ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۰:۲۵
ناحیه منو


اظهارات روحانی پیرامون توافق بد یا توافق خوب

دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری، در گفتوگوی زنده تلویزیونی به توافق بزرگ هسته‌ای ایران با گروه ١+٥ اشاره کرد و گفت: ما امروز در یک مقطع مهم تاریخی در کشور و منطقه قرار داریم، ...

دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری، در گفتوگوی زنده تلویزیونی به توافق بزرگ هسته‌ای ایران با گروه ١+۵ اشاره کرد و گفت: ما امروز در یک مقطع مهم تاریخی در کشور و منطقه قرار داریم، مقطعی که باید بگوییم دوران ١٢ ساله گذشته که همراه با توهم هایی از سوی قدرتها و نشر آن توهمها در میان جامعه و افکار عمومی بود کاملا ورق خورده و صفحه جدیدی آغاز شده است.

وی افزود: موضوع مهم هسته‌ای ایران از یک طرف به یک موضوع سیاسی و بین المللی تبدیل شده بود تا جایی که این موضوع در فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد در شورای امنیت با قطعنامه های متعدد تحریم روبرو شد و از طرفی به یک موضوع ایران هراسی در جامعه و جهان تبدیل شده بود که ایران در پی ساخت سلاح کشتار جمعی و هسته‌ای است.

روحانی تصریح کرد: از طرف دیگر موضوع هسته ای از نظر علم و فناوری و رشد و توسعه برای کشور ما حائز اهمیت بود و از نظر اجتماعی نیز به یک مسئله غرور و عزت ملی تبدیل شده بود.

رئیس جمهوری گفت: موضوع هسته ای از نظر اقتصادی با فشارهایی که تحریم کنندگان ایجاد کردند شرایط سختی در جامعه به وجود آورد گرچه همانطور که قبلا تاکید کردم تحریم هیچگاه موفق نبود، ولی در زندگی مردم تثیر گذار بوده است.

وی عنوان کرد: مذاکره و توافقی پایدار است که برای دو طرف حالت برد – برد داشته باشد، امروز توانسته‌ایم به نقطه جدیدی دست پیدا کنیم، ما دنبال صدقه نبودیم ما به دنبال مذاکره بودیم تا بر مبنای منافع ملی بده بستانی عادلانه را در پیش بگیریم.

روحانی گفت: من خوشحالم که امروز با مذاکرات ٢٣ ماه جمهوری اسلامی با ۶ قدرت جهانی توانستیم به نقطه جدید دست پیدا کنیم.

رئیس جمهوری تصریح کرد: ما برای حل موضوع هسته‎ای باید در بخشهای مختلف قدمهای لازم را برداریم، از لحاظ سیاسی باید تمهیدات سیاسی لازم را آماده کنیم و هم از لحاظ افکار عمومی که بدانند مذاکره به مفهوم خواندن بیانیه ها نیست، مذاکره به معنای بده بستان است.

وی با اشاره به این موضوع که از ابتدا تاکید کرده است این مذاکرات برد – باخت نخواهد بود، افزود: ما از ابتدا تاکید کردیم که این مذاکرات اینگونه نخواهد بود که یک طرف برنده و طرف مقابل بازنده باشد، مذاکره برد، باخت پایدار نخواهد بود.

روحانی با بیان این که برای دستیابی به توفیق در این خصوص نیاز به اجماع داخلی و ملی داشتیم گفت: واضح است که در داخل کشور سیاسیون، جناحها و تشکلها نظر واحد ندارند، اما در مسائلی که به منافع ملی، امنیت ملی و توسعه ملی که موضوع هسته ای نیز هم به امنیت ملی، هم به توسعه ملی و هم به منافع ملی ما مربوط می‌شد، در فضای آزاد و دموکراتیک جامعه، ما توانستیم به اجماع در این زمینه دست پیدا کنیم.

رئیس جمهوری عنوان کرد: طبق نظر مقام معظم رهبری مسیر مذاکره از روز اول آغاز و ما از سال ٨٢ این مذاکرات را در تهران و یا در پایتختهای کشورهای همسایه و یا در پایتختهای اروپایی دیدیم، مشاهده کردیم و ادامه دادیم.

