ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۸:۴۲
ناحیه منو


اخبار اقتصادی روز

به گزارش حساب من از اخبار اقتصادی روز در پایان معاملات امروز شاخص کل بورس تهران که با نوسان نسبتا بالایی همراه بوده، با رشد محدود ۲۴.۹۸ واحدی معادل ۰.۰۴ درصد در سطح ۶۳۱۰۸.۵ واحدی قرار ...

به گزارش حساب من از اخبار اقتصادی روز در پایان معاملات امروز شاخص کل بورس تهران که با نوسان نسبتا بالایی همراه بوده، با رشد محدود ۲۴.۹۸ واحدی معادل ۰.۰۴ درصد در سطح ۶۳۱۰۸.۵ واحدی قرار گرفته است. شاخص کل در ساعت ابتدایی بازار در محدوده مثبت قرار گرفته که در ادامه با افزایش عرضه‌ها و عقب‌نشینی سرمایه‌گذاران؛ گرایش منفی پیدا نمود. در لحظات پایانی در پی دادوستدهای عمده در  نمادهای تأثیرگذاری همچون جم و فولاد مجددا شاخص کل در محدوده مثبت قرار گرفته است.

در این میان پتروشیمی جم و فولاد مبارکه بیشترین تأثیر مثبت و بانک پاسارگاد و سرمایه‌گذاری غدیر بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص کل داشته‌اند. به رغم رشد محدود شاخص کل بیش از نیمی از شرکت‌ها افت داشته‌اند. صنایع خودرو و شیمیایی از معدود گروه‌های بازار بوده که به طور نسبی رشد داشته‌اند. شاخص این گروه‌ها به ترتیب ۰.۲ و ۰.۶ درصد رشد داشته است. گروه کوچک ذغال سنگ نیز از معدود گروه‌های پر طرفدار امروز بوده است. ذغال سنگ طبس که در زمان پیش گشایش با صف خرید سنگینی مواجه بوده در ادامه بازار کماکان پر تقاضا بوده است. صف خرید این نماد که جندین بار عرضه گردید همچنان در زمان بسته شدن حفظ شده است. حجم معاملات در این نماد بیش از ۴ میلیون بوده که تقریبا بیست برابر متوسط ماهیانه است.

حجم و ارزش معاملات نسبت به روزهای پیش از این افزایش محسوسی داشته است. کل ارزش معاملات بورس و فرابورس ۲۱۵.۵ میلیارد تومان بوده که نسبت به دیروز ۶۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد. در میان صنایع، گروه قندی و در میان شرکت‌ها بانک ملت بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده است.

در گروه قندی عمده نمادها در محدوده منفی بسته شده‌اند. در عین حال کارخانجات قند قزوین و شرکت شهد با صف خرید همراه شده‌اند. در این گروه بیشترین حجم معاملات با ۱۵.۷ میلیون به قند ثابت خراسان مربوط می‌شود که نزدیک به کمینه مجاز روزانه بسته شده است. در اخبار مربوط به این صنعت، تنظیم بازار شکر کماکان به انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر واگذار شده است.

گروه خودرو لحظات پایانی بازار با اقبال سرمایه‌گذاران مواجه شده است. ایران خودرو که تا ساعت پایانی در محدوده منفی قرار داشت، با افزایش تقاضا به محدوده مثبت بازگشته و در نهایت نزدیک به ۲ درصد در قیمت پایانی رشد داشته است. افزایش تقاضا همزمان با درج آگهی افزایش سرمایه ۲۷.۵ درصدی این شرکت در سایت کدال بوده است. این افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی صورت می‌پذیرد.

ارز و طلا:
در بازار سکه و ارز قیمت‌ها کاهش داشته‌اند. نرخ برابری دلار به ریال که در روزهای اخیر به طور محسوسی افزایش داشته نسبت به دیروز تاکنون نزدیک ۰.۸ درصد افت داشته و به ۳۵۵۸ تومان رسیده است. قبل از گشایش بازار امروز، مدیر اداره صادرات بانک مرکزی از مداخله این نهاد و افزایش عرضه ارز خبر داده بود. در این راستا، امروز دبیرکل کانون صرافان از ورود ارز چند بانک به بازار با دستور بانک مرکزی خبر داده است. به گفته وی، در عین حال تقاضا برای ارز تا اربعین افزایشی است.

اما در سمت سکه قیمت‌ها کم نوسان بوده‌اند. هر سکه طلای امامی با افت ناچیز ۵۰۰ تومانی نسبت به دیروز در قیمت ۹۱۷.۵ هزار تومان دادوستد می‌گردد. به گفته رییس اتحادیه طلا، اثر افزایش قیمت جهانی طلا با سخنان اخیر مسئولین بانک مرکزی مبنی بر عدم پایداری افزایش نرخ ارز تعدیل شده است.

سهامداران بالای یک درصد:
صندوق سرمایه‌گذاری گروه توسعه بهشهر در چهار روز اخیر حجم سرمایه‌گذاری خود در گروه صنایع بهشهر ایران را در حدود ۹ درصد افزایش داده است.

رویدادهای کلان اقتصادی:
سخنگوی دولت در ارتباط با تدوین لایحه بودجه سال ۹۵ اعلام کرده که تا پایان هفته جاری تلاش‌‌ها برای تهیه بودجه سال ۹۵ به سرانجام خواهد رسید.

در جلسه امروز شورای رقابت، رضا شیوا برای بار دوم به عنوان رییس این شورا انتخاب گردید. شورای رقابت وظیفه تعیین دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو را دارد و بازنگری در این دستورالعمل بر مبنای نرخ تورم بخشی خودرو و نمره کیفیت در انتظار تعیین رییس جدید شورا بوده است.

 

بازگشایی نمادها:
بانک گردشگری پس از ارائه اطلاعات نه ماهه و اطلاعیه شفاف سازی خود در قیمت ۱۲۹۹ ریال بازگشایی شده و در آخرین دادوستد ۲ درصد افت را ثبت کرده است. این بانک سود هر سهم سال مالی منتهی به آذر ۹۴ را با ۲۸ درصد کاهش نسبت به پیش‌بینی قبلی مبلغ ۱۴۱ ریال اعلام کرده است. همچنین این شرکت در اطلاعیه‌ای به شفاف سازی در خصوص فروش اموال تملیکی و تسویه بدهی پرداخته است.

رینگ سازی مشهد که در گزارش اخیر خود بر اساس اطلاعات شش ماهه برای هر سهم در سال جاری زیان ۵۷۳ ریالی اعلام نموده؛ در قیمت ۱۴۱۵ ریال بازگشایی شده و ۱.۱ درصد افت را ثبت کرده است. این شرکت در گزارش قبلی سود هر سهم را ۷۴ ریال اعلام کرده بود.

اخبار صنایع:
به گفته دبیر انجمن تصفیه‌کنندگان شکر خام، تنظیم بازار قند و شکر برای دومین سال متوالی به انجمن صنفی این صنایع واگذار شده است.

برچسب ها

نظرات شما