ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۴ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۸:۵۸
ناحیه منو


اخبار مالی در هفته ای که گذشت

در ادامه اخبار مالی حساب من ،دلار این هفته کمتر از 0.4 درصد افت داشته و با 3438 تومان برابر شده است. سکه بهارآزادی طرح جدید اندکی نوسان داشته و  در مقایسه با چهارشنبه گذشته ...

در ادامه اخبار مالی حساب من ،دلار این هفته کمتر از ۰.۴ درصد افت داشته و با ۳۴۳۸ تومان برابر شده است. سکه بهارآزادی طرح جدید اندکی نوسان داشته و  در مقایسه با چهارشنبه گذشته با نزدیک به ۱ درصد افت ۱ میلیون و ۲۵ هزار تومان معامله شده است.

با وجود افت ارزش معاملات، شاخص‌های بورس و فرابورس پس از دو هفته کاهش متوالی رشد داشته‌اند. همچنان اخبار در حواشی صنعت خودرو فراوان بوده و شرکت‌های این گروه با عرضه و تقاضاهای هیجانی، با صف خرید و فروش همراه می‌شوند. پنج‌شنبه گذشته وزیر امورخارجه امریکا با مدیران برخی از بانک‌های اروپایی دیدار داشته تا به آنها اطمینان دهد که مانعی برای تجارت با ایران وجود ندارد. با این حال مدیران بانکهای بزرگ دنیا همچنان با تردید به معامله با بانکهای ایرانی نگاه می‌کنند. علی رغم رفت و آمدهای سیاسی و اقتصادی پسا برجام که همچنان ادامه دارد، موضوع تک نرخی شدن ارز به عنوان موضوعی برای جلب اعتماد سرمایه گذاران خارجی به پایان سال موکول شده؛ در حالی که پیشتر گفته می‌شد در نیمه اول سال انجام خواهد شد. این هفته رشد قیمت نفت نیز عامل محرک دیگری در جهت رشد قیمت‌ها بوده است.

شاخص کل بورس ۰.۶ درصد و شاخص کل هم وزن ۱ درصد رشد داشته‌اند. شاخص فرابورس نیز ۳.۱ درصد رشد را ثبت نموده است. با این حال کل ارزش معاملات بورس و فرابورس با ۸ درصد افت بالغ بر ۱۲۸۶ میلیارد تومان می‌باشد. در میان صنایع بورسی زراعت با ۱۵.۸ درصد، استخراج نفت با ۱۰.۶ درصد و فراورده‌های نفتی با ۷.۵ درصد بیشترین بازدهی هفتگی را ثبت نموده‌اند. خودروسازان نیز با ۲۵۱ میلیارد تومان کماکان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

معاملات بلوکی و افزایش سرمایه بهانه‌ای برای رشد قیمت‌ها:
ذوب آهن اصفهان با ۱۴۶ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را در میان شرکت‌ها داشته است. احتمال افزایش سرمایه ذوب آهن بار دیگر موجب استقبال از این نماد و رشد ارزش معاملات آن بوده است.

سازمان خصوصی سازی ۷۳ درصد از سهام ذوب آهن اصفهان (به تفکیک ۵۶ درصد به وکالت از سازمان تامین اجتماعی و ۱۷ درصد به وکالت از صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد) را به قیمت پایه هر سهم ۴۱۱۶ ریال برای فروش در بازار فرابورس آگهی نموده است. سازمان تامین اجتماعی این سهم را در سال ۹۲ به قیمت هر سهم ۵۱۱۱ ریال و صندوق کارکنان فولاد در سال ۹۳ و به قیمت هر سهم ۳۵۵۱ ریال خریداری نموده بوده‌اند، در این فاصله زمانی نیز این شرکت هیچگونه افزایش سرمایه یا تقسیم سودی نداشته است.

تاید واتر خاورمیانه (حتاید) از شنبه با صف خرید همراه شده و بیشترین بازده این هفته را به خود اختصاص داده است. به گفته مدیرعامل این شرکت در جهت عرضه بلوک مدیریتی سهام حدود یک سال است که با خریداران زیادی مذاکراتی انجام شده و در بین این متقاضیان سرمایه گذاران خارجی نیز وجود دارند.
سازمان بورس با افزایش سرمایه ۲۵ درصدی سیمان فارس و خوزستان از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی موافقت نموده است. بر این اساس سرمایه اسمی “سفارس” از ۴۵۰ به بیش از ۵۶۲ میلیارد تومان خواهد رسید. سفارس سه روز از پنج روز این هفته را رشد داشته و به روند کاهشی یک ماه اخیر ادامه نداده است.

حمل و نقل بین المللی خلیج فارس (حفارس) از ابتدای هفته با صف خرید مواجه بوده اما امروز با صف فروش بسته شده است. بلوک مدیریتی ۸۷ درصدی این شرکت پس از بارها عرضه و طی دو روز رقابت، امروز با قیمت هر سهم ۳۶۰۲ ریال مورد معامله قرار گرفته است.

