ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : سه شنبه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۴:۳۳
ناحیه منو


اخبار مالی هفته

در بازار داخلی، دلار با 0.1 درصد افت 3552 تومان معامله می‌شود و سکه بهار آزادی طرح جدید نیز همگام با افزایش بهای جهانی طلا، 0.4 درصد رشد کرده و به یک میلیون و ...

  • در بازار داخلی، دلار با ۰.۱ درصد افت ۳۵۵۲ تومان معامله می‌شود و سکه بهار آزادی طرح جدید نیز همگام با افزایش بهای جهانی طلا، ۰.۴ درصد رشد کرده و به یک میلیون و ۱۲۸ هزار تومان رسیده است،همچنین:
  • رشد سهام تولیدکنندگان قند و شکر در کنار افت شاخص کل
  • افزایش تولید نفت
  • رشد ظرفیت نیروگاه‌ها و افزایش تولید محصولات پتروشیمی
  • اخبار مجمع شرکت مخابرات ایران
  • رشد تولیدات معادن سنگ آهن

در ادامه اخبار مالی اقتصادی حساب من شاخص کل بورس تهران برای سومین هفته متوالی افت داشته اما شاخص کل هم وزن اندکی رشد را تجربه کرده است. آغاز معاملات هفته جاری با انتشار خبر توافق آمریکا و روسیه بر سر طرحی جهت برقراری آتش بس در جنگ داخلی سوریه و ایجاد سنگ بنای فرآیند صلح در این کشور بود که خبری مثبت برای بازار سرمایه به شمار می‌رفت. رشد تولیدات معادن سنگ آهن و نیز ابلاغ دستورالعمل قانون پیش فروش ساختمان و همچنین لغو تخفیف سود بازرگانی برای ۶۹ قلم کالای وارداتی، از دیگر خبرهایی بود که می‌توانست بر رشد بازار تأثیرگذار باشد.

با این حال تناقض بین گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس و مرکز آمار ایران در خصوص نرخ رشد اقتصادی، سرمایه‌گذاران را دچار سردرگمی کرده تا همچنان بازار سرمایه در سایه رکود به سر برد.

بازار سهام:

شاخص کل بورس تهران در سومین هفته افت متوالی ۰.۴ درصد کاهش داشته و به ۷۶۴۵۵.۴ واحد رسیده است. شاخص کل فرابورس نیز ۰.۳ درصد افت داشته با این حال شاخص کل هم وزن نزدیک به ۰.۵ درصد رشد داشته است. رشد شاخص کل هم وزن در کنار افت شاخص کل بیانگر رشد بیشتر شرکت‌های کوچکتر بازار سرمایه است.

متوسط ارزش کل معاملات روزانه با ۱۳ درصد رشد نسبت به هفته گذشته به بیش از ۱۵۷ میلیارد تومان رسیده است.

در این هفته نیز که با معاملات کم حجم همراه بوده، گروه قند و شکر مورد توجه اهالی بازار قرار گرفته و شاخص این گروه رشد قابل توجه ۱۰.۷ درصدی داشته است. در این گروه، فرآورده‌های غذایی و قند پیرانشهر و قند شیروان و قوچان به ترتیب ۱۸.۶ و ۱۷.۵ درصد رشد داشته‌اند.

داده پردازی ایران در بین کل شرکت‌ها با ۲۰.۸ درصد، بیشترین رشد هفتگی را داشته و صنعت روی زنگان نیز نزدیک به ۲۰ درصد رشد را تجربه کرده است.

خودروسازان پیشرو معاملات :

در میان صنایع خودروسازان و در میان شرکت‌ها، سایپا و ایران خودرو به ترتیب بیشترین ارزش معاملات را داشته‌اند. در هفته جاری سایپا ۰.۵ درصد رشد و ایران خودرو یک درصد افت داشته‌اند.

به دنبال همکاری‌های خودرویی شرکت‌های سایپا و ایران خودرو با رنو و پژو فرانسه، موسسه‌های فعال در زمینه بازرسی و نظارت بر اجرای استانداردهای خودرویی دو کشور نیز با یکدیگر قرارداد همکاری امضا کرده‌اند. به گفته مدیرعامل شرکت‌های بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، تدوین استانداردهای جدید در حوزه تست و بازرسی برای اجرا در داخل کشور، تشکیل کنسرسیوم قابل اعتماد در راستای توسعه روابط تجاری با کمپانی‌های رنو و پژو، افزایش توان در حوزه تست و بازرسی خودرو در سطوح داخلی و بین‌المللی و همچنین انتقال دانش روز تست و بازرسی به داخل کشور از اهدافی است که در این همکاری دنبال می‌شود.

بر اساس جدیدترین آمار میزان تولید انواع خودرو در ۵ ماهه نخست امسال با ۱۰.۳ درصد رشد، به ۴۸۶۲۶۱ دستگاه رسیده است. میزان تولید انواع خودروهای سواری در این بازه زمانی با رشد ۱۰.۶ درصدی ۴۴۸۵۲۲ دستگاه، تولید وانت با رشد ۹.۹ درصدی ۳۲۵۳۳ دستگاه و در بخش مینی‌بوس و میدل‌باس نیز تولید با رشد ۹.۶ درصدی به ۳۰۷ دستگاه رسیده است.

افزایش تقاضا برای خرید سهام انبوه‌سازان:

اظهارات مدیرعامل بانک مسکن در خصوص افزایش ۷.۵ درصدی متوسط قیمت مسکن در مردادماه و بروز علایم خروج از رکود، موجب شد تا در روز سه‌شنبه گروه ساختمان مورد توجه اهالی بازار قرار گیرد و سهام شرکت‌های این گروه با رشد همراه شوند و بیشتر نمادهای این گروه با صف خرید مواجه گردند. همچنین ابلاغ دستورالعمل قانون پیش فروش ساختمان توسط وزیر راه و شهرسازی که بر اساس آن شهرداری ها و مهندسان ملزم به وحدت رویه در صدور پروانه ساختمانی و نظارت بر ساخت و ساز صحیح خواهند شد؛ به رشد این گروه کمک کرده است.

با این حال در آخرین روز هفته صف‌های خرید در این گروه پایدار نبوده و در همان دقایق اولیه بازار، صف خرید آنها عرضه شده تا معاملات سهام شرکت‌های این گروه متعادل گردیده و حتی برخی از آنها در محدوده منفی معامله شده‌اند. به نظر می‌رسد که بازار مسکن هنوز با رونق فاصله داشته و تا زمانی که محرکی قویتر بر این بازار اثر نگذارد، نمی‌توان رشد قابل توجهی را برای سهام شرکت‌های این گروه متصور بود.

اقتصاد کلان:

در حالی که مرکز آمار ایران نرخ رشد اقتصاد ایران در سال ۹۴ را مثبت یک درصد اعلام کرده، مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی میزان نرخ رشد اقتصادی کشور در سال گذشته را منفی ۰.۴ درصد ارزیابی کرده است.

بر اساس جدیدترین گزارش ماهانه اوپک، تولید روزانه نفت ایران در ماه اوت نسبت به جولای ۲۲۳۰۰ بشکه افزایش داشته و به ۳.۶۳۱ میلیون بشکه در روز رسیده است. با این حال کل تولید نفت ۱۴ عضو اوپک در اوت امسال نسبت به ماه قبل از آن با کاهش ۲۳۱۰۰ بشکه‌ای، به ۳۳.۲۳۷ میلیون بشکه در روز رسیده است. بر اساس این گزارش قیمت نفت سنگین ایران در ماه اوت با ۱.۴ درصد افزایش به ۴۲.۱۷ دلار در هر بشکه رسیده است.

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی اداره آمار آمریکا نشان می‌دهد مبادلات تجاری این کشور با ایران در ۷ ماهه نخست سال جاری میلادی با ۱۱ درصد افت به ۱۳۹.۴ میلیون دلار رسیده است. بر اساس این گزارش صادرات آمریکا به ایران در در این مدت ۹۷.۷ میلیون دلار بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۳۸ درصدی داشته است. همچنین واردات آمریکا از ایران در ۷ ماهه نخست امسال ۴۱.۷ میلیون دلار گزارش شده در حالی که در مدت مشابه سال قبل واردات آمریکا از ایران صفر بوده است. در هفتمین ماه سال جاری میلادی ۲۵.۹ میلیون دلار کالا از آمریکا به ایران صادر شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۵۴ درصدی داشته است. میزان واردات آمریکا از ایران در این ماه نیز ۴.۸ میلیون دلار گزارش شده است.

از ابتدای تابستان سال جاری تا نیمه شهریورماه، با بهره برداری از پروژه‌های جدید تولید برق در مجموع ۸۶۶ مگاوات به مجموع ظرفیت اسمی تولید برق کشور افزوده شده و ظرفیت اسمی تولید برق در ایران به ۷۵۵۴۹ مگاوات رسیده است.

بنا بر اعلام مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، تولید محصول‌های پتروشیمی در کشور از ابتدای امسال تا نیمه شهریور ماه با رشد هفت درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل، به بیش از ۲۳ میلیون تن رسیده است.

به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، تولیدکنندگان بزرگ سنگ آهن کشور در پنج ماهه ابتدایی امسال ۱۲.۴۵۳ میلیون تن کنسانتره تولید کرده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰.۵ درصد رشد را نشان می‌دهد.

بنا به این گزارش، شرکت بزرگ معدنی طی ۵ ماهه نخست امسال، بیش از ۲.۵۷۰ میلیون تن سنگ آهن دانه بندی تولید کردند که نسبت به میزان تولید مدت مشابه سال ۱۳ درصد کاهش داشته است.

برچسب ها

نظرات شما