ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۰:۰۵
ناحیه منو


اشتباه بزرگ اوپک

اشتباه بزرگ اوپک  وزیر نفت،حذف سهمیه بندی اعضا در اوپک را اشتباهی بزرگ و تاریخی دانست و گفت: احیای سهمیه ها در اجلاس آینده سازمان کشورهای صادرکننده نفت، کار بسیار سختی است.بیژن زنگنه ، در خصوص ...

اشتباه بزرگ اوپک

 

وزیر نفت،حذف سهمیه بندی اعضا در اوپک را اشتباهی بزرگ و تاریخی دانست و گفت: احیای سهمیه ها در اجلاس آینده سازمان کشورهای صادرکننده نفت، کار بسیار سختی است.

بیژن زنگنه ، در خصوص احتمال موافقت با پیشنهاد از سرگیری نظام سهمیه بندی در اجلاس آینده اوپک، افزود: برخی اعضا این موضوع را مطرح می کنند اما مشخص نیست که تصویب شود.

وزیر نفت با بیان اینکه حذف سهمیه بندی اعضا در اوپک، اشتباهی بزرگ و تاریخی بود، افزود: جای تعجب دارد که چرا این طرح(حذف سهمیه بندی) پذیرفته شد.

زنگنه خاطرنشان کرد: جبران این اشتباه بزرگ و احیای نظام سهمیه بندی در اوپک کار بسیار سختی است.

در اجلاس ماه دسامبر ٢٠١١، اعضای اوپک با طرح عربستان برای کنار گذاشتن سیستم سهمیه بندی تولید اعضا و تعیین یک سقف کلی ٣٠ میلیون بشکه ای تولید موافقت کردند و دولت وقت ایران نیز آن را پذیرفت.

حذف نظام سهمیه بندی در اوپک، دست عربستان و متحدانش را باز گذاشت تا با افزایش تولید، سهم بازار نفت ایران را که گرفتار تحریم شده بود، اشغال کنند.

پس از حذف نظام سهمیه بندی، اوپک از هیچ ابزاری برای اعمال فشار به اعضا برای جلوگیری از تولید مازاد برخوردار نیست.

برخی اعضای اوپک و از جمله ایران، خواستار احیای نظام سهمیه بندی در اوپک هستند، اما عربستان و برخی کشورها در مقابل این خواسته مقاومت می کنند.

برچسب ها

نظرات شما