ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۴ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۰:۵۳
ناحیه منو


اختراع ماشین لباس شویی بدون نیاز به آب

به گزارش حساب من از اختراع ماشین لباس شویی بدون نیاز به آب ،دو مخترع آرژانتینی لباسشویی ساختند که بدون مصرف آب و با استفاده دی‌اکسیدکربن عمل شستشو لباس‌ها را انجام می‌دهد.   مشکلات زیست محیطی اخیر در ...

به گزارش حساب من از اختراع ماشین لباس شویی بدون نیاز به آب ،دو مخترع آرژانتینی لباسشویی ساختند که بدون مصرف آب و با استفاده دی‌اکسیدکربن عمل شستشو لباس‌ها را انجام می‌دهد.

 
مشکلات زیست محیطی اخیر در سراسر جهان همچون کمبود آب مخترعین آرژانتینی را ترغیب به ساخت اولین ماشین لباسشویی کرد که بدون مصرف آب و ا استفاده از دی‌اکسیدکربن می‌تواند عمل شستشوی لباس‌ها را انجام دهد.
«نیکلاس آرایا» و «نیکلاس وکسانویک» دو دانشجوی دانشگاه دولتی «کوردوبا» که در حال تحصیل در رشته طراحی صنعتی هستند برای اولین‌بار در دنیا اقدام به ساخت لباسشویی با قابلیت استفاده از دی‌اکسیدکربن به جای آب کردند.
این اختراع بیشتر برای اماکنی همچون هتل‌ها و خشکشویی‌ها در نظر گرفته شده که با اسراف بیش از ۳۰۰ لیتر آب در هر دور شستشو بیشترین مصرف آب را نسبت به خانه‌ها دارند.
پروژه ساخت این لباسشویی در مسابقات ملی نوآوری در سال ۲۰۱۲ مورد تحسین قرار گرفت.
مخترعین جوان لباسشویی مذکور اظهار داشتند که همواره به دنبال طرح اختراعی بودیم که علاوه بر اهمیت آن در رشته طراحی صنعتی و سودمندی آن برای جهانیان بتواند در حل بحران کمبود آب آشامیدنی در سراسر جهان کمک کننده باشد.
آن‌ها افزودند در حالی که به طور مداوم فکر ایجاد ماشینی که بتواند موجب صرفه‌جویی در مصرف آب شود را در سر می‌پروراندیم و در این رابطه تحقیق می‌کردیم موضوع شستن لباس‌ها توجه ما را به خود جلب کرد و تصمیم گرفتیم در راستای جایگزینی لباسشویی‌های موجود در بازار که در هر دور شستشو بیش از ۱۰۰ لیتر آب هدر میدهند ماشین لباسشویی بسازیم که علاوه بر شسشتوی لباس‌ها آب کمتری نیز مصرف کند.
در این راستا آن‌ها دست به کار شده و در ادامه بررسی‌ها متوجه شدند که دی‌اکسیدکربن موجود در مواد شوینده شیمیایی موجب زدودن لکه‌های روغنی لباس‌ها و همچنین خشک کردن آن‌ها پس از شستشو می‌شود.
و به دنبال تحقیقات بیشتر متوجه شدند که می‌توانند از دی‌اکسیدکربن به جای آب برای شستشوی لباس‌ها استفاده کرد.
در این راستا با همکاری نخبه‌های شیمی کشور سعی در ساخت مواد مذکور کردند؛ علاوه بر این لباسشویی خود را با سطلی با توانایی شستشوی ۲۰ کیلو لباس ساختند تا از این طریق از اسراف آب در هتل‌ها و خشکشویی‌ها که بیشترین مصرف آب را دارند ممانعت کنند .

برچسب ها

نظرات شما