ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۰:۳۶
ناحیه منو


اسراری که در دادگاه زنجانی فاش شد!

به گزارش حساب من از اسراری که در دادگاه زنجانی فاش شد! روزهای شنبه تا دوشنبه هفته اخیر دادگاه انقلاب شاهد برگزاری سه جلسه اول دادگاه بابک زنجانی، م.ش و ح.ف.ه بود. در این جلسات ...

به گزارش حساب من از اسراری که در دادگاه زنجانی فاش شد! روزهای شنبه تا دوشنبه هفته اخیر دادگاه انقلاب شاهد برگزاری سه جلسه اول دادگاه بابک زنجانی، م.ش و ح.ف.ه بود. در این جلسات بالغ بر ۲۰۰ صفحه از پرونده ۲۳۷ صفحه‌ای زنجانی و دو متهم دیگر پرونده نفتی قرائت شد. پرونده‌ای که در آن به کرات به پول‌هایی اشاره می‌شد که جابه‌جا شده یا بدهی‌هایی که وصول نشده است.
طبق کیفرخواست صادره اتهامات بابک زنجانی عبارت است از افساد فی‌الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی کشور، کلاهبرداری از شرکت ملی نفت، بانک مسکن و سازمان تامین اجتماعی، پولشویی، جعل ۲۴ فقره اسناد بانکی و صورت حساب‌های بانکی، جعل حواله‌های ارزی و جعل دستور انتقال بین بانک‌ها. اما ریز پول‌هایی که جابه‌جا شده بود چیست؟ برای پاسخ به این سوال می‌توانید جدول را بخوانید.

پول‌هایی که مدت فعالیت زنجانی در گردش بوده است(این موارد شامل اتهامات اوست)

مشارکت در کلاهبرداری از شرکت ملی نفت ایران به مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار یورو

مشارکت در پولشویی به مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار یورو

مشارکت در کلاهبرداری از یک شرکت به مبلغ هفت میلیون یورو

مشارکت در کلاهبرداری از شرکت HK به مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار یورو

مشارکت در کلاهبرداری از سازمان تامین اجتماعی به مبلغ ۴۴۴ میلیارد ین ژاپن

خرید متقلبانه ۱۳۸ شرکت از سازمان تامین اجتماعی به این ترتیب که گفته می‌شود مبلغ چهار میلیارد یورو را به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز کرده، اما پیرو پیگیری‌ها مشخص می‌شود منابع مالی وی غیرقابل انتقال و غیرواقعی بوده و از آنجا که بابک زنجانی به شرکت اچ کی بدهکار بوده تقاضا می‌کند تعداد چهار فقره از چک‌هایش که به سازمان تامین اجتماعی داده شده بود بابت بدهی داده شود. در این راستا متهم به دنبال گسترش دسترسی‌های خود به منابع پولی کشور بوده است.

بابک زنجانی یک فقره ضمانت به مبلغ هشت هزار میلیارد تومان در حق شهرداری تهران صادر کرد که البته این ضمانت‌نامه باطل شد.

با یک دستور بابک زنجانی چهار میلیارد یورو در قالب وام سه ساله به تأمین اجتماعی داده می‌شود و از حساب وی در دبی به بانک رفاه کارگران واریز می‌شود.

 

برخی از نکات جالب دادگاه زنجانی

بابک زنجانی دارای ۱۱ شرکت نفتی بوده که مهمترین آن شرکتی در عراق با داشتن سهام ۴۹ درصدی است. همچنین نام خانمی با اسم «م.م» در بسیاری از شرکت‌ها تکرار شده که حقوق وی ماهی چهار هزار یورو بوده است.

بابک زنجانی در کشورهای ترکیه، عراق، تاجیکستان و مالزی دارای فعالیت‌های پولی و بانکی بوده است.

بابک زنجانی با همکاری «ح.ف.ه» اقدام به تأسیس دو بانک در مالزی و تاجیکستان می‌کند. همچنین وی برای پیشبرد بیشتر اهداف خود اقدام به تاسیس چند شرکت در خارج از کشور کرده است.

متهم از طریق کارمندان زندان اوین با بیرون از زندان ارتباط برقرار کرده و از طریق فردی با خواهرش ارتباط می‌گیرد. متهم در زمان تحقیقات نیز دست از جعل برنداشته است.

زنجانی با هدایت «ح. ف. ه» جهت انجام معاملات به مسئولان نفتی معرفی می‌شود و محموله‌ای به ارزش دو هزار میلیارد یورو را معامله می‌کند و طبق اسناد، محموله‌های نفتی به وی و «م. ش» تحویل داده شده است. اکثر قریب به اتفاق معاملات نفتی بابک زنجانی از شرکت HK در بستر دو بانک FIB و کنت انجام شده است

بابک زنجانی در مالزی، چین و امارات مخازن بزرگ نفتی داشت. وی درخواست داشت که می‌تواند نفت را انبار کند، اما امور بین‌الملل وزارت نفت با این کار بدون انجام قرارداد موافقت نمی‌کند. این بار بابک زنجانی به عنوان خریدار وارد می‌شود و تصمیم می‌گیرد از طریق صندوق بازنشستگی وزارت نفت این معامله را انجام دهد.

وکلای خارجی متهم با ارائه پیش‌نویس ضمانت‌نامه بی‌قید و شرط اعلام کردند که بدهی شرکت hk را می‌پردازند.

پای سه وزیر و رئیس سابق بانک مرکزی هم به دادگاه بابک زنجانی باز شد.

 

برچسب ها

نظرات شما