ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۳:۳۵
ناحیه منو


اخبار اقتصادی روز

اخبار اقتصادی روز  ارز و طلا:در بازار ارز و طلا، دلار به ۳۵۳۵ تومان رسیده که بیشینه جدیدی در ده ماه گذشته می باشد. سکه بهار آزادی طرح جدید نیز با ۰.۵ درصد رشد به ۹۱۵ ...

اخبار اقتصادی روز

 

ارز و طلا:

در بازار ارز و طلا، دلار به ۳۵۳۵ تومان رسیده که بیشینه جدیدی در ده ماه گذشته می باشد. سکه بهار آزادی طرح جدید نیز با ۰.۵ درصد رشد به ۹۱۵ هزار تومان رسیده است.

بازار سهام:

شاخص کل بورس تهران ۳۶ واحد معادل ۰.۰۶ درصد رشد داشته و به ۳۶۰۳۵.۶ واحد رسیده است. این شانزدهمین روز کاری است که شاخص کل بدون تغییر قابل توجه و بدون روند حرکتی جهت داری در محدوده ۶۳۰۰۰ واحد قرار گرفته است. تولیدکنندگان محصولات شیمیایی تحت تاثیر افزایش قیمت پارسان، تاپیکو و پتروشیمی های کرمانشاه و پردیس بیشترین تاثیر مثبت را در تغییرات شاخص کل داشته اند. گرچه که هلدینگ خلیج فارس در همین گروه بیشترین تاثیر منفی را داشته است. در سمت مقابل بانک ها بیشترین تاثیر منفی را در تغییرات شاخص کل داشته اند.

ارزش کل معاملات بورس و فرابورس بیش از دو برابر افزایش یافته و به ۲۰۱ میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که ۵۰ درصد از ارزش کل مربوط به معاملات عمده بوده است. تولیدکنندگان محصولات شیمیایی، بانک ها و خودروسازان به ترتیب بیشترین ارزش معاملات بورس را به خود اختصاص داده اند.

صف خرید پتروشیمی کرمانشاه امروز عرضه شده، این در حالی است که روند افزایشی این شرکت از ابتدای مهرماه آغاز شده و در حالی که از ابتدای آبان ماه سهامداران حقوقی اقدام به خرید در این شرکت نموده اند، در دو روز گذشته با صف خرید بسته شده بود. از طرفی پتروشیمی خراسان دیگر اوره ساز فرابورسی که شباهتهای بسیاری با کرمانشاه دارد در این مدت به اندازه کرمانشاه رشد نداشته و نسبت قیمت به سود آن ۳.۷ واحد بوده است. همین نکته موجب استقبال سرمایه گذاران و تشکیل صف خرید برای این شرکت بوده و در عین حال پتروشیمی پردیس نیز به عنوان بزرگترین اوره ساز کشور در اثر معامله ۳۰۰ هزار سهمی معامله گران حقوقی در آخرین دقایق معاملات رشد داشته است.

پارسان نیز به عنوان یک شرکت سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی و عمدتا صنعت اوره با استقبال معامله گران حقوقی مواجه شده به طوری که حجم معاملاتش ۱.۵ برابر متوسط یکماه اخیر بوده و ۶۰ درصد این حجم از معاملات را معامله گران حقوقی انجام داده اند.

تاپیکو دیگر هلدینگ پتروشیمی برای سومین روز متوالی رشد داشته است. این شرکت در دو روز گذشته با استقبال معامله گران حقوقی مواجه بوده و امروز نیز ۸۵ درصد از خریداران آن حقوقی بوده اند. حجم معاملات این شرکت نیز در این مدت افزایش یافته و امروز به ۳.۹ میلیون سهم رسیده است. پیگیری های صورت گرفته از طرف مجلس و دولت به منظور بهره برداری هر چه سریعتر پالایشگاه ستاره خلیج فارس که تاپیکو ۴۹ درصد از سهام آن را در اختیار دارد در کنار رشد قیمتی دیگر پتروشیمی ها منجمله خراسان، می تواند از دلایل رشد این شرکت باشد.

در دیگر صنایع، کماکان استقبال از شرکت های رایانه ای، قندی و دارویی بیشتر از دیگر صنایع بوده است. در گروه رایانه تنها همکاران سیستم افت داشته و در گروه های دارویی و قندی برخی شرکت ها مثل قند اصفهان، قند مرودشت و داروسازی دکتر عبیدی با صف خرید بسته شده اند.

بانک ها عمدتا افت داشته اند به طوری که شاخص این گروه افت ۰.۲ درصدی را تجربه کرده است. خودروسازان اما عمدتا رشد قیمت های پایانی را تجربه کرده اند در حالی که حجم معاملاتشان افت داشته و روند تغییرات قیمتی امروزشان رو به کاهش بوده است.

سهامداران بالای یک درصد:

سه شرکت، تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو، گسترش سرمایه گذاری ایرانیان و گسترش تجارت کالای ایرانیان از نزدیک به یک ماه پیش در حال فروش سهام لیزینگ ایرانیان و کم کردن سهم خود در این شرکت می باشند.

شرکت های سرمایه گذاری فرهنگیان و سرمایه گذاری سامان فرهنگیان از یک هفته پیش اقدام به خرید بیش از ۷۰۰ هزار سهم و افزایش سهم خود در ذوب آهن اصفهان نموده اند.

توقف و بازگشایی نمادها:

شرکت های سرمایه گذاری گروه صنایع بهشهر ایران پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر تصویب افزایش سرمایه و صنعتی نیرو محرکه پس از تشکیل جلسه هیات مدیره مبنی بر تصویب افزایش سرمایه بازگشایی شده اند.

هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس جهت برگزاری مجامع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه و عادی به طور فوق العاده به منظور تصویب صورتهای مالی متوقف شده است.

صنایع:

به گزارش ایسنا با استناد به آخرین توضیحات رییس شورای هماهنگی بانکها، کاهش نرخ سود بانک ها به تایید این شورا نرسیده و کاهش نرخ سود فعلا منتفی خواهد بود.

به گزارش برخی خبرگزاری ها استقبال از طرح خرید خودروهای اقساطی در قالب بسته تسریع در رونق اقتصادی، با استقبال گسترده مردم مواجه شده با این حال به گزارش خبرگزاری صدا و سیما اجرای این طرح به علت قطعی سیستم الکترونیکی ثبت نام با مشکل مواجه بوده است.

به گفته قائم مقام وزیر صنعت، امروز ۵ هزار خودرو که ۹۹ درصد آن پراید، پژو و تندر بوده، به فروش رفته است. پیش از این مدیرعامل ایران خودرو از برنامه فروش ۱۰۰ هزار خودرو در قالب این طرح تا پایان اردیبهشت سال آینده خبر داده بود.

در حالی که تا اجلاس ۱۳ آذر اوپک کمتر از یک ماه دیگر زمان باقیست، مسئولان نفتی عربستان اعلام کرده اند برنامه ای برای کاهش تولید نفت ندارند و سیاست تولید بالای نفت خود و پاسخگویی به تقاضای بازار را ادامه خواهند داد.

برچسب ها

نظرات شما