تلاش‌ها برای کاهش تردید بانکهای اروپایی در معامله با ایران:
وزیر امور خارجه امریکا طی جلسه پنج شنبه با مدیران بانک‌های اروپایی تاکید کرده هیچگونه موانع و هشداری برای معامله قانونی بانکی با ایران وجود ندارد. با این حال و علی رغم علاقه دولت‌ها و شرکت‌های اروپایی برای بازگشت به ایران، به گفته بانک‌های بزرگ اروپایی، این بانک‌ها از اظهارات وزیر خارجه امریکا متقاعد نشده‌اند و کماکان به محدود کردن عمومی مبادلات مربوط به ایران ادامه می‌دهند.

معاون مدیرعامل صندوق بین المللی پول‌ که یکشنبه وارد تهران شد گفته: صندوق بین المللی پول می‌تواند برای بازگشت به نظام بانکی بین المللی به ایران کمک کند.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان سال ۱۳۹۵ ارز تک نرخی خواهد شد. این در حالی است که وی پیش از این نیمه اول سال ۹۵ را زمان تک نرخی شدن ارز اعلام کرده بود.

ادامه انتشار اخبار مطلوب برای صنعت خودرو:
سایپا پیش بینی سود سال مالی ۹۵ را با ۱۲۷ درصد تعدیل مثبت اصلاح نموده و سود هر سهم را ۱۰۲ ریال پیش بینی نموده است. افزایش ۳۱ درصدی مقدار فروش و کاهش ۲۲ درصدی هزینه‌های مالی بیشترین تاثیر را در این تعدیل پیش بینی داشته است. به گفته مدیر اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس در صورتی که در بررسی گزارش سایپا نیاز به توضیحی نباشد، نماد این شرکت اوایل هفته بعد بازگشایی خواهد شد.

به گفته مدیرعامل سایپا قرارداد همکاری با سیتروئن خردادماه امسال امضا می‌شود؛ همچنین سایت کاشان بعنوان محل اجرای همکاری دو شرکت نهایی شده است. پیش از این معاون وزیر صنعت گفته بود: حجم این سرمایه گذاری مشترک در مرحله نخست ۲۰۰ میلیون دلار برآورد شده و این همکاری به صورت مشارکت ۵۰-۵۰ خواهد بود. همچنین سیتروئن برای سرمایه گذاری در فاز نخست، علاوه بر تکنولوژی، پول نقد نیز خواهد آورد. همچنین رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) گفته بود: حدود ۱۸ تا ۲۴ ماه آینده تولید مشترک سیتروئن و سایپا وارد بازار ایران می‌شود.

مدیرعامل سایپادیزل در جریان بازدید مدیران منطقه خاورمیانه شرکت ولوو تراکس و شرکت ekn سوئد (ارائه دهنده خدمات مالی)، از مذاکره سه جانبه برای افزایش تولید محصولات ولوو و کسب سهم بازار بیش از ۵۰ درصدی در صورت توافق و با ارائه خدمات مالی خبر داده است.

به گفته مدیرعامل ایران خودرو این شرکت به زودی با یکی از خودروسازان مطرح دنیا قرارداد مهمی را امضاء خواهد کرد. پیش از این رئیس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا از نهایی شدن قرارداد فیات با ایران‌خودرو خبر داده با این حال گفته: ملاحظات اقتصادی دو شرکت اجازه نداده تا مفاد این مذاکرات فعلا رسانه‌ای شود.

به گفته دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازان خودرو، ظرف سه هفته اخیر از دو هزار میلیارد تومان بدهی معوقه خودروسازان ۵۰۰ میلیارد تومان به قطعه‌سازان پرداخت شده است.

تولید محور خودرو (خمحور) پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و تقسیم ۱ ریال سود به ازاء هر سهم سه شنبه بازگشایی شده و ۲۰ درصد رشد قیمت را تجربه کرده است. این شرکت که نزدیک به پنج ماه با صف خرید و عدم عرضه قابل توجه مواجه بوده در این مدت ۱۸۰ درصد بازده قیمتی داشته و پس از بازگشایی با روند کاهشی روبرو شده است.

سایر شرکت‌ها:
به گفته وزیر نیرو، مپنا تفاهمنامه ساخت ۵ هزار مگاوات نیروگاه را با این وزارت خانه به امضاء رسانده است.

در پی آتش سوزی در کارخانه کاغذ پارس این شرکت طی اطلاعیه شفاف سازی از پوشش بیمه ای کامل کارخانه خبر داده و خسارت وارده را بسیار جزئی (حدود ۱۵۰ میلیون تومان) برآورد نموده که تاثیری بر سودآوری شرکت ندارد. چکاپا چهار روز ابتدای هفته دوم پس از عرضه اولیه را با صف خرید همراه بوده و امروز در آخرین معامله افت قیمت داشته است.

برچسب ها

نظرات شما