ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۰:۴۵
ناحیه منو


ارزش گذاری برروی سایت ها

ارزش گذاری برروی سایت ها موضوع ارزش‌گذاری کسب‌وکارهای اینترنتی – یا به زبان خودمانی‌تر قیمت‌گذاری سایت‌هایی که می‌شود روی درآمد آنها حساب کرد – می‌تواند به اندازه توپ شوت کرده‌ی رونالدو به سمت تماشاگرانی که دیگر ...

ارزش گذاری برروی سایت ها

موضوع ارزش‌گذاری کسب‌وکارهای اینترنتی – یا به زبان خودمانی‌تر قیمت‌گذاری سایت‌هایی که می‌شود روی درآمد آنها حساب کرد – می‌تواند به اندازه توپ شوت کرده‌ی رونالدو به سمت تماشاگرانی که دیگر آن را پس نمی‌دهند، متفاوت و عجیب‌‌وغریب باشد. اگرچه هم قیمت توپ مشخص است هم قیمت یک فصل رونالدو و هم ارزش بلیط خریداری شد توسط آن تماشاچی!

با سامانه جالبی به نام سایت‌بین آشنا شدم، بستری که فرایند قیمت‌گذاری یک سایت را به صورت ماشینی محاسبه می‌کند. من نت‌استارت را به آن معرفی کردم قیمتِ  ۶۸،۱۲۲،۵۷۹ تومان را پیشهاد داد که نمی‌دانستم باید خوشحال باشم یا ناراحت و آیا کسی این مبلغ را بابت سایت من خواهد پرداخت و اگر کسی زمانی خواست بیشتر از این بپردازد باید چگونه سایت‌بین را از دید او مخفی کرد؟

به نظر من شاخص تعیین قیمت سایت‌بین برای بسترهای رسانه‌‌ای که محور درآمدی آنها ترافیک و تبلیغات است می‌تواند تا حدودی قابل استناد باشد با این حال توصیه می‌کنم برای سرگرمی هم که شده قیمت چند سایت را در این سامانه امتحان کنید. جالبترین قسمت سایت‌بین قیمت‌هایی است که کاربران از سایت‌های برتر جهان بدست آورده‌اند. مثلا گوگل از نظر سایت‌بین ۲۱،۹۰۰،۳۷۴،۰۸۷،۵۲۹ تومان ارزش دارد و آمازون  ۴،۲۳۸،۲۲۴،۱۷۸،۷۲۳ تومان!

روش‌های دیگری هم برای محاسیه قیمت کسب‌وکارهای فناورانه خصوصا سایت و اپلیکیشن استفاده می‌شود، مثلا در یک نمونه عامیانه میزان متوسط درآمد سایت را در عدد ۸ یا ۱۰ ضرب می‌کنند. بر اساس این روش – که ابداع‌کننده نابعه آن مثل مخترع بیت‌کوین در آینده شناخته می‌شود – اگر سایت شما متوسط درآمدش ۵ میلیون تومان در ماه باشد، چیزی بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان ارزش دارد! که البته این روش محاسبه، بنیاد تمام مباحث برندسازی، محتوا ،  UI , UXو سرفصل‌های MBA  را بر باد می‌دهد.

در ادامه جستجو و پرس‌وجو رسیدم به سایت تاربها که انصافا اسم قشنگ و قابل تعمیمی داشت. تاربها هم یک ماشین محاسبه ارزش سایت داشت که قیمت نت‌استارت را ۶۲,۱۲۸,۳۷۹ تومان ارزیابی کرد. من تا اینجا تصمیم گرفتم برای فروش نت‌استارت از همان سایت‌بین به عنوان ملاک قیمت‌گذاری استفاده کنم. بالاخره ۶میلیون تومان هم پولی است که بدرد خیلی چیزها می‌خورد! هر دو سایت تاربها و سایت‌بین آمارها متدوالی مثل الکسا را استخراج کرده و به‌نظر می‌رسد شاخص اصلی آنها با توجه با این که فرایند محاسبه ماشینی انجام می‌شود، همین آمارهای استخراجی باشد.

آخرین فرمولی که دیده‌ام از آن برای محاسبه کسب‌وکارها نوپا از آن استفاده می‌شود توسط حمیدرضا احمدی در پایان این مقاله شرح داده شده است.  روش کار به این شرح است که سود آخرین ماه فعالیت خود را ضرب در ۱۲ و تقسیم بر ۲۰% می‌کنی. برای مثال اگر ماه گذشته شما ۵ میلیون تومان سود خالص داشته‌اید، توسط این فرمول ارزش شرکت شما ۳۰۰ میلیون تومان خواهد شد. این فرمول البته خیلی غیر رسمی است و فقط در ایران کار می‌کند چرا که شاخص ۲۰ درصد را از سود بانکی استخراج کرده‌اند.

بیان انواع روش‌های قیمت‌گذاری به منزله تأیید یا رد آن از طرف نت‌استارت نیست. به نظر می‌رسد به دنبال یک الگوی ثابت قابل تعمیم گشتن برای محاسبه ارزش کسب‌وکارهای اینترنتی از اساس غیر منطقی است. نظر شما در مورد نحوه قیمت‌گذاری یک سایت یا کسب‌وکار نوپا چیست؟ اگر بخواهید سایت یا کسب‌وکار خودتان را بفروشید یا بر اساس میزان ارزش برآورد شده از یک کسب‌وکار روی آن سرمایه‌گذاری کنید کدام معیار را ‌می‌پسندید؟

برچسب ها

نظرات شما