ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۴:۰۸
ناحیه منو


اخبار اقتصاد ایران و جهان

اخبار اقتصاد ایران و جهان ابهامات ناشی از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا این هفته نیز بر بازارهای مالی سنگینی کرده و موجب ادامه تضعیف پوند و افزایش تقاضا برای طلا به عنوان یک دارایی امن ...

اخبار اقتصاد ایران و جهان

ابهامات ناشی از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا این هفته نیز بر بازارهای مالی سنگینی کرده و موجب ادامه تضعیف پوند و افزایش تقاضا برای طلا به عنوان یک دارایی امن شده است. همچنین این شرایط آینده رشد اقتصادی جهان را نیز در ابهام قرار داده و موجب افزایش نگرانی ها در مورد تقاضا خصوصا تقاضای کالا شده است. از طرف دیگر در کنار آمار اشتغال نسبتا امیدوار کننده امریکا، ارزش دلار در برابر اکثر ارز ها تقویت شده و قیمت نفت و بیشتر فلزات اساسی کاهش یافته است.

آمادگی بانک مرکزی انگلستان برای اجرای سیاست های حمایتی

بانک مرکزی انگلستان در گزارش اخیر خود اعلام کرده که آمادگی کامل دارد با بکارگیری سیاست های حمایتی، بحران اقتصادی ناشی از خروج از اتحادیه اروپا را مدیریت کند. این نهاد همچنین نرخ ذخیره ضد رکودی بانکهای کشور را که پیش از این ۰.۵ درصد بوده تا سال ۲۰۱۷ به صفر کاهش داده است. آزاد سازی این ذخایر قدرت وام دهی بانکها را در حدود ۱۹۷ میلیارد دلار (۱۵۰ میلیارد پوند) افزایش خواهد داد. سیاست های جدید این نهاد ۱۴ ژوئیه اعلام خواهد شد.

ارزش پوند در برابر دلار این هفته نیز کاهش یافته و به کمینه ۳۱ سال اخیر رسیده است. پیش بینی بسیاری از موسسات مالی حاکی از افت بیشتر برای پوند و افزایش بیشتر برای طلا است. تحلیل گران موسساتی همچون Goldman Sachs, Deutsche Bank, Citigroup پیش بینی کرده اند که ارزش پوند بین ۷ تا ۱۱ درصد دیگر در سال ۲۰۱۶ کاهش یابد.

به گزارش بلومبرگ در بازار اوراق قرضه بازارهای نوظهور بخصوص بازار های آسیا برنده اصلی خروج انگلستان بوده اند چرا که افزایش ریسک ناشی از Brexit  موجب جابجایی سرمایه گذاران به سمت اوراق قرضه کشور های نوظهور شده است. در امریکا نیز با افزایش سطح ریسک قیمت اوراق قرضه افزایش یافته و نرخ بازده آنها کاهش شدیدی یافته بطوریکه نرخ بازده تا سررسید اوراق قرضه ۱۰ و ۳۰ ساله این کشور به کمترین مقدار خود تا کنون رسیده است.

تضعیف شدید پوند موجب افزایش قیمت ها در بازار سهام این کشور شده بطوریکه شاخص فوتسی بورس لندن افت پس از ۲۳ ژوئن را بطور کامل جبران کرده و طی هفته اخیر نیز ۰.۲ درصد افزایش داشته است. با این حال در سایر کشور های اروپایی روند کاهش قیمت سهام متوقف نشده و نگرانی ها ادامه داشته است. شاخص DAX بورس فرانکفورت این هفته ۱.۵ درصد کاهش داشته تا ۶.۱ درصد پایین تر زمان رفراندم انگلستان باشد.

رکود فعالیت های ساختمانی در انگلستان پس از سه سال

نگرانی های بوجود آمده از شرایط جدید انگلستان در آمارهای اقتصادی جدید از این کشور و حوزه یورو خود را نشان داده است. اعتماد مصرف کنندگان اروپایی به کمترین میزان از سال ۲۰۱۵ رسیده و شاخص مشابه در انگلستان کمینه خود از دسامبر ۲۰۱۳ را ثبت کرده است. شاخص فعالیت های ساختمانی و همچنین بخش خدمات انگلیس افت بیش از انتظار را نشان میدهند. فعالیت های ساختمانی این کشور پس از سه سال وارد رکود شده و شاخص PMI به کمینه خود از نیمه سال ۲۰۱۰ تا کنون رسیده است. رقم ۵۰ مرز بین رشد و کاهش فعالیت ها است.

گزارش اشتغال امریکا برای ماه ژوئن؛ جبران آمار ضعیف ماه می

عصر جمعه گزارش اشتغال امریکا برای ماه ژوئن منتشر شده که موجب رفع بخشی از نگرانی های ماه قبل شده است. اقتصاد امریکا در ماه ژوئن ۲۸۷ هزار شغل ایجاد کرده که از پیش بینی ۱۷۵ هزار شغلی کارشناسان بیشتر بوده و فاصله قابل توجهی با ۱۱ هزار شغل ایجاد شده در ماه می دارد. گزارش اولیه ماه قبل حاکی از ایجاد ۳۸ هزار شغل بود که در نسخه نهایی به ۱۱ هزار شغل تعدیل شده است.

علی رغم افزایش بیش از انتظار تعداد مشاغل ایجاد شده، نرخ بیکاری بیش از انتظار افزایش یافته و از ۴.۷ درصد به ۴.۹ درصد رسیده که کماکان در محدوده کمینه شش و نیم سال اخیر است و رقم مطلوبی به حساب می آید. افزایش نرخ مشارکت و متقاضیان شغل دلیل رشد نرخ بیکاری است. با افزایش موقعیت های شغلی متوسط دستمزد ساعتی در ماه ژوئن رشد کمتر از انتظار ۰.۱ درصد را ثبت کرده در حالی که ماه قبل ۰.۲ درصد افزایش یافته بود.

علی رغم اینکه گزارش ماه ژوئیه گزارشی بهتر از انتظار و امیدوار کننده بوده،  به عقیده بسیاری از کارشناسان تغییر عمیقی در دیدگاه اعضای فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره بوجود نمی آورد. ریسک بوجود آمده ناشی از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا شرایط را برای افزایش نرخ بهره سخت تر کرده چرا که در صورت جلسه اخیر فدرال رزرو نیز به ریسک ناشی از Brexit به عنوان عاملی تعیین کننده برای مراحل بعدی افزایش نرخ بهره اشاره شده بود. بر اساس نظر سنجی، تا پایان هفته قبل، احتمال اجرای مرحله بعد افزایش نرخ بهره تا آخر سال ۲۰۱۷ کمتر از ۵۰ درصد است.

تقویت دلار و نگران از میزان تقاضا عاملی برای افت قیمت نفت و فلزات

نگرانی از تضعیف اقتصاد جهان پس از Brexit در کنار تقویت دلار برای سومین هفته پیاپی، موجب افت قیمت ها در بازارهای کالایی شده است. علاوه بر این موارد، ضعف تقاضا در چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده، چشم انداز ضعیفی را برای فلزات بخصوص مس ایجاد کرده است. همانطور که در گزارش هفته گذشته اشاره شد، شاخص غیر رسمی فعالیت کارخانجات در چین (Caixin Manufacturing PMI) بیش از انتظارات کاهش یافته که فضای نامطلوبی را برای آینده اقتصادی چین رقم زده است.

هر تن مس با افت ۴ درصدی رشد هفته قبل را جبران کرده و در ۴۶۸۲.۵ دلار/تن بسته شده است. در بازار انرژی نیز قیمت هر بشکه نفت برنت با کاهش قابل توجه ۷.۱ درصدی به ۴۶.۷۶ دلار رسیده و نفت خام امریکا با افت ۷.۳ درصد در ۴۵.۴۱ دلار/بشکه بسته شده است.

نرخ رشد اقتصاد و تولید صنعتی در چین؛ چشم انداز هفته پیش رو

در هفته پیش رو گزارش های اقتصادی از چین چشم انداز تازه ای برای بازار های مالی بخصوص بازارهای کالایی ترسیم خواهند کرد؛ گزار ش هایی که پیش بینی شده نسبت به آمار های قبلی ضعیف تر باشند. بامداد جمعه نرخ رشد اقتصادی چین در فصل بهار اعلام خواهد شد که احتمالا با ۰.۱ درصد کاهش به ۶.۶ درصد رسیده و این کمترین مقدار از سال ۲۰۰۹ به این سو است. نرخ رشد سالانه تولیدات صنعتی نیز احتمالا از ۶ درصد در ماه می به ۵.۹ درصد در ماه ژوئن خواهد رسید. عصر پنجشنبه نیز اخرین سیاست های بانک مرکزی انگلستان اعلام می گردد که پیش بینی شده نرخ بهره از ۰.۵ درصد به ۰.۲۵ درصد کاهش یابد.

برچسب ها

نظرات شما