ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۰:۲۹
ناحیه منو


افزایش واردات ایران ،مصرف گرایی تا کجا؟

در سال ۱۳۷۵ جمعیت کشور ۶۰ میلیون نفر و میزان واردات ایران (کالا) ۱۵ میلیارد دلار بوده است. در سال ۱۳۹۰ جمعیت کشور ۷۵ میلیون نفر و میزان واردات ایران ۵۷ میلیارد دلار بوده است؛ این ...

در سال ۱۳۷۵ جمعیت کشور ۶۰ میلیون نفر و میزان واردات ایران (کالا) ۱۵ میلیارد دلار بوده است. در سال ۱۳۹۰ جمعیت کشور ۷۵ میلیون نفر و میزان واردات ایران ۵۷ میلیارد دلار بوده است؛ این یعنی افزایش ۲۵ درصدی جمعیت و افزایش ۲۸۰ درصدی واردات و البته این بررسی گرایش به مصرف در ایران تنها مربوط به واردات است و اگر میزان مصرف محصولات داخلی در کشور را نیز محاسبه کنیم قطعا رقم بیشتری از میزان مصرف‌گرایی در ایران به دست خواهد آمد.اوج رقم واردات ایران در سال ۱۳۹۰ بود که به ۵۷ میلیارد دلار رسید و پس از آن در سال‌های ۹۱ و ۹۲ به دلیل افزایش نرخ ارز و کاهش قدرت خرید ایرانی‌ها با افت مواجه شد.

 

آمار نشان می‌دهد که از سال ۷۱ تا ۷۳ رقم واردات ایران کاهش یافته و از سال ۷۴ به بعد هر ساله سیر صعودی داشته است. بیشترین آمار واردات هم مربوط به سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ بوده است. کشورهای مبدأ واردات به ایران نیز طی این سال‌ها متغیر بوده‌اند. طی سال‌های ۷۱ تا ۸۱ بیشترین رقم واردات به ایران از سوی آلمان و ژاپن بوده و از ۸۲ تا ۹۲ امارات و چین جای این دو کشور را گرفته‌اند. در سال ۱۳۹۰ میزان واردات از کشور امارات با رقم ۱۷ میلیارد دلار به بالاترین سطح خود رسید.

 

طبق آمار اتاق بازرگانی، در سال‌های ۹۱ و ۹۲ سطح واردات ایران به ترتیب ۵۱ و ۴۹ میلیارد دلار بوده که به گفته‌ی کارشناسان عمده دلیل این کاهش نسبت به سال ۹۰، پایین آمدن قدرت خرید ایرانی‌ها به علت افزایش یکباره نرخ ارز بوده و نمی‌تواند ربطی به کاهش مصرف‌گرایی در ایران داشته باشد.ابراهیم رزاقی، کارشناس اقتصادی اظهار کرد: سال گذشته به اندازه ۲۰ سال واردات خودرو داشتیم که بیشتر آنها هم خودروهای لوکس بودند. این نشان می‌دهد که علاقه ما به کالاهای مصرفی افزایش یافته است. سوال من این است که چرا باید فرهنگ مصرف در کشور تا این حد رواج پیدا کند؟

 

وی افزود: ما به طور کلی از تولید غافل و با فروش نفت خام، به یکی از بهترین اهداف صادراتی کشورهای صنعتی تبدیل شده‌ایم. در حال حاضر ما در تولید موشک که ۵۰ هزار قطعه دارد خودکفا هستیم اما خودرو که ۳ هزار قطعه نیاز دارد را آنطور که باید نمی‌توانیم بسازیم.جمشید پژویان – کارشناس اقتصادی – هم در این باره گفت: اختلاف فاحش سود بانکی نسبت به سود بازار آزاد باعث شده تا بیشتر افراد با استفاده از اعتبارات بانکی در جهت تجارت و واردات سرمایه‌گذاری کنند که با این کار به صنعت و تولید ضربه می‌زنند.

طبق اهداف سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ ایران باید تا آن سال به جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه‌ی آسیای جنوب غربی دست یابد که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی با اتکای فعلی صرف به درآمدهای نفتی و افزایش روزافزون مصرف کالاهای خارجی این هدف دور از ذهن است.

به گزارش ایسنا آمار واردات کشور طی سال‌های ۷۱ تا ۹۲ بدین ترتیب است:

سال ۷۱ : ۲۸ میلیارد دلار

سال ۷۲ : ۱۹ میلیارد دلار

سال ۷۳ : ۱۱ میلیارد دلار

سال ۷۴ : ۱۲ میلیارد دلار

سال ۷۵ : ۱۵ میلیارد دلار

سال ۷۶ : ۱۴ میلیارد دلار

سال ۷۷ : ۱۴ میلیارد دلار

سال ۷۸ : ۱۲ میلیارد دلار

سال ۷۹ : ۱۴ میلیارد دلار

سال ۸۰ : ۱۸ میلیارد دلار

سال ۸۱ : ۲۲ میلیارد دلار

سال ۸۲ : ۲۶ میلیارد دلار

سال ۸۳ : ۳۵ میلیارد دلار

سال ۸۴ : ۳۹ میلیارد دلار

سال ۸۵ : ۴۱ میلیارد دلار

سال ۸۶ : ۴۸ میلیارد دلار

سال ۸۷ : ۵۵ میلیارد دلار

سال ۸۸ : ۵۴ میلیارد دلار

سال ۸۹ : ۵۵ میلیارد دلا

سال ۹۰ : ۵۷ میلیارد دلار

سال ۹۱ : ۵۱ میلیارد دلار

سال ۹۲ : ۴۹ میلیارد دلار

 

برچسب ها

نظرات شما