ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۶:۱۰
ناحیه منو


اخبار اقتصادی و نوسانات بازارهای مالی

اخبار اقتصادی و نوسانات بازارهای مالی به گزارش اخبار مالی حساب من شاخص دلار این هفته نیز در ادامه روند صعودی هفته پیش افزایش محسوسی داشته است. امیدواری به افزایش نرخ بهره در آخرین جلسه فدرال ...

اخبار اقتصادی و نوسانات بازارهای مالی

به گزارش اخبار مالی حساب من شاخص دلار این هفته نیز در ادامه روند صعودی هفته پیش افزایش محسوسی داشته است. امیدواری به افزایش نرخ بهره در آخرین جلسه فدرال رزرو در سال جاری بیشتر شده تا جایی که بر اساس نظر سنجی ها از ۸۰ درصد در هفته گذشته به بالای ۹۵ درصد رسیده است.

اعلام سیاست های دولت جدید امریکا در جهت کاهش مالیات برای افزایش رونق اقتصادی باعث شده تا فعالین بازارهای مالی به رشد سرمایه گذاری در این کشور و در نتیجه افزایش تقاضا برای دلار خوشبین شده باشند. همچنین سیاست جدید افزایش هزینه های دولتی نیز که سیاستی تورم زا می باشد موجب شده تا فعالین اقتصادی  که پیش از این بارها از انتظار فدرال رزرو برای افزایش تورم شنیده بودند، شانس بیشتری برای افزایش نرخ بهره قائل شوند.

در امریکا شاخص قیمت تولیدکننده در ماه اکتبر به نسبت ماه قبل بدون تغییر بوده در حالی که انتظار می رفته ۰.۳ درصد رشد داشته باشد، این در حالی است بر اساس همین آمار تورم تولیدکننده امریکایی در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر ۰.۸ درصد اعلام شده که بیشترین مقدار از دسامبر ۲۰۱۴ می باشد. همچنین شاخص قیمت مصرف کننده امریکایی به نسبت ماه قبل ۰.۴ درصد رشد داشته و تورم سالانه ۱.۶ درصد اعلام شده که به نسبت ماه قبل ۰.۱ درصد افزایش یافته و بیشترین مقدار در دو سال اخیر می باشد. بدین ترتیب احتمال افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر بیش از هر زمان دیگری شده و شاخص دلار با ۲.۲ درصد رشد به رقم ۱۰۱.۲ واحد رسیده که بیشترین سطح از سال ۲۰۰۳ به اینسو است. با تقویت دلار طلا روند کاهشی دو هفته اخیر را ادامه داده و در قیمت ۱۲۰۸ دلار در هر اونس در کمینه نزدیک به شش ماه اخیر قرار گرفته است.

در سایر آمارهای اقتصادی منتشر شده از بزرگترین اقتصاد دنیا، شاخص خرده فروشی به نسبت ماه قبل ۰.۸ درصد افزایش یافته و آمار صدور پروانه های ساختمانی در حالی که انتظار می رفت کاهش یابد، بدون تغییر بوده است. آمار سالانه آغاز احداث بنا نیز فراتر از انتظارات افزایش یافته و از ۱.۰۵ میلیون واحد در ماه قبل به ۱.۳۲ میلیون واحد رسیده است، تا چشم انداز مثبتی از این اقتصاد ترسیم کرده باشد.

عمده بازارهای سهام به برنامه های رئیس جمهور جدید ایالات متحده چراغ سبز نشان داده اند. این هفته شاخص S&P بورس نیویورک ۰.۸ درصد، شاخص FTSE بورس لندن ۰.۷ درصد و شاخص Nikkei بورس توکیو ۳.۴ درصد رشد داشته اند. افزایش ارزش دلار به عمده فلزات فشار وارد کرده و موجب افت قیمت آن ها شده است. روی تنها فلزی بوده که طی این هفته رشد قیمت ها را تجربه کرده است. وجود تقاضا و کمبود این فلز در بازار چین رشد قیمت روی را در پی داشته است. سنگ آهن نیز افت قابل توجهی داشته که عمده دلیل آن اصلاح رشد زیاد هفته قبل بوده است.

نفت خام بر خلاف مسیر افزایش قدرت دلار این هفته رشد داشته است. رشد هفتگی نفت خام برنت ۴.۷ درصد و نفت خام سبک امریکا ۵.۳ درصد بوده است. افزایش امیدواری ها برای به نتیجه رسیدن نشست آتی سازمان کشورهای صادر کننده نفت در پی اظهارات وزرای انرژی الجزیره و روسیه موجب شده تا سه شنبه گذشته نفت خام رشد قابل توجهی را تجربه کند. وزیر انرژی الجزیره از دستیابی به توافق اعضاء اوپک و روسیه ابراز خوشبینی نموده و وزیر انرژی روسیه در مورد فریز شش ماهه تولید این کشور سخن گفته است. در ادامه هفته اما با اعلام افزایش ۵.۳ میلیون بشکه ای  ذخایر نفت خام امریکا که برای سومین هفته متوالی رشد داشته اندکی از این رشد اصلاح شده است.

برچسب ها

نظرات شما