ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۷:۳۹
ناحیه منو


اقتصاد ایران، بهمن ۹۶

اقتصاد ایران، بهمن 96 شاخص کل بورس تهران با افت 0.8 درصدی به 77414.9 واحد رسیده که محدوده کمینیه 4 ماه اخیر است. از سوی دیگر شاخص فرابوس در این هفته 1.5 درصد رشد داشته است. ...

اقتصاد ایران، بهمن ۹۶

شاخص کل بورس تهران با افت ۰.۸ درصدی به ۷۷۴۱۴.۹ واحد رسیده که محدوده کمینیه ۴ ماه اخیر است. از سوی دیگر شاخص فرابوس در این هفته ۱.۵ درصد رشد داشته است. گروه بانک و در صدر آن، بانک تجارت بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل داشته و از سویی دیگر گروه خودرو و ساخت قطعات از افت بیشتر شاخص کل جلوگیری کرده‌اند. سایپا و ملی صنایع مس ایران نیز به ترتیب بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشته‌اند.

در میان صنایع، گروه استخراج نفت و تنها شرکت حاضر در این گروه یعنی حفاری شمال بیشترین افت هفتگی را داشته‌اند. انتشار اخبار مثبت مختلف در مورد بانک‌های ملت و تجارت نتوانست جلوی افت این گروه را بگیرد و شاخص گروه بانکی در پی افت سنگین بانک تجارت ۵.۶ درصد افت داشته است.

پس از کش و قوس‌های فراوان نماد بانک تجارت در آخرین ساعات معاملاتی هفته بازگشایی شده و مطابق انتظار ارزش سهام این بانک با افت سنگین ۳۳.۸ درصدی مواجه شده است. قبلا مدیر عامل بانک تجارت از ثبت شکایت این بانک در دادگاه اتحادیه اروپا برای مطالبه خسارات وارده در زمان تحریم ها با هدف صیانت از منافع سهامداران و مشتریان بانک خبر داده بود.

با تصویب هیأت وزیران، به سازمان برنامه و بودجه اجازه داده شده تا از محل حساب مازاد دارایی‌های خارجی ایران نزد بانک مرکزی، بدهی‌های دولت به بانک‌های عامل را تا سقف ۱۴۶.۲ هزار میلیارد ریال تسویه کند. بر اساس این مصوبه بانک‌های ملت، تجارت و صادرات به ترتیب ۱۷,۲ هزار، ۳۲ هزار و ۲۵ هزار میلیارد ریال از مطالباتشان از دولت را دریافت می‌کنند.

بانک تجارت اخیرا بر اساس عملکرد ۹ ماهه برای سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۵ به ازای هر سهم ۹۳ ریال زیان پیش‌بینی کرده و در ۹ ماهه برای هر سهم ۱۶۴ ریال زیان محقق نموده است.

بانک ملت با ارسال نامه‌ای به سازمان بورس، شایعه ادغام این بانک با بانک سرمایه را رد کرده است. همچنین این بانک هفته آینده حدود ۴۵.۴۴ میلیون سهم معادل ۱۰ درصد سهام فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه را به صورت یکجا در فرابورس با قیمت پایه هر سهم ۹۵۰۱ ریال عرضه خواهد کرد.

بانک پارسیان نیز صورت‌های مالی حسابرسی نشده دوره ۶ ماهه منتهی به شهریور ماه ۹۵ را منتشر کرده و در این مدت ببه ازای هر سهم ۴۳۰ ریال زیان شناسایی نموده است. زیان خالص این شرکت نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۵۰۸ درصد رشد داشته است.

در اواسط هفته وزیر خارجه فرانسه در صدر هیأت سیاسی و اقتصادی وارد کشور شده و این موضوع در کنار اعلام خبر امضا شدن ۳ قرارداد بین این شرکت و بنز آلمان، جو مثبتی در بازار نسبت به گروه خودرو ایجاد کرده و رشد ۴.۳ درصدی شاخص این گروه را به همراه داشته است.

با رونق معاملات گروه خودرو ، ارزش کل معاملات این هفته با ۱۵ درصد رشد به ۹۰۷.۷ میلیارد تومان رسیده است. سایپا با ۱۰.۷ درصد رشد، بیشترین ارزش معاملات را داشته، هرچند به نظر می‌رسد عرضه‌های سنگین معامله‌گران حقوقی اجازه رشد بیشتر به آن را نداده است.

طلا و ارز:

در بازار جهانی، تصمیمات غیر منتظره رییس جمهور آمریکا و افزایش تنش‌های سیاسی در آمریکا که موجب اخراج وزیر دادگستری این کشور شده و همچنین دعوی حقوقی آمریکا با آلمان، موجب افت ارزش دلار شده و در پی آن بهای جهانی طلا افزایش یافته است. در بازار داخل نیز دلار با ۰.۲ درصد افت به ۳۸۰۲ تومان رسیده است. از سوی دیگر سکه بهار آزادی طرح جدید با رشد ۱.۲ درصدی به یک میلیون و ۱۹۲ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.

گزارش‌های مختلف نرخ تورم:

به گزارش مرکز آمار، در دوازده ماه منتهی به دی ماه ۹۵ نرخ تورم شهری سالانه ۶.۹ درصد و نرخ تورم شهری نقطه به نقطه در دی ماه ۶.۳ درصد می‌باشد. ماه گذشته این نرخ‌ها به ترتیب ۷.۲ و ۵.۷ درصد اعلام شده بودند.

این مرکز در گزارش دیگری برای دوازده ماهه منتهی به دی ماه ۹۵، نرخ تورم سالانه روستایی را ۷.۱ درصد و همچنین نرخ تورم نقطه به نقطه روستایی را در دی ماه ۷.۱ درصد اعلام کرده که هر دو نرخ نسبت به اعلام قبلی در آذرماه، ۰.۱ واحد درصد کاهش داشته‌اند.

بانک مرکزی نیز نرخ تورم نقطه به نقطه در سمت تولید کننده را برای دی ماه امسال ۸.۵ درصد اعلام کرده است.

سایر صنایع:

انجمن جهانی آهن و فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرده که در سال ۲۰۱۶ تولید فولاد ایران با رشد ۱۰.۸ درصدی به ۱۷.۹ میلیون تن رسیده است. بر اساس این گزارش، ایران با سهم ۱.۱ درصدی از کل تولید فولاد جهان، چهاردهمین تولیدکننده بزرگ فولاد در جهان است.

بر اساس مصوبه هیأت دولت و جهت حمایت از صنعت سیمان، وزارت راه مجاز به خرید دو میلیون تن سیمان شده است. به گفته دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان، تأمین مالی این طرح به صورت ال سی داخلی توسط بانک مسکن انجام خواهد شد و براساس توافق به عمل آمده با وزارت راه، پول کارخانجات نسیهای پرداخت نخواهد شد.

تازه‌های کدال:

شرکت ذغال سنگ نگین طبس در جدیدترین پیش‌بینی و بر مبنای عملکرد ۹ ماهه، سود هر سهم خود را برای سال مالی منتهی به ۳۰ اسفندماه ۱۳۹۵ با تعدیل مثبت ۲۶۸ درصدی، ۳۰۲ ریال اعلام کرده و در ۹ ماهه ۶۲