وی ادامه داد: مردم ما در انتخابات خرداد ٩٢ در این زمینه اعلام نظر کردند و به صراحت اعلام کردند ما دولتی می‌خواهیم که دستاوردهای هسته ای را توام با صلح و حرکت توسعه کشور آن هم رو به جلو و رفاه مردم توام با هم مدنظر قرار دهد و این همان مسیر و راهی بود که دولت یازدهم در پیش گرفت.

روحانی گفت: من از روز اول دولت یازدهم و در روز مراسم تحلیف گفتم که در صورتی غرب می‌تواند با ما تعامل داشته باشد که مسیر تهدید و تحقیر را کنار بگذارد و مسیر تکریم را آغاز کند، آنچه امروز به عنوان توافق در یک برنامه جامع برای اقدام مشترک به دست آمد، ریشه آن برمی‌گردد به تعامل از طرف ایران و تکریم از طرف ١+۵ که اگر این دو نبود ما دستاوردی نداشتیم.

رئیس جمهوری افزود: از طرف دیگر ما لازم بود برای موفقیت در مذاکرات بتوانیم در شرایط تحریم و در شرایط رکود تورمی اقتصاد کشور را سامان دهیم، آن زمانی که در شرایط تحریم ما مذاکره را آغاز کردیم، تورم بالای ۴٠ درصد و از لحاظ رشد اقتصادی روند منفی داشتیم، اما در ضمن مذاکره با ساماندهی اقتصاد هم تورم را مهار کردیم و هم به رشد مثبت رسیدیم و این قویترین پیامی بود که از طرف دولت یازدهم به کشورهای ١+۵ داده شد.

وی ادامه داد: ما در این مذاکرات ۴ هدف را دنبال می‌کردیم. هدف اول آن بود که توانمندی هسته‌ای و فناوری هسته‌ای و حتی فعالیت‌ هسته‌ای را بتوانیم در داخل کشور ادامه دهیم. هدف دوم این بود که تحریمهای غلط و ظالمانه و ضدانسانی را لغو کنیم، هدف سوم این بود که کلیه قطعنامه هایی که از دید ما قطعنامه های غیرقانونی بود در شورای امنیت سازمان ملل را لغو کنیم و هدف چهارم این بود که پرونده هسته‌ای ایران را از فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد و اساسا از شورای امنیت خارج کنیم.

روحانی تصریح کرد: روزهای اولیه مذاکرات طرف مقابل به ما گفت در دوران محدودیت که این دوران امروز ٨ سال در این توافق تعیین شده است، ایران فقط ١٠٠ سانتریفیوژ داشته باشد، سپس از بحثهای فراوان رسیدند به ١٠٠٠ تا و بعد از مقاومتهای فراوان آخرین حرفی که می‌گفتند دیگر قابل تغییر نیست ۴٠٠٠ سانتریفیوژ بود و امروز در شرایطی توافق انجام شده است که بیش از ۶ هزار سانتریفیوژ که از ۵ هزار آن در نطنز و بیش از هزار عدد آن در فردو خواهند بود باقی می‌مانند و همه سانتریفیوژهای نطنز به غنی سازی ادامه می‌دهند.

رئیس جمهوری گفت: آنها می‌گفتند دوران محدودیت شما ٢٠ سال بعلاوه ٢۵ سال باشد، بعدها می‌گفتند ٢٠ سال و ١٠ سال و گفتند حرف آخر ٢٠ سال است و کوتاه نمی‌آییم، ولی در مذاکرات روزهای آخر به ٨ سال تقلیل یافت.

وی افزود: راجع به اراک می‌گفتند راکتور باقی بماند، ولی آب سنگین معنا ندارد و خط قرمز قطعی ماست، امروز در شرایطی توافق شده است که در توافق مشترک به صراحت از آب سنگین رآکتور اراک یاد شده است و این راکتور با همان ماهیت آب سنگین با ویژگیهایی که در توافق آمده تکمیل می‌شود.

روحانی تصریح کرد: نسبت به فردو می‌گفتند نام فردو بردن هم سخت است و شنیدنش سخت تر، نه شما بگویید و نه ما می‌شنویم، بعد گفتند در فردو هیچ سانتریفیوژی نباشد بعد از ماهها رایزنی گفتند فقط یک آبشار ١۶۴ تایی باشد، امروز در فردو بیش از هزار سانتریفیوژ استقرار خواهد داشت.

