ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۷:۴۳
ناحیه منو


اشتباهات راه اندازی کسب و کار مجازی

اشتباهات راه اندازی کسب و کار مجازی ۱- به اعضای تیم اجازه دهید هر زمان که می‌خواهند کار کنند: بیایید صادق باشیم همه ما فکر می‌کنیم اینکه یک کاری چه وقت انجام شود اهمیت چندانی ندارد. اما ...

اشتباهات راه اندازی کسب و کار مجازی

۱- به اعضای تیم اجازه دهید هر زمان که می‌خواهند کار کنند:
بیایید صادق باشیم همه ما فکر می‌کنیم اینکه یک کاری چه وقت انجام شود اهمیت چندانی ندارد. اما این فاجعه است. هیچ‌کس نمی‌تواند همزمان آنلاین باشد و اعضای تیم شما نمی‌توانند سروقت پاسخگوی سؤالات باشند یا تصمیمات لازم را به‌موقع بگیرند. درنتیجه  بهره‌وری متوقف‌شده، ضرب العجل پروژه‌ها از بین رفته و کیفیت کار به‌طورکلی غیرقابل‌قبول خواهد بود.
اصلاح: ما به اعضای تیممان اجازه می‌دهیم که ساعت خود را با پارامترهای معینی تنظیم کنند. ما هیچ مشکلی باکسی که به‌جای ساعت ۹ تا ۵ ، ۷ تا ۳ کار می‌کند نداریم اما نسبت به رعایت زمان توافق شده جدی هستیم. این زمان‌ها باهم تداخل دارند درنتیجه اعضای تیم می‌توانند در حد لازم در پروژه‌ها با یکدیگر همکاری و مشارکت داشته باشند.

۲- ایجاد نکردن روش‌های عملیاتی استاندارد:
در روزهای اول ما به افراد می‌آموزیم که چگونه از سیستممان استفاده کنند، اضافه کردن پست‌های وبلاگ به وردپرس، ارسال یک ایمیل در CRM  و غیره. همه‌چیز خوب است تا زمانی که عضوی شرکت را ترک می‌کند یا از دفتر کار خارج می‌شود. هیچ‌کس نمی‌داند که چطور باید کار آن فرد را انجام دهد درنتیجه جای خالی وی پر نمی‌شود. این امر موجب کاهش بهره‌وری می‌گردد و ما ناچار به استخدام عجولانه فردی برای پر کردن این خلأ می‌شویم.
اصلاح: هر فرایندی که در شرکت انجام می‌شود باید به‌طور کامل مستند و در یک‌رویه عملیاتی استاندارد (SOP) توضیح داده شود. این SOP ها برای بهره‌وری شرکت ضروری هستند حتی اگر خیلی خلاصه باشند. یک غیبت غیرمنتظره می‌تواند شرکت را متوقف کند اگر هیچ‌کس دیگر قادر به پر کردن آن جای خالی نباشد. نباید نیروی حیات‌بخش شرکت وابسته به یک نفر باشد.

۳- غفلت از ایجاد فرهنگ‌سازمانی:
بدون وجود یک دفتر حقیقی برای شکل‌گیری دوستی، شما باید بتوانید همکاری و احترام میان اعضای تیمتان ایجاد نمایید. ما برای آموختن این درس بهای سنگینی پرداخت کردیم و افراد بسیار خوبی را به دلیل عدم احساس ارتباط با شرکت، از دست دادیم. معمولاً افراد این‌قدر درگیر ایجاد شرکت خود می‌شوند که ساخت تیم را کلاً فراموش می‌کنند.
اصلاح: در نرم‌افزار مدیریت پروژه خود یک‌قسمتی را ایجاد کنید برای طرح سؤالات خنده‌دار تا به‌این‌ترتیب یکدیگر را بیشتر بشناسید، اعضای تیم در رابطه با کار یا مسائل شخصی باهم چت همزمان داشته باشند، پیش از شروع تعطیلات آخر هفته هر نفر وظایف کاری خود در طول هفته را با سایرین در میان بگذارد و حتی راجع به تعطیلاتشان هم با یکدیگر صحبت کنند. نتیجه این ‌کارهای کوچک داشتن تیمی شاد است.

۴- استخدام افرادی که هرگز دورکاری نکرده‌اند:
کار کردن از راه دور مناسب هرکسی نیست و قسمتی از یک زنجیره آموزشی مجازی بودن بسیار چالش‌برانگیز است. معمولاً مدل کسب‌وکارهای مجازی پرتکاپو است و نیاز به افرادی فعال و با سرعت عمل بالا دارد. شما مجبور به‌صرف زمان زیادی برای کنترل اعضای تیم خود در رابطه با کشمکش‌های آن‌ها با تکنولوژی و داشتن انضباط شخصی با توجه به محیط انعطاف‌پذیر، هستید.
اصلاح: شما باید یک فرآیند استخدام عمیق که تأکید ویژه‌ای روی تجربه کاری مجازی دارد، داشته باشید. باید در زمان استخدام پرسش‌هایی را مطرح کنید که به شما شناخت بهتری در رابطه با رفتارهای فرد هنگام رویارویی با چالش‌های کار مجازی می‌دهد، آیا شخص قادر به غلبه بر آن‌ها هست یا نه ما احساس می‌کنیم که این شخص مناسب کار ما نیست. توجه به سرنخ‌های ظریف در طول مصاحبه امری ضروری است زیرا بسیاری از افراد که کارمندانی باکیفیت به نظر می‌آیند، در محیط‌های انعطاف‌پذیر اصلاً موفق نخواهند بود.

برچسب ها

نظرات شما