ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۸:۳۷
ناحیه منو


اخبار مالی حساب من

اخبار مالی حساب من  در بازار داخلی دلار با رشد 0.5 درصدی به 3588 تومان رسیده و سکه بهار آزادی طرح جدید با افت 2.2 درصدی، یک میلیون و 90 هزار تومان معامله می‌شود.نهایی شدن ...

اخبار مالی حساب من

 در بازار داخلی دلار با رشد ۰.۵ درصدی به ۳۵۸۸ تومان رسیده و سکه بهار آزادی طرح جدید با افت ۲.۲ درصدی، یک میلیون و ۹۰ هزار تومان معامله می‌شود.

  • نهایی شدن قرارداد رنو
  • کاهش تولید نفت اوپک و افزایش بهای نفت
  • رشد صادرات بخش معدن
  • گزارش صندوق بین‌المللی پول
  • دستورالعمل نرخ گاز اتان پتروشیمی‌ها

برگزاری نشست هفته قبل سران اوپک، نهایی شدن قرارداد بین شرکت رنو و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برای تولید محصولات جدید رنو در ایران و همچنین رشد صادرات محصولات معدنی امیدواری سرمایه‌گذاران را نسبت به آینده وضعیت اقتصادی کشور افزایش داده است. انتشار بیانیه پایانی نشست اوپک در خصوص کاهش تولید نفت کشورهای عضو به استثنا ایران، افزایش بهای نفت را در پی داشته و موجب تعدیل انتظارات برای رشد اقتصادی کشورها از جمله ایران گشته است. همچنین پیش‌بینی صندوق بین‌الملل پول نسبت به رشد اقتصادی ایران در پسابرجام تأیید کننده همین موضوع است. طی این هفته به جز خودروسازان که تحت تاثیر اخبار مطلوب صنعت خودرو با افزایش تقاضا و رشد قیمت همراه بوده اند، اغلب صنایع با کاهش شاخص ها روبرو شده اند. در این بین با افزایش قیمت نفت پالایشگاه ها نیز رشد محدودی را تجربه کرده اند. با این حال شاخص کل بورس نتوانسته رشد هفته قبل را ادامه دهد و با کاهش ۰.۲ درصدی روبرو شده است.

بازار سهام:

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات این هفته حدود ۰.۲ درصد افت داشته و به ۷۷۱۸۳ واحد رسیده است. در بین صنایع خودروسازان و تولیدکنندگان فرآورده‌های نفتی بیشترین تأثیر مثبت و تولیدکنندگان فلزات اساسی بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشته‌اند. در میان شرکت‌ها نیز سایپا و فولاد مبارکه به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت و منفی را بر شاخص کل داشته‌اند .

افت شاخص کل در حالی صورت گرفته که ارزش معاملات نسبت به هفته گذشته نزدیک به ۱۷ درصد رشد داشته و بالغ بر ۱۵۷۹ میلیارد تومان بوده است. افزایش قابل توجه حجم معاملات سایپا موجب شده تا این شرکت ضمن رشد ۱۵ درصدی در این هفته، بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دهد. پس از سایپا نیز ایران خودرو و زامیاد بیشترین ارزش معاملات را داشته‌اند.

نهایی شدن قرارداد رنو:

پس از کش و قوس های فراوان قرارداد شرکت رنو و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) نهایی شده است. رنو سهم ۶۰ درصدی از قرارداد جدید را دارد و ایدرو سایت “بن رو” را به عنوان آورده خود در اختیار رنو قرار داده است. این قرارداد در دو فاز پیش‌بینی شده به نحوی که در فاز اول تولید ۱۵۰ هزار خودرو در سال و در فاز دوم ۳۰۰ هزار خودرو تولید می‌شود. در مجموع با احتساب قراردادهای قبلی مانند ال ۹۰ و ساندرو حجم تولید رنو در ایران به ۵۰۰ هزار دستگاه در سال خواهد رسید.

رییس انجمن قطعه سازان در این باره گفته: “دو خودروی سیمبل و داستر جدید به عنوان اولین محصولات این کارخانه در سال ۲۰۱۸ به تولید خواهند رسید.”

کاهش تولید نفت اوپک و افزایش بهای نفت :

هفته گذشته و پیش از نشست فوق‌العاده اوپک در الجزایر که با توجه به اظهارات وزرای نفت ایران و عربستان، انتظار نمی‌رفت نتیجه خاصی در بر داشته باشد؛ بهای جهانی نفت اندکی کاهش یافته بود. اما بعد از انتشار بیانیه پایانی این نشست که در آن هدف تولید ۳۲.۵ تا ۳۳ میلیون بشکه در روز اعلام شده، بهای نفت در بازار به سرعت افزایش یافته به طوری که به سطح بیشینه خود در ۴ ماه اخیر رسیده است. این تصمیم اوپک در حالی اتخاذ شده که ایران نه تنها تولید خود را کاهش نخواهد داد بلکه به دنبال افزایش سهم بازار خود از بازار نفت نیز هست.

