ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۷:۵۷
ناحیه منو


اخبار اقتصادی که باید از آن مطلع باشید

اخبار اقتصادی که باید از آن مطلع باشید سقوط شدید قیمت نفت:گزارش ماهانه آژانس بین المللی انرژی (IEA) پیش بینی کرده، سرعت رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۶ کاهش یابد و در نتیجه مازاد عرضه ...

اخبار اقتصادی که باید از آن مطلع باشید

سقوط شدید قیمت نفت:

گزارش ماهانه آژانس بین المللی انرژی (IEA) پیش بینی کرده، سرعت رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۶ کاهش یابد و در نتیجه مازاد عرضه بیشتری را در بازار انرژی شاهد باشیم. بر این اساس میانگین رشد تقاضا در سال ۲۰۱۵ به ۱.۹ درصد خواهد رسید در حالی که پیش بینی شده این رقم در سال آینده ۱.۳ درصد باشد. این گزارش همچنین اشاره میکند سیاست اوپک در جهت عدم کاهش عرضه و حفظ بازار، موجب شده مازاد عرضه بیشتری به بازار تحمیل شود. همچنین این سازمان افزایش عرضه نفت ایران (پس از اجرای برجام) را متغییری در جهت فشار بیشتر بر بازار ارزیابی نموده است.

گزارش IEA در حالی منتشر شده که شرکت نفتی بیکر هیوز از ادامه کاهش تعداد دکل های نفتی فعال در امریکا خبر داده است. بر این اساس هفته گذشته ۲۱ دکل فعال دیگر از مدار خارج شده تا تعداد دکل های فعال به ۵۲۴ مورد برسد. افت قیمت نفت طی یکسال اخیر موجب شده تا بیش از ۱۰۰۰ دکل نفتی در امریکا غیر فعال گردند.

علی رغم کاهش تعداد دکل ها و همچنین تضعیف ارزش دلار، قیمت ها در بازار نفت کاهش شدیدی را تجربه کرده اند. نفت برنت افت قابل توجه ۱۱.۸ درصدی را تجربه کرده و در ۳۷.۹۳ دلار/بشکه بسته شده است. نفت خام امریکا نیز با کاهش ۱۰.۹ درصد به ۳۵.۶۲ دلار رسیده است. گفتنی است طی هفته های اخیر برخی از تیم های تحقیقاتی مانند گلدمن ساکس پیش بینی نموده اند قیمت نفت تا ۲۰ دلار/بشکه کاهش یابد. کاهش قیمت نفت موجب افزایش نگرانی در مورد رکود ناشی از کاهش قیمت، شده است.

 

گزارش های اقتصادی امریکا پیشاپیش نشست فدرال رزرو:

گزارش های بزرگترین اقتصاد جهان این هفته نیز در جهت آمادگی اقتصاد این کشور برای افزایش نرخ بهره تعبیر شده است. ارزش فروش در سطح خرده فروشی در ماه نوامبر ۰.۲ درصد افزایش یافته در حالی که در ماه قبل رشد این شاخص ۰.۱ درصد بوده؛ همچنین این شاخص بدون احتساب فروش اتومبیل نیز با رشد بیش از انتظار از ۰.۱ به ۰.۴ درصد رسیده است. شاخص قیمت تولید کننده (PPI) هم ۰.۳ درصد رشد ماهانه داشته که بیشترین میزان طی پنج ماه اخیر است.

این گزارش ها در کنار گزارش مطلوب هفته گذشته از اشتغال موجب شده تا کارشناسان، اقتصاد امریکا را برای افزایش نرخ بهره در جلسه این هفته فدرال رزرو آماده بدانند. با این حال افت دوباره قیمت نفت موجب نگرانی از کاهش تورم و تردید برخی راجع به افزایش نرخ بهره شده است. طی هفته شاخص DXY که برابری دلار امریکا در مقابل شش ارز معتبر از جمله یورو را ارزیابی میکند ۰.۸ درصد کاهش داشته است.

