ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۵:۳۲
ناحیه منو


اخبار اقتصادی اپریل ۲۰۱۷

اخبار اقتصادی اپریل 2017بامداد دوشنبه گزارش تولید ناخالص داخلی چین برای سه ماه نخست 2017 میلادی منتشر شده که کمی بهتر از برآورد تحلیلگران بوده است. براین اساس اقتصاد چین در فصل زمستان از رشد ...

اخبار اقتصادی اپریل ۲۰۱۷

بامداد دوشنبه گزارش تولید ناخالص داخلی چین برای سه ماه نخست ۲۰۱۷ میلادی منتشر شده که کمی بهتر از برآورد تحلیلگران بوده است. براین اساس اقتصاد چین در فصل زمستان از رشد ۶.۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار بوده که بیشترین میزان رشد طی شش فصل اخیر است. از آنجایی که این نرخ رشد از نرخ هدف دولت (۶.۵ درصد) بیشتر می باشد امیدواری به آینده اقتصادی دومین اقتصاد بزرگ دنیا به طور محسوسی افزایش یافته که تداوم آن افزایش ریسک پذیری سرمایه گذاران را در پی دارد. افزایش سرمایه گذاری، صادرات و تقویت تقاضای داخلی از مهمترین عوامل شدت یافتن سرعت رشد اقتصادی چین بوده اند.

سرعت رشد سرمایه گذاری بخش مسکن چین که بیش از یک سوم تولید ناخالص داخلی چین را به خود اختصاص داده نیز به ۹.۴ درصد برای ماه مارس رسیده که از متوسط نرخ رشد دو ماه گذشته (۸.۹ درصد) بیشتر می باشد.

جهش طلا همزمان با افت قیمت نفت

قیمت طلا روز جمعه در پی افزایش ریسک های ژئوپولیتیک و نگرانی ها در ارتباط با انتخابات فرانسه جهش داشته و توانسته بخش قابل توجهی از افت روزهای قبل را جبران نماید به هر نحو، قیمت هر اونس فلز زرد با ثبت افت هفتگی ۰.۲ درصدی به ۱۲۸۳ دلار و ۷۱ سنت رسیده است. در کنار افزایش سطح ریسک، افت پایدار قیمت ها در بازار انرژی بر انتظارات تورمی تاثیر دارد موضوعی که برای تصمیم گیرندگان سیاست های پولی حائز اهمیت است. کاهش سرعت رشد قیمت ها و درنتیجه گزارش ضعیف CPI در امریکا موجب افزایش تردیدها در خصوص زمان افزایش نرخ بهره فدرال رزرو می گردد؛ به این معنا که انتظارات برای تقویت دلار کاهش یافته و تقاضا برای کالاهای امن همچون طلا افزایش می یابد.

نوسانات بازارهای کالایی

در بازار انرژی، علیرغم کاهش ۱۱.۷ درصدی موجودی مخازن نفت آمریکا برای دومین هفته متوالی قیمت ها با افت همراه بوده است. تردیدها در خصوص اجلاس اوپک و تاثیر آن بر محدودیت بیشتر بر عرضه ها در کنار کاهش هزینه تولید نفت شل به ۲۴ دلار در هر بشکه از دلایل افت قیمت ها بوده است. افزایش بهره وری تولید نفت امریکا می تواند تعداد حلقه های چاه جدید را افزایش دهد که به معنای افزایش عرضه و کاهش قیمت ها است. هر بشکه نفت برنت دریای شمال با افت ۷.۰ درصدی به ۵۱ دلار و ۹۶ سنت رسیده است. در امریکا قیمت هر بشکه نفت سبک WTI به زیر مرز ۵۰۰ دلاری سقوط کرده است.

علیرغم گزارش دلگرم کننده رشد اقتصادی چین، بازار فلزات اساسی به جز آلومینیوم شاهد افت قیمت ها بوده است. بنا به تصمیم دولت چین مبنی بر لغو مجوز احداث سه کارخانه آلومینیوم سازی به منظور کاهش مازاد عرضه قیمت آلومینیوم افزایش داشته است. مجموع ظرفیت این کارخانجات در حدود ۳ میلیون تن بوده است.

قیمت محصولات فولادی با افت همراه بوده است. در دو ماه گذشته قیمت محصولات فولادی چین برای عرضه در بازارهای جهانی با کاهش محسوسی همراه بوده است به طوریکه قیمت ورق گرم، میلگرد و بیلت صادراتی چین به ترتیب ۱۹.۲، ۱۲.۳ و ۱۷.۶ درصد افت داشته اند. براساس آخرین گزارش ها، قیمت این محصولات به ترتیب ۴۲۰، ۴۲۵ و ۳۹۰ دلار به ازای هر تن بوده است. افت قیمت محصولات آهنی بر روی سهام شرکت های تولید کننده تاثیر قابل توجهی داشته به طوریکه ارزش سهام شرکت ریوتینتو هفته گذشته با افت بیش از ۱۵ درصد همراه بوه است.

در ارتباط با زغالسنگ، بنا به اعلام راه آهن استرالیا مسیر معادن اصلی زغالسنگ به بنادر مهم تجاری آن طی چند روز آتی بازگشایی خواهد شد که تسهیل حمل زغالسنگ و دسترسی مصرف کنندگان را در پی دارد. این موضوع باعث کاهش قیمت زغالسنگ کک شو شده که در کنار افت هفته های اخیر قیمت سنگ آهن، توان فولادسازان چینی برای ارائه تخفیف های بیشتر را بالا می برد. ادامه این روند شانس اصلاح قیمت ها در بازار فولاد را بالا برده و موجب افزایش تردیدها در خصوص قیمت فولاد شده است. شرایط نامناسب آب و هوایی طی هفته های اخیر حذف بخشی از عرضه زغالسنگ و افزایش قیمت را در پی داشته است. به هر نحو، در چین قیمت هر تن سنگ آهن CFR یک ماهه با افزایش ۱.۱ درصدی به ۶۷ دلار و ۲۳۳ سنت رسیده است. کاهش موجودی انبارهای چین برای سومین هفته متوالی دلیل اصلی رشد قیمت بوده است.

افزایش خوش بینی به کارخانجات حوزه یورو

اواخر هفته تازه ترین گزارش ها از وضعیت کارخانجات اروپا برای ماه آوریل منتشر شده که به طور غیر منتظره ای بهتر از براورد تحلیلگران بوده است. در آلمان به عنوان بزرگترین اقتصاد این حوزه، رقم شاخص PMI کارخانجات ۵۸.۲ واحد اعلام شده که کمی بهتر از پیش بینی ها بوده است. در فرانسه نیز رقم این شاخص ۵۵.۱ واحد بوده است. شتاب رشد فعالیت ها در اروپا به عنوان یکی از مصرف کنندگان کالاهای اساسی برای بازار های کالایی مهم است. اروپا پس از چین بزرگترین مصرف کننده مس در دنیا است.منبع

برچسب ها

نظرات شما