ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : شنبه, ۱۶ اسفند , ۱۳۹۹ ، ساعت : ۰۱:۰۶
ناحیه منو


اخبار تسهیلات مسکن

اخبار تسهیلات مسکن حاکی از آن است که  بانک مرکزی از طرح راه‌اندازي صندوق پس‌انداز مسکن و شرکت‌هاي پس‌انداز و تسهيلات مسکن ، مشروط به حصول اطمينان از رعايت توازن پايدار منابع و مصارف صندوق‌هاي ...

مسکن مهر

اخبار تسهیلات مسکن حاکی از آن است که بانک مرکزی از طرح راه‌اندازی صندوق پس‌انداز مسکن و شرکت‌های پس‌انداز و تسهیلات مسکن ، مشروط به حصول اطمینان از رعایت توازن پایدار منابع و مصارف صندوق‌های مذکور و عدم مراجعه به منابع پرقدرت بانک مرکزی به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل بروز تورم و بی‌ثباتی اقتصاد کلان کشور می‌باشد.

کمیجانی از اظهارات متعدد مسئولان وزارت راه درباره وعده افزایش وام خرید مسکن انتقاد کرده و گفته است: «لازم است اشاره کنم طرح‌های دریافتی از وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن، نسخه‌های متعددی داشته و حسب اشکالات و آثار آنها، بارها مورد بازنگری قرار گرفته است.

تعداد نقل‌قول‌ها از سقف فردی تسهیلات مسکن بانکی نیز ناشی از اطلاع‌رسانی پیش‌ از موعد جزئیات طرح‌ها و ارائه اعداد در حال بررسی توسط اشخاص مرتبط است. بدیهی است طرح‌ها به صورت یک بسته تدوین می‌شود و جزئیات و مولفه‌های متعددی دارد. به عنوان مثال، آخرین نسخه طرح ایجاد صندوق‌های پس‌انداز مسکن، توسط بانک مسکن ارائه شده که پس از ارزیابی‌های اولیه، در دست رفع ایرادات و انجام مجدد محاسبات است.

در نتیجه،‌ هنوز چارچوب طرح مذکور نهائی نشده و رفتار حرفه‌ای ایجاب می‌کند از اطلاع‌رسانی برخی از مفاد و جزئیات بسته‌های در حال بررسی خودداری شود تا مخاطبین و متقاضیان بخش مسکن، سردرگم نشوند.

به‌رغم برخی اظهارات تند، ‌باید تاکید کرد متولی بخش مسکن در اقتصاد کشور،‌ وزارت راه و شهرسازی است. ورود بانک مرکزی به این موضوع، صرفاً از جنبه‌های مدیریت فضای اقتصاد کلان کشور و ارزیابی آثار طرح‌ها بر فضای تامین مالی اقتصاد صورت می‌گیرد.»

وی مجددا تاکید کرده است که «آنچه مسلم است صحبت در خصوص جزئیات و ابعاد اجرایی طرح از جمله مقیاس اجرا، گستره افراد تحت پوشش، سقف تسهیلات اعطایی، توان بازپرداخت اقساط ماهانه استفاده کنندگان از تسهیلات مسکن، تعیین جامعه هدف، میزان کسری منابع صندوق ها، امکان تامین مالی این کسری از طریق دولت و سایر مولفه‌های کلیدی این طرح تابع ظرفیت‌های بودجه برای تامین کسری منابع صندوق‌های پس‌انداز مسکن و موسسات پس انداز و تسهیلات مسکن خواهد بود.

بنابراین تا تعیین ابعاد این مولفه های مهم و آثار آن بر قیمت مسکن، انتشار هرگونه اخباری از جزئیات اجرایی این طرح از جمله سقف تسهیلات اعطایی صرفا گمانه‌زنی رسانه‌ای بوده و از هیچ‌گونه قطعیت و ضمانت اجرایی برخوردار نمی‌باشد و بجز ایجاد جو منفی روانی در بازار مسکن، نتیجه دیگری به همراه نخواهد داشت.

ضمن آن که به رغم ارائه الگوهای مالی متعدد ارائه شده از سوی وزارت راه و شهرسازی، بر اساس آخرین توافقات انجام شده مقرر است پیشنهاد اجرایی و نهایی آن وزارتخانه از طریق مدل بانک مسکن به بانک مرکزی ارائه شود و طبعاً این مدل نهایی نیز مستلزم بررسی های کارشناسی تکمیلی می باشد تا به مرحله  تصمیم گیری برسد.»

اما بر خلاف اظهارات صریح قائم مقام بانک مرکزی، وزیر راه و شهرسازی در یک برنامه تلویزیونی مجددا به تشریح جزئیات طرح پیشنهادی افزایش وام مسکن و حتی رقم آن را نیز اعلام کرد؛ یعنی تمامی توصیه های بانک مرکزی درباره احتراز از بیان جزئیات اجرایی این طرح از جمله سقف تسهیلات اعطایی آن را زیر پا گذارد.

عباس آخوندی گفت: در قالب طرح وزارت راه حدود ۸۰ میلیون تومان تسهیلات به خانه‌ اولی‌ها پرداخت می‌شود و این افراد نیز باید حدود ۷۰ میلیون تومان پس‌انداز داشته باشند.

وی با بیان این‌که در قالب طرح وزارت راه و شهرسازی ۵۰ درصد ارزش یک واحد مسکونی تسهیلات به زوج‌های جوان پرداخت خواهد شد، خاطرنشان کرد:‌ با این میزان تسهیلات زوج‌های جوان می‌توانند در شهرهای بزرگ یک واحد مسکونی ۷۵ متری را خریداری کنند. به عنوان مثال با توجه به این‌که در بافت‌های قدیمی تهران قیمت هر مترمربع واحد مسکونی ۲.۵ تا ۳ میلیون تومان است بنابراین قیمت یک خانه حدود ۲۰۰ میلیون تومان خواهد بود.‬

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد:‌ دولت در نظر دارد ۸۰ میلیون تومان تسهیلات خرید در ازای ۲۰ میلیون تومان پس‌انداز متقاضیان پرداخت کند. متقاضی نیز باید حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان را تامین کند.

برچسب ها

نظرات شما