رئیس جمهوری عنوان کرد: درباره تحریمها می‌گفتند باید ماهها بگذرد و اعتماد پیدا کنیم تا به تدریج تحریمها را نه لغو بلکه تعلیق کنیم، در سالهای بعد اگر آژانس گزارش مثبت داد و اعتماد کردیم قدم به قدم لغو شود، امروز به ملت ایران اعلام می‌کنم که طبق این توافق در روز اجرای توافق تمامی تحریمها، حتی تحریمهای تسلیحاتی و موشکی و اشاعه‌ای هم به صورتی که در قطعنامه بوده لغو خواهد شد، تمام تحریمهای مالی و بانکی و مربوط به بیمه و حمل و نقل و مربوط به پتروشیمی و فلزات گرانبها و تمام تحریمهای اقتصادی به طور کامل لغو و نه تعلیق خواهد شد.

وی گفت: ممکن است از ما بپرسند که آیا این توافق بر مبنای اعتماد به ١+۵ بنا شده است، که اگر اینچنین بود که ٢٣ ماه مذاکره و این دور اخیر ١٨ شبانه روز مذاکره نیاز نبود، برای ما در بحث اعتماد اجرای این توافق آغاز یک امتحان است، اگر این توافق به دقت و خوبی اجرا شد قدم به قدم اجرای این توافق می‌تواند خشتهای دیوار بی اعتمادی را بردارد.

روحانی افزود: البته این توافق دو طرفه است، ما یک طرف توافق را محک زدیم آنهم در توافق موقت ژنو بود و بر آن مبنا بر زمینه توافق نهایی گام نهادیم، امروز اجرای توافق دو طرفه است، اگر آنها به این توافق پایبند باشند ما البته به توافق پایبندیم، ملت ایران همواره در تاریخ اگر عهد و پیمانی بسته پای پیمان خود ایستاده است.

رئیس جمهوری تصریح کرد: امروز روز بیانیه مشترک بود، چند روز بعد زمانی که سازمان ملل تصویب می‌کند می‌شود روز نهایی توافق، بعد از حدود بیش از ٢ ماه به روزی می‌رسیم که روز توافق است، روز توافق روزی است که اروپا و آمریکا لغو همه تحریمها را به صراحت اعلام می‌کنند و تصمیم خود را ابراز می‌دارند و از آن زمان است که تازه اقدامهای ایران آغاز می‌شود.

وی عنوان کرد: اگر برخی اعضای ١+۵ می‌خواهند اعلام کنند ایران را از ساخت بمب اتم بازداشتیم همه دنیا به خوبی می‌دانند که ساخت بمب اتم به فتاوای رهبر معظم انقلاب به عنوان امر غلط و ضدانسانی در دیدگاه دانشمندان بوده و هرگز ایران به دنبال ساخت بمب هسته‌ای نخواهد بود چه توافقی بشود چه نشود و چه اجرا شود و چه نشود.

روحانی گفت: در اینجا لازم می‌دانم از همه کسانی که برای رسیدن به این روز مهم و تاریخی نقش خود را ایفا کردند تشکر و سپاسگزاری کنم، از ملت بزرگ ایران به خاطر ایستادگی و مقاومت ١٢ ساله شان در برابر انواع فشارهای غلط و نابجا، از مقام معظم رهبری به عنوان راهبری که همواره در شرایط سخت با دستان پرتوان و هدایتهایش همواره به ملت و کشور و نظام و دولت کمک کرد و در این مسیر نیز با ارشاداتشان و نظارتهایشان و دقتهایشان بارسنگینی را بر دوش داشتند، از مجلس شورای اسلامی و رئیس مجلس و قوه قضائیه و از ریاست آن و از همه نیروهای مسلح که همواره پشتیبان ملت و نظام و دولت بوده‌اند.

رئیس جمهوری افزود: اگر کسی بخواهد نقد کند نقدش باید دلسوزانه باشد، اجازه نمیدهم که امید مردم برای آینده درخشان این کشور، امید مردم برای رونق اقتصادی و امید مردم برای صلح و امنیت در کشور ما و منطقه با دروغ و اتهام و سخن ناروایی به ناامیدی تبدیل شود و یا کسی به اعتماد مردم صدمه بزند.

برچسب ها

نظرات شما

    پیمان می گوید :

    واقعا خسته نباشید به تیم مذاکره کننده دولت اقای روحانی که بسیار زحمت کشیدند وموفق شدند این در تااریخ ایران ثبت خواهد شد دست اقای ظریف درد نکند