ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۷:۴۸
ناحیه منو

اصول جذب مشتری

یکی از مهمترین اصول جذب مشتری نحوه درست ارائه اطلاعات ، ترغیب وی به خرید و یا تشویق خرید مجدد از اصولی می باشد که از آن به ترویج یاد شده است .این فعالیت ها ...

یکی از مهمترین اصول جذب مشتری نحوه درست ارائه اطلاعات ، ترغیب وی به خرید و یا تشویق خرید مجدد از اصولی می باشد که از آن به ترویج یاد شده است .

این فعالیت ها فقط برای آن نیست تا شما محصولات خود را بفروشید بلکه در صورتی که قصد توسعه و تنوع محصولات خود را داشته باشید، می توانید از طریق ترویج ، احساس نیاز و علاقمندی را در مشتریان خود ایجاد نمایید و از جمله مواردی که در ترویج محصولات مهم است تبلیغات، پیشبرد فروش ، روابط عمومی و بازاریابی مستقیم می باشد که در ادامه به آنها اشاره و توضیح داده خواهد شد.

تبلیغات شامل فعالیت هایی می شود که موجب خوش نامی یا حسن شهرت شما می شود که برای ایجاد شهرت شما باید تبلیغ کنید.وسایلی که می تواند به شما در تبلیغ محصول یا خدمت شما کمک کند، شامل مواردی همچون مجلات، روزنامه ها، پست مستقیم، رادیو، تلویزیون ، تبلیغات محیطی و شبکه های اطلاع رسانی الکترونیک می باشد.

هریک از رسانه ها دارای مزیت ها و معایبی هستند که انتخاب آن ها با کالا یا خدمتی که قصد تبلیغ آن را دارید ارتباط مستقیم دارد .به عنوان مثال ، آگهی های محلی و شبکه های اطلاع رسانی الکترونیک، وسیله تبلیغاتی مناسب برای معرفی و فروش محصول شما می باشد. تبلیغات از طریق تلویزیون بسیار گران است و برای کسب و کارهای کوچک مقدور نیست.تبلیغات در روزنامه ها و رادیو نیز نسبتاً گران است و تنها در صورتی که از اثر بخشی آن اطمینان داشته باشید باید اقدام کنید اما تبلیغات از طریق اینترنت بسیار مناسب است.

مورد دیگری که حائز اهمیت است پیشبرد فروش است که به فعالیت هایی اطلاق می شود که به طور کوتاه مدت ، افراد را به خرید محصولات شما تشویق می کند همچون برگزاری مسابقات سرگرمی، قرعه کشی، جوایز و هدایا، نمونه رایگان ارائه یک کالا همراه با یک کالای دیگر به عنوان هدیه، سررسید و تقویم و دیگر موارد تبلیغاتی.انتخاب این موارد نیز به محصول شما بستگی دارد. شما می توانید از روش جوایز ، نمونه رایگان، موارد تبلیغاتی و برگزاری مراسم آشنایی استفاده کنید.

بازاریابی مستقیم از دیگر مواردی است که در ترویج موثر می باشد، به طور مثال شما می توانید نامه یا تراکتی مناسب را تهیه کرده و برای آدرس هایی که تمایل به دریافت این نوع تبلیغات را دارند ارسال کنید و یا در محل تردد مخاطبان خود آن ها را پخش کنید.

بازاریابی از طریق روابط عمومی شامل روش ها و تکنیک هایی می شود که به طور غیر مستقیم باعث شهرت و اعتبار شما می شود و هزینه آن هم بسیار پایین تر است. این توع بازاریابی برای تاثیر گذاری به زمان بیشتری لازم دارد و میزان فروش به کندی افزایش می یابد ولی تاثیر گذاری آن پایدار تر است که تکنیک هایی همچون برگزاری میهمانی، از جمله روش های بازاریابی از طریق روابط عمومی می باشد و می توانید مخصولات خود را معرفی و به فروش برسانید.

 

آخرین موردی که موثر می باشدتوزیع یا دسترسی است که منظور از آن رساندن کالا و محصول به دست مشتریان می باشد، در بعضی بازارها، توزیع به صورت مستقیم صورت می گیرد، یعنی واسطه ای وجود ندارد و تولید کننده، کالای خود را به مشتری نهایی می فروشد.هنگام تصمیم گیری درباره روش های توزیع محصول می بایست به موارد زیر توجه داشت:

**اندازه بازار در نحوه توزیع موثر است

**اگر بازار هدف ، در ناحیه جغرافیایی مشخص باشد

**کانال ها و روش های توزیع نیز کوتاه است

**بین توزیع کننده و مصرف کننده ، تعداد اندگی واسطه وجود دارد یا اصلا وجود ندارد

ویژگی های محصول در انتخاب شیوه های توزیع نیز موثر است، به عنوان مثال عواملی مثل فاسد شدن، فصلی بودن و غیره نیز بر گستره توزیع تاثیر گذار است.

فعالیت های رقابتی نیز در نحوه توزیع اثرگذار است برخی از تولید کنندگان مایلند کالاهای خود را دقیقاً در همان مکان هایی عرصضه شود که رقبا محصولات خود را عرضه می کنند. موقعیت و اندازه کسب و کار نیز نقش زیادی در انتخاب کانال های توزیع دارند به عنوان مثال کسب و کاری که در اندازه های کوچک به تولید محصول می پردازد ، نمی تواند محصولات خود را در بازاهای بین المللی به فروش برساند.

برچسب ها

نظرات شما