به گزارش وزارت اقتصاد و تجارت ژاپن، واردات نفت این کشور از ایران در اوت امسال با رشد ۳۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲۶۰ هزار بشکه در روز رسیده است. این در حالی است که واردات نفت ژاپن از ایران در اوت امسال نسبت به ماه قبل از آن با افت ۸ درصدی روبرو شده است.

به منظور توسعه میدان مشترک یاران، نخستین قرارداد جدید نفتی با مدل “بیع متقابل پیشرفته” بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفت و گاز پرشیا و به ارزش ۲.۵ میلیارد دلار به امضا رسیده است.

بنا بر اعلام مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی، این مجتمع در ۶ ماه نخست امسال ٧۶ میلیون بشکه میعانات گازی به بازارهای جهانی صادر کرده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ٢۵ درصد رشد داشته است. همچنین در این مدت ۱.۳۵ میلیون تن گاز مایع از مجتمع گاز پارس جنوبی به کشورهای مختلف صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۶ درصد افزایش داشته است. سرپرست طرح توسعه فازهای ٢٠و٢١ پارس جنوبی نیز گفته که سکوی فاز ٢١ با ظرفیت برداشت یک میلیارد فوت مکعب گاز تا پایان آبان ماه سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

رشد صادرات بخش معدن :

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، ارزش صادرات این بخش در شش ماهه اول امسال به ۳.۴ میلیارد دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۱۷ درصد رشد داشته است. همچنین صادرات مواد معدنی به لحاظ وزنی، در این مدت ۲۵ درصد رشد داشته است.

در این مدت بیشترین میزان رشد به زنجیره مس اختصاص داشته که با رشد ۴۷۲ درصدی به بیش از ۴۶۳ میلیون دلار افزایش یافته و همچنین زنجیره فولاد با بیش از ۱.۳ میلیارد دلار بیشترین ارزش صادرات را داشته که ۱۱ درصد بیشتر از نیمه نخست سال گذشته است.

گزارش صندوق بین‌المللی پول درباره اقتصاد ایران:

صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش خود رشد اقتصادی ایران در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ را حداقل ۴.۵ درصد و تورم را ۹.۲ درصد پیش‌بینی کرده است. این نهاد بین‌المللی همچنین از کاهش ۷ میلیارد دلاری ذخایر ارزی ایران در نیمه نخست سال جاری خبر داده و یکی از دلایل آن را افزایش واردات اعلام کرده است. در این گزارش برای سال ۲۰۱۶ نرخ بیکاری ایران ۱۱.۲ درصد برآورد شده که این رقم برای سال قبل ۱۰.۸ درصد اعلام شده است.

ابلاغ دستورالعمل نرخ گاز اتان واحدهای پتروشیمی:

وزیر نفت نرخ گاز اتان تحویلی از سوی شرکتهای دولتی وابسته وزارت نفت به واحدهای پتروشیمی را جهت اجرا، ابلاغ کرده است. بر اساس این دستورالعمل، نرخ اتان برای هر دوره محاسباتی، تحت هیچ شرایطی نباید کمتر از ٢٢٠ و بیشتر از ۴٠٠ دلار در هر تن شود. همچنین معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت مکلف است در ١۵ روز نخست هر ماه، بر اساس فرمول تعیین شده، قیمت هر تن اتان تحویلی به واحدهای پتروشیمی را برای ماه پیش، محاسبه و برای اجرا به شرکت‌های تابعه ذیربط ابلاغ کند. این دستورالعمل از ابتدای مهرماه ۹۵ به مدت ۱۵ سال معتبر است.

عرضه اولیه:

روز دوشنبه، تعداد ۳۱.۶۵ میلیون، معادل ۵ درصد از سهام شرکت تولید برق ماهتاب کهنوج برای اولین بار در فرابورس با نماد بکهنوج و قیمت ۹۳۰ تومان عرضه شده است. این شرکت که یک هلدینگ نیروگاهی است برای سال مالی منتهی به ۳۰ دی ماه ۱۳۹۵ مبلغ ۱۰۵۷ ریال سود پیش‌بینی کرده که در ۶ ماهه توانسته ۳۷ درصد آن را پوشش دهد. همچنین برآورد شرکت از سود سال مالی آینده مبلغ ۱۵۲۸ ریال است.

برچسب ها

نظرات شما