طرفداران افزایش نرخ بهره معتقدند علی رغم اینکه افزایش نرخ بهره موجب افزایش هزینه تامین مالی شرکت های خواهد شد، شرایط اقتصادی امریکا و ثبات تقاضا در سطح مصرف کننده به نحوی خواهد بود که بنگاه ها از عهده تعهدات خود بر خواهند آمد. همچنین رئیس بانک مرکزی امریکا بارها تاکید کرده که افزایش نرخ بهره به صورت تدریجی و نه یکباره خواهد بود. به گزارش بلومبرگ ۷۲ درصد معامله گران انتظار دارند در این نشست نرخ بهره افزایش یابد.

کاهش قیمت نفت در کنار احتمال افزایش نرخ بهره افت شدید بازار سهام امریکا را به دنبال داشته است. شاخص S&P500 بورس نیویورک ۳.۷ درصد کاهش داشته و به کمینه دو ماه اخیر رسیده است. شاخص سایر بازار های مالی جهان از جمله آلمان، انگلیس و استرالیا بیش از ۳.۵ درصد کاهش داشته اند.

رشد قیمت مس در بورس فلزات لندن:

علی رغم کاهش قیمت ها در بازار انرژی، در بورس فلزات لندن هر تن مس با افزایش ۱.۹ درصدی در ۴۷۰۶ دلار بسته شده است. گزارش ها نشان میدهد برخی شرکت ها در قیمت های پایین تمایل بیشتری نسبت به قبل برای خرید مواد اولیه پیدا کرده اند. همچنین اطلاعیه برخی تولیدکنندگان بزرگ طی هفته های اخیر مبنی بر کاهش تولید و عرضه در سال آینده، به ثبات قیمت ها در بازار فلزات کمک کرده است. علی رغم افزایش قیمت مس، آلومینیوم و روی با افت ۱.۱ و ۰.۲ درصدی به ترتیب به ۱۴۹۲ دلار/تن و ۱۵۳۵ دلار/تن رسیده اند.

در سمت گزارش های اقتصادی چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده مس، شاخص سالانه تولیدات صنعتی این کشور در ماه نوامبر پس از دو ماه، افزایشی بیش از انتظار را ثبت کرده و رشد ۶.۲ درصد را نشان داده است. آمار تورم نیز نشان داده که نرخ تورم مصرف کننده با رشد بیش از انتظار از ۱.۳ درصد به ۱.۵ درصد رسیده در حالی که نرخ تورم تولید کننده همانند ماه قبل منفی ۵.۹ درصد اعلام شده است. ثبات نسبی تورم سمت مصرف کننده در یکسال اخیر نشان میدهد علی رغم افت شدید تجارت خارجی چین، سیاست های پولی این کشور در جهت حفظ تقاضای داخل موثر بوده است.

کاهش شدید قیمت سنگ آهن تا کمینه هفت ساله:

گزارش های جدید که از کاهش تولید فولاد در چین خبر میدهد، افت شدید قیمت سنگ آهن را رقم زده است. طی هفته اخیر قیمت قرار داد CFR یکماهه هر تن سنگ آهن چین با افت ۶.۸ درصد به ۳۶.۵ دلار رسیده که کمترین مقدار از ماه می ۲۰۰۹ به این سو میباشد. به گفته کارشناسان کاهش تولید فولاد چین که برای اولین بار رخ میدهد، در کنار کاهش تقاضا فصلی برای محصولات فلزی، افت قیمت سنگ آهن را رقم زده است.

در کنار کاهش تولید چین، استراتژی شرکت های بزرگ از جمله BHP Billiton در جهت حفظ سهم بازار و عدم کاهش تولید سنگ آهن، به کاهش بیشتر قیمت ها دامن زده است. کارشناسان این شرکت ها معتقدند در صورت کاهش عرضه، سهم بازار خود را به سایر رقبا واگذار خواهند کرد.

برچسب ها

نظرات شما