ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۷:۲۱
ناحیه منو


اخبار بورس ایران و جهان

به گزارش حساب من پیرامون اخبار بورس ایران و جهان ،رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه سامانه پس از معاملات جدید ارتباط مناسبی با سهامداران برقرار می کند، افزود: سامانه معاملاتی فعلی ...

به گزارش حساب من پیرامون اخبار بورس ایران و جهان ،رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه سامانه پس از معاملات جدید ارتباط مناسبی با سهامداران برقرار می کند، افزود: سامانه معاملاتی فعلی پس از گذشت ۲۰ سال به روز رسانی می شود.وی اظهار داشت: دارایی تمام سرمایه گذاران بازار سرمایه در این سامانه ثبت خواهد شد و می تواند خدمات خوبی را به سرمایه گذاران ارایه کند. این در حالی است که تمامی خدمات به روز بوده و در حال بهبود است، بنابراین سرمایه گذاران می توانند از تغییرات دارایی های خود آگاه شوند.وی با اشاره به اینکه سامانه پس از معاملات جدید امکان مناسبی را برای سهام عدالت فراهم کرده است، ابراز داشت: از طریق همین سامانه می توانیم نسبت به واگذاری سهام عدالت اقدام کنیم.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان آنکه خدمات ارایه پرداخت سود به سهامداران نیز از این بستر اطلاعاتی امکان پذیر است، تصریح کرد: این سامانه توسط کارشناسان داخلی تهیه شده و بومی است.وی درباره چگونگی طراحی این سامانه افزود: طراحی این سامانه در دو تا سه سال گذشته انجام شده است. در این بین، تسویه معاملات از مهمترین مباحث مورد توجه در معاملات بین المللی بوده و  شرکت سپرده گذاری مرکزی با استفاده از این سامانه قابلیت بهتری برای تسویه معاملات به ویژه برای سرمایه گذاران خارجی دارد

گزارش های به نسبت مثبت اقتصادی  موجب رشد قیمت سهام و ثبات نسبی در بازار کالاها شده است. درچین، نرخ رشد اقتصادی فصل تابستان ۷.۳ درصد اعلام شده که ۰.۱ درصد بیشتر از پیش بینی ها است. با این حال، این میزان رشد ۰.۲ درصد کمتر از فصل بهار است و نزدیک به کمینه پنج سال قرار دارد. تولیدات صنعتی چین در ماه سپتامبر نسبت به سال قبل ۸.۰ درصد افزایش یافته که بهتر از پیش بینی ها و بیشتر از ۶.۹ درصد ماه اوت است. نرخ رشد تولیدات صنعتی چین هم به نسبت با نرخ های دو رقمی سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ فاصله دارد.
در آلمان،  شاخص PMI کارخانجات به طور غیرمنتظره افزایش یافته و از ۴۹.۹ به ۵۱.۸ واحد رسیده است. اعداد بالای ۵۰ در شاخص PMI نشان دهنده افزایش حجم فعالیت ها است. بر اساس شاخص مشابه، رکود کارخانجات فرانسه شدیدتر شده اما فعالیت ها در کل منطقه یورو افزایش یافته است. در اسپانیا، نرخ بیکاری به ۲۳.۷ درصد کاهش یافته اگرچه سطح بیکاری همچنان بالا است. در بریتانیا، تولیدناخالص داخلی تابستان نسبت به فصل قبل ۰.۷ درصد افزایش یافته و نرخ رشد فصل بهار هم از ۰.۸ به ۰.۹ درصد تعدیل شده است. میزان تولید تابستان در مقایسه با تابستان سال قبل ۳.۰ درصد بیشتر است. از طرف دیگر، شاخص خرده فروشی افت ماهانه بیش از انتظار ۰.۳ درصدی را تجربه کرده است.در امریکا، فروش خانه های موجود افزایش یافته و به ۵.۱۷ میلیون واحد در سال رسیده است. فروش خانه های نوساز که ۱۰ درصد بازار را تشکیل می دهد اندکی کاهش یافته و به ۴۶۷ هزار واحد در سال رسیده است. فروش های اعلام شده ماه قبل هم به صورت منفی تعدیل شده است. شاخص قیمت مصرف کننده امریکا نسبت به ماه قبل ۰.۱ درصد افزایش یافته است. بهای مواد غذایی و هزینه مسکن نسبت به ماه قبل افزایش یافته اما بیشتر آن با کاهش قیمت سوخت جبران شده است. شاخص قیمت ها برای سال منتهی به ماه سپتامبر رشد ۱.۷ درصدی را نشان می دهد.در بازار نفت، روند افت سنگین قیمت ها دچار وقفه شده است. بهای ۸۶ دلاری هر بشکه نفت برنت نسبت به هفته قبل تقریبا ثابت مانده، سبد نفت اوپک ۰.۶ درصد افزایش یافته و به حدود ۸۲ دلار رسیده، و نفت سبک امریکا افت ۲.۱ درصدی را ثبت کرده و در ۸۱  دلار/بشکه بسته شده است. قیمت اکثر قرادادهای نفتی نزدیک به ۲۵ درصد از بیشینه یک سال فاصله دارند. تقویت عمومی ارزش دلار و افزایش تولید نفت امریکا، نشانه های آرام شدن آهنگ رشد در خارج از امریکا، و رقابت اعضای سازمان اوپک در کاهش قیمت و با هدف حفظ سهم بازار از دلایل افت سنگین بهای جهانی نفت محسوب می شود.

در بورس فلزات لندن، مس بیش از همه فلزات غیرآهنی افزایش داشته و با رشد ۱.۵ درصدی به ۶۷۶۲ دلار/تن رسیده است. چین و منطقه یورو از بزرگ ترین مصرف کنندگان این فلز محسوب می شوند. آلومینیوم و روی و قلع بین ۰.۲ تا ۰.۷ درصد افزایش داشتند اما نیکل افت سنگین ۴.۳ درصدی را ثبت کرده است. سنگ آهن با ۰.۲ درصد کاهش در مرز ۸۰ دلار/تن داد و ستد شده است.

چهار شنبه این هفته، بانک مرکزی امریکا (فدرال رزرو) سیاست های پولی خود را اعلام می کند. پیش بینی می شود برنامه خرید ماهانه اوراق قرضه (یا QE) سرانجام در این ماه به پایان برسد اما سیاست پایین نگه داشتن نرخ بهره فعلا ادامه خواهد داشت. نرخ رشد اقتصادی امریکا در فصل تابستان هم این هفته اعلام می شود. برآورد می شود تولید ناخالص داخلی با نرخ سالانه ۳.۱ درصد افزایش یافته باشد که  برای بزرگ ترین اقتصاد دنیا رقم قابل توجهی است. سایر گزارش ها از امریکا احتمالا نشان می دهد که سفارشات برای کالاهای بادوام، بدون احتساب بخش پرنوسان حمل و نقل، ۰.۵ درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافته و نرخ رشد سالانه قیمت مسکن در بیست شهر بزرگ امریکا از ۶.۷ به ۵.۷ درصد رسیده است. آمار فروش قولنامه ای ساختمان ها، شاخص اعتماد مصرف کننده، و آمار ماهانه مخارج و درآمد شخصی نیز این هفته اعلام می شود.

بانک مرکزی اروپا امروز نتایج آزمایش سلامت مالی حدود ۱۳۰ بانک و موسسات مهم اروپایی را اعلام می کند. بر اساس گزارش بلومبرگ، از این میان احتمالا ۲۵ بانک مردود می شوند اما فقط ۱۰ بانک به افزایش سرمایه نیاز خواهند داشت. این آزمایشات برای اطمینان از ثبات سیستم مالی در صورت بروز شرایط غیرعادی اقتصادی انجام می شود.

برآورد اولیه نرخ تورم در آلمان و کل منطقه یورو نیز این هفته اعلام می شود. پیش بینی می شود نرخ تورم منطقه یورو با افزایش ۰.۱ درصدی به ۰.۴ درصد در سال رسیده باشد که بازهم فاصله زیادی با نرخ هدف ۲.۰ درصدی بانک مرکزی اروپا خواهد داشت. به دلیل ترس ناشی از احتمال بروز شرایط تورم منفی، این نهاد برنامه خرید مستقیم اوراق قرضه را در دستور کار قرار داده که هم یورو را تضعیف کرده و هم مخالفت اقتصادهای قوی مخصوصا آلمان را در پی داشته است.

در دیگر تحولات، گزارشی از ژاپن احتمالا نشان می دهد که تولیدات صنعتی نسبت به ماه قبل ۲.۳ درصد افزایش یافته است تا بخشی از افت ماه قبل جبران شده باشد. انتشار شاخص رسمی PMI کارخانجات چین برای بامداد شنبه برنامه ریزی شده است. نتایج انتخابات پارلمانی امروز اوکراین نیز تقرببا بلافاصله بعد از اتمام رای گیری اعلام می شود که احتمالا به حذف باقیمانده طرفداران رئیس جمهور برکنار شده ویتور یانوکوویچ انجامیده و موضع طرفداران اتحاد و نزدیکی با اروپا را بیش از گذشته تقویت می کند.

 • رشد بیش از انتظار تولید ناخالص داخلی چین
 • افزایش غیر منتظره فعالیت کارخانجات آلمان
 • رشد قیمت اکثر فلزات، ثبات نسبی بازار نفت
 • انتظار برای جلسه فدرال رزرو و اعلام نرخ رشد اقتصادی امریکا

برچسب ها

نظرات شما

  مهرداد می گوید :

  قبل از هر اقدام در بورس مشاوره انجام شود

  sahar dordane می گوید :

  بیشتر اخبار بانکی بگذارید