ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۵:۱۳
ناحیه منو


افزایش قابل توجه منابع مالی داعش

به گزارش حساب من به نقل از نیویورک تایمز درآمد و دارایی داعش فراتر از پوشش دادن هزینه های کنونی آنها است و این در حالی است که برخی انتظار دارند که حملات هوایی و ...

به گزارش حساب من به نقل از نیویورک تایمز درآمد و دارایی داعش فراتر از پوشش دادن هزینه های کنونی آنها است و این در حالی است که برخی انتظار دارند که حملات هوایی و افت قیمت نفت به منابع مالی این گروه آسیب زده باشد.

داعش به اخاذی و مالیات گیری وابسته است

داعش روزانه بیش از یک میلیون دلار درآمد ناشی از اخاذی و مالیات گیری دارد. تحمیل مالیات به حقوق کارکنان دولت عراق تا ۵۰ درصد هم می رسد. شرکت ها احتمالاً تا ۲۰درصد، بر قراردادها و درآمدهایشان مالیات قرار می دهند. در حالیکه دیگر جریان های درآمدی همچون بانک ها و نفت متوقف شده است، داعش به اخاذی بعنوان بخش بزرگتری از درآمد خود روی آورده است.

درآمدهای تخمینی داعش با سقوط موصل در ژوئن ۲۰۱۴ بالغ بر ۸۷۵ میلیون دلار بوده است. از طرف دیگر، منابع درآمد تخمینی داعش در سال ۲۰۱۴ شامل این موارد می شود: درآمد ناشی از اخاذی و مالیات گیری در عراق بالغ بر ۶۰۰ میلیون دلار بوده است، دزدی از بانک های دولتی عراق بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلار، درآمد حاصله از نفت بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار و درآمد حاصل از باج آدم ربایی ۲۰۰ میلیون دلار بوده است.

نفت بعنوان منبع اصلی درآمد داعش به حساب نمی آید

زیرساخت های نفتی داعش، به ویژه پالایشگاهها، هدف حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا قرار گرفته است. درآمدهای نفتی با افت قیمت ۲ میلیون دلاری در هفته روبرو است اما تکفیری های داعش به درآمدهای نفتی وابسته نیستند. اکثر تولیدات نفتی بعنوان سوخت، مورد استفاده آنها قرار می گیرد. فروش نفت در گذشته نشان می دهد که داعش پیشتر نیز نفت را با تخفیف زیاد به فروش می رساند که نوساناتی نیز در بازارهای محلی نیز داشت بعنوان مثال، در کرکوک، نفت با قیمت پایین تری در مقایسه با موصل فروخته می شد.

داعش بر روی افراد و نه زیرساختها سرمایه گذاری می کند

بیشترین هزینه ها، حقوق و دستمزد است که بین ۳ تا ۱۰ میلیون دلار در ماه برآورد می شود. داعش همچنین بر نهادهای پلیس و دولتی همچون کمیته ها، رسانه ها، دادگاهها و تنظیم بازار سرمایه گذاری می کند اما تقریباً خدمات اندکی را ارائه می دهد. این گروه، از سرمایه گذاری بر روی زیرساختها خودداری می کند زیرا زیرساخت ها می تواند به راحتی هدف حملات قرار گیرد و همچنین قلمرویی که داعش در اختیار دارد خیلی سریع قابل تغییر است.

داعش هزینه های خود را پایین نگه می دارد

تکفیری های داعش از طریق غارت تجهیزات نظامی، دزدیدن زمین ها و زیرساخت ها و پرداخت حقوق بسیار پایین، هزینه های خود را کاهش می دهد. این گروه همچنین از طریق تغییر عملیات های خود، گذار بین گسترش قلمرو خود و دامن زدن بر فعالیت های تروریستی، آسیب پذیری خود را کاهش می  دهد. بعنوان مثال، شکست های ماه گذشته داعش در تکریت، موجب نشد این گروه از آغاز حملات در دیگر بخش های عراق و سوریه و تصرف شهر الرمادی، دست بردارد.

برچسب ها

نظرات شما

    کامران می گوید :

    داعش بعنوان یک گروه غیر قانونی در عراق قد علم کرده و منابع نفتی ومالی عراق را نابود مکند که خطر بزرگی برای منطقه است وباید هر چه سریعتر محو شود