متناقض هستند. صادرات در ماه سپتامبر نسبت به سال قبل بیش از ۱۵ درصد افزایش یافته که البته بخشی از این رشد قابل توجه مدیون پایین بودن غیرعادی سطح صادرات در سپتامبر پارسال است. میزان وام های جدید نیز افزایش یافته است. اما شاخص های قیمت چین، چه در سمت مصرف کننده و چه در سمت تولید کننده، ضعیف تر از انتظار گزارش شده اند.
 •  افت سنگین بهای نفت
 • افزایش بهای طلا، افت اکثر فلزات پایه
 • انتظار برای گزارش نرخ رشد اقتصادی و تولیدات صنعتی چین
 در بازار کشورمان نیز شاخص کل بورس تهران برای ششمین روز متوالی افزایش یافته و بیشترین میزان رشد را در سه ماه گذشته تجربه کرده است. شاخص کل با رشد قابل توجه ۱.۷۵ درصدی معادل ۱۲۶۷.۳ واحد به ۷۳۵۴۸.۶ واحد رسیده که بیشترین سطح یک و نیم ماه اخیر می باشد. ارزش کل معاملات بدون احتساب معاملات بلوکی، ۷۱ درصد افزایش یافته و به بیش از ۲۴۴ میلیارد رشد پیدا کرده است.

برچسب ها

نظرات شما

  میشه از بورس بیشتر بنویسید و سهام خریدن؟

  رضایی می گوید :

  کلا اقتصادجهان باسیستم اقتصادی ما فرق دارد

  رضایی می گوید :

  کلا اقتصادجهان دگرگون شده است

  شیلا خدایی می گوید :

  از این دسته اخبار بازم بگذارید