ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۴:۲۶
ناحیه منو


اخبار مالی بورس در سال ۹۵

در ادامه اخبار مالی بورس در سال ۹۵ ،اولین هفته معاملاتی سال ۱۳۹۵ با افت قیمت سهام خودروسازان و رشد ارزش سهام بانک‌ها، تولیدکنندگان فلزات اساسی و محصولات شیمیایی همراه بوده است. شکل‌گیری انتظارات مثبت ...

در ادامه اخبار مالی بورس در سال ۹۵ ،اولین هفته معاملاتی سال ۱۳۹۵ با افت قیمت سهام خودروسازان و رشد ارزش سهام بانک‌ها، تولیدکنندگان فلزات اساسی و محصولات شیمیایی همراه بوده است. شکل‌گیری انتظارات مثبت در ارتباط با آینده خودروسازان و جهش سه برابری شاخص این گروه طی سه ماه اخیر، شرایط را برای اصلاح قیمت‌ها مهیا کرده، هر چند معاملات این گروه با افزایش تقاضا و صف‌های خرید به پایان رسیده است.

 

همزمان احتمال تسویه بخشی از بدهی‌های دولت با بانک‌ها و انتظار برای کاهش بیشتر نرخ سود بانکی، شرکت‌های صنعت مالی را با اقبال سرمایه‌گذاران مواجه کرده و در سمت دیگر بهبود قیمت کالاها در بازار جهانی موجب رشد فلزات و پتروشیمی‌ها شده است. در بازار ارز نیز نرخ برابری دلار به ریال پس از افت سه ماه اخیر برای دومین هفته پیاپی با اصلاح قیمتی روبه‌رو شده است.

شاخص کل بورس تهران در آغاز سال جدید همچنان به روند صعودی خود ادامه داده و در اولین هفته کاری با رشد ۱.۶ درصدی به ۸۱۴۸۰.۴ واحد رسیده است. ارزش کل معاملات بورس و فرابورس به ۱۴۴۲.۵ میلیارد تومان رسیده که نسبت به آخرین هفته اسفندماه، نزدیک به ۴۰ درصد افت داشته است. خودروسازان همچنان مورد توجه اهالی بازار سرمایه هستند و بیشترین ارزش معاملات را داشته‌اند؛ هر چند طی هفته با کاهش قیمت مواجه شده اند. در میان صنایع نیز، گروه زراعت با حضور تنها شرکت این گروه یعنی کشاورزی و دامپروری مگسال، بیشترین رشد هفتگی را به میزان ۸.۳ درصد داشته‌ است.

خودروسازان:

شاخص گروه خودرو و ساخت قطعات با افت هفتگی ۶.۸ درصد مواجه شده است. بیشتر شرکت‌های این گروه که عمدتا تحت تأثیر اعمال افزایش سرمایه سایپا و فروش ۳۰ میلیون سهم این شرکت توسط سرمایه‌گذاری ملی ایران در سه روز ابتدایی هفته با افت سنگین و صف‌های فروش مواجه بوده‌اند؛ در دو روز پایانی با اقبال سهامداران مواجه شده و بیشتر نمادهای گروه با صف خرید سنگین بسته‌ شده‌اند. ایران خودرو و سایپا که پس از سرمایه‌گذاری سایپا بیشترین ارزش معاملات هفتگی را در بین تمامی شرکت‌ها داشته‌اند، به ترتیب ۸.۸ و ۹.۷ درصد افت داشته‌اند.

معاون وزیر صنعت از نهایی شدن قراردادهای جدید خودروسازان با شرکای خارجی حداکثر تا خردادماه خبر داده است. همچنین شایعاتی مربوط به فروش ۲۹ و ۱۶ درصد سهام سایپا و ایران خودرو به شرکت‌های سیتروئن و فیات، میل سرمایه‌گذاران به خرید سهام شرکت‌های این گروه را افزایش داده است. معاون اول رییس جمهور نیز یکی از برنامه‌های جدی دولت در سال جاری را جایگزینی خودروهای فرسوده اعلام کرده است.

فروش رنوی فرانسه به ایران در دو ماه نخست سال جاری میلادی با افزایش ۴برابری نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۸۵۴۰ دستگاه رسیده است. در مجموع طی دو ماه نخست سال جاری میلادی و پس از لغو تحریم‌ها فروش این شرکت فرانسوی به ایران نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۴ برابر شده است.همچنین در ۱۲ماهه سال میلادی گذشته ۵۱۵۰۰ دستگاه از محصولات رنو به ایران صادر شده که این رقم نسبت به سال قبل از آن رشد ۵۶درصدی داشته است.

بانک‌ها:

رشد ارزش سهام بانک‌های بزرگ بورس موجب افزایش شاخص این گروه به میزان ۵.۸ درصد شده تا این گروه جزو پربازده‌ترین صنایع این هفته باشد. بانک‌های ملت و صادرات به ترتیب ۹.۶ و ۷.۳ درصد رشد داشته‌اند. در شرایطی که افزایش معوقات و رشد بدهی دولت به نظام بانکی موجب شده تا بانک‌ها با توجه به تنگنای نقدینگی، با افزایش نرخ سود به جذب سپرده ها روی آورند، انتظار برای تسویه بدهی‌های دولت پتانسل رشد گروه را افزایش داده است. اجرای توافق برجام هر چند با سرعت محدودی در حال پیشرفت است، موجب آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده کشور و همچنین تسهیل مبادلات تجاری و انتقال و جابه‌جایی نقدینگی خواهد شد؛ موضوعی که ضمن تقویت شرایط اقتصادی، سود آوری بانک‌ها را به عنوان خط مقدم نظام مالی تحت تأثیر قرار خواهد داد.
معاون اول رییس جمهور گفته که بانک مرکزی باید هرچه زودتر برنامه خود را برای تک نرخی کردن ارز نهایی کند و همچنین این بانک باید هرچه سریع تر ساز و کار لازم برای نهایی شدن و اجرای طرح کارت اعتباری خرید کالاهای بادوام داخلی را انجام دهد.
در سفر ابتدای هفته رییس جمهور به پاکستان و با حضور نخست وزیر این کشور، تفاهم‌نامه همکاری بانکی بین دو کشور به امضا رسیده است. در این تفاهم‌نامه، ایجاد رابطه بانکی و افتتاح حساب‌های متقابل به ارزهای مختلف بین بانک‌های مرکزی دو کشور و همچنین ایجاد زمینه مناسب برای همکاری‌های متقابل بانک‌ها با هدف تسهیل مراودات تجاری از طریق ارائه انواع  خدمات بانکی و همچنین استفاده از سیستم‌ها و ابزارهای پرداخت توسط شهروندان دو کشور مورد تأکید قرار گرفته است.
از دیگر دستاوردهای این تفاهم نامه نیز می توان به اعطای مجوز تاسیس شعبه برای «بانک ملی ایران» و همچنین «حبیب بانک پاکستان» به ترتیب در پاکستان و ایران اشاره کرد.

پالایشگاه‌ها:

تولیدکنندگان فرآورده‌های نفتی که طی هفته معاملات متعادلی را داشتند،‌ با انتشار گزارش پیش‌بینی امیدوار کننده پالایش نفت بندر عباس برای سال مالی ۹۵، در آخرین روز با صف خرید بسته شده‌اند. پالایش نفت بندر عباس سود هر سهم سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه ۹۵ را مبلغ ۱۵۰ ریال برآورد نموده، این در حالییست که این شرکت بر اساس عملکرد ۹ ماهه، در سال مالی ۹۴ برای هر سهم خود ۲۰ ریال زیان پیش‌بینی کرده است.
پالایش نفت تبریز نیز که قبلا برای هر سهم در سال مالی ۹۴، ۳۵۷ ریال زیان پیش‌بینی کرده، برای سال ۹۵ درآمد هر سهم را ۵۵۷ ریال برآورد نموده است. معاون وزیر نفت از توافق با شرکت‌های کره‌ای برای نوسازی دو پالایشگاه بندرعباس و اصفهان جهت افزایش کیفیت تولیدات آنها خبر داده است.

اقتصاد کلان:

به گزارش گمرک جمهوری اسلامی ایران، مازاد تراز تجارت خارجی کشور در سال ۹۴ به ۹۱۶ میلیون دلار رسیده است. ارزش کل صادرات کشور در سال گذشته با افت ۱۶.۱ درصد نسبت به سال ۹۳، به ۴۲.۴۵۱ میلیارد دلار رسیده و ارزش کل کالاهای واردتی ۴۱.۴۹۹ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال ۹۳، ۲۲.۵ درصد کاهش داشته است. چین، عراق و امارات مهمترین کشورهای هدف صادرات کالاهای ایرانی بوده‌اند.
به گزارش بانک مرکزی، نرخ تورم مصرف کننده در سال ۹۴ معادل ۱۱.۹ درصد بوده و همچنین شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در اسفندماه ۹۴ نسبت به ماه قبل ۰.۷ درصد رشد داشته است. از سویی دیگر نرخ تورم درسمت تولیدکنندگان برای سال۹۴، ۴.۹ درصد بوده و شاخص بهای تولیدکننده در اسفند ۹۴ نسبت به ماه قبل از آن ۳.۵ درصد افزایش داشته است.
به گزارش بانک مرکزی در اسفندماه سال ٩۴، شمار معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۳۱۰۰ دستگاه رسیده که در مقایسه با اسفند ماه ۹۳، افت ۸.۵ درصدی داشته است. همچنین در سال گذشته کل معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران ۱۵۴۷۰۰ دستگاه بالغ بوده که در مقایسه با سال قبل از آن ۱۰.۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

صنایع:

به گفته وزیر نیرو طی مذاکرات انجام شده با وزیر آب و برق پاکستان، مقرر شده که صادرات برق ایران به این کشور ۴۰ درصد افزایش یابد. در حال حاضر ایران ۷۴ مگاوات برق به پاکستان صادر می‌کند که مقرر شده این میزان به ۱۰۴ مگاوات افزایش پیدا کند. وی همچنین گفته پاکستان خواهان افزایش واردات برق از ایران به میزان ۱ تا ۳ هزار مگاوات است.
مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه از رشد ۱۲ برابری معاملات خارجی‌ها در دو ماه گذشته خبر داده است.

اطلاعیه‌های کدال:

شرکت ارتباطات سیار ایران در سال ۹۴ به ازای هر سهم ۶۳۴۳ ریال سود محقق نموده که نسبت به سال قبل از آن ۳ درصد رشد داشته است.
پتروشیمی آبادان در اولین پیش‌بینی برای سال مالی منتهی به اسفندماه ۹۵، سود هر سهم را ۱۱۷ ریال برآورد کرده است. این شرکت بر اساس عملکرد ۹ ماهه برای سال مالی۹۴، به ازای هر سهم خود ۳۹۷ ریال زیان پیش‌بینی نموده است.

  • افت خودروسازان و رشد بانک‌ها
  • گزارش‌های بانک مرکزی
  • افزایش صادرات برق به پاکستان
  • رشد نرخ ارز
  • افزایش فروش شرکت رنو به ایران
  • برآورهای امیدوارکننده از سود سهام پالایشگاه‌ها

برچسب ها

نظرات شما