ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۸:۵۴
ناحیه منو


ارائه پیشنهاد گازی ۲ میلیارد دلاری روسیه به ایران

پیشنهاد گازی روسیه همزمان با طرح افزایش ظرفیت تولید گاز طبیعی ایران به بیش از یک میلیارد مترمکعب در روز در قالب یک برنامه سه ساله، سرمایه گذاری های کلان به منظور توسعه شبکه انتقال ...

پیشنهاد گازی روسیه همزمان با طرح افزایش ظرفیت تولید گاز طبیعی ایران به بیش از یک میلیارد مترمکعب در روز در قالب یک برنامه سه ساله، سرمایه گذاری های کلان به منظور توسعه شبکه انتقال و پالایش گاز هم در دستور کار قرار گرفته است.

بر اساس گزارش‌های رسمی منتشر شده توسط وزارت نفت برای توسعه صنعت پالایش و انتقال گاز طبیعی کشور به حدود ۳۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید نیاز است و باید این منابع مالی در طرح‌های نیمه تمام صنعت گاز همچون تکمیل و بهره برداری از تاسیسات جدید تقویت فشار، توسعه پالایشگاه ایلام، هاشمی نژاد و فجر جم، خطوط لوله سراسری یازدهم، نهم، ششم، هفتم و دهم گاز هزینه شود.

با توجه به این بازار جذاب سرمایه‌گذاری و از یک طرف دیگر احتمال توافق جمهوری اسلامی ایران با گروه ۱+۵ بر سر مسائل هسته ای و لغو تحریم‌های بین‌المللی، تاکنون شرکت‌های بزرگ بین‌المللی نفت و گاز برای حضور و مشارکت در صنعت گاز ایران اعلام آمادگی کرده اند.

در این بین روس‌ها اخیرا پیشنهاد جذابی به منظور مشارکت و سرمایه گذاری در صنعت گاز به شرکت ملی گاز ایران ارائه کرده اند.اصغر سهیلی پور با اشاره به مذاکرات چند ماه قبل ایران با مقامات شرکت‌های روسی در حاشیه نمایشگاه انرژی مسکو، گفته است: روس‌ها از زمانی که پروژهای خود را در اروپا به ویژه اروپای شرقی و سوریه به دلایل مختلفی متوقف کردند، بسیار علاقه مندند در طرح‌های صنعت گاز ایران به صورت فاینانس سرمایه گذاری کنند.

رئیس کمیته سرمایه گذاری شرکت ملی گاز ایران با اشاره به ارائه پیشنهاد دو میلیارد دلار شرکت‌های روسی برای همکاری بدون تشریفات در صنعت گاز ایران، تصریح کرده است: مذاکرات با شرکت‌های نفت و گاز روسی ادامه دارد.

این پیشنهاد جدید گازی روسیه در حالی به شرکت ملی گاز ایران ارائه شده است که در سال ۲۰۱۴ میلادی شرکت ملی گاز ایران و گازپروم روسیه به عنوان غول گازی جهان پس از انجام مذاکراتی یک تفاهم نامه مشترک گازی امضا کرده اند.

حمیدرضا عراقی معاون وزیر نفت با اشاره به تشکیل کارگروه مشترک همکاری های شرکت ملی گاز ایران و گازپروم روسیه، گفته است: این تفاهم نامه همکاری‌های مشترک در سه حوزه احداث و بهره برداری از پروژه های گاز، آموزش و فعالیت های بین‌المللی امضا شده، علاوه بر این، کارگروه مشترکی بین شرکت گاز و گازپروم روسیه ایجاد شده است.

مدیر عامل شرکت گاز با یادآوری اینکه در شرایط فعلی ایران در توسعه صنعت CNG دارای قابلیت‌های فنی و مهندسی بسیار بالایی است، تاکید کرد: از این رو این امکان وجود دارد که ایران خدمات فنی و مهندسی صنایع CNG را به روسیه صادر کند، زیرا روس‌ها در این حوزه در مقایسه با ایران پیشرفت قابل توجهی نداشته اند.

برچسب ها

نظرات شما

  Sakshi می گوید :

  You are so awesome for helping me solve this myersty.

  سینا رمدانی می گوید :

  امیدورم ایران قبول کنه به نفعشه تو این اوضاع

  setare niknehad می گوید :

  be naf’e irane

  کیومرث می گوید :

  همکاری با روسیه مفید است

  خسرویار می گوید :

  با توجه به اینکه ایران اولین تولید کننده گاز در جهان است این پیشنهاد خیلی برای اقتصاد ایران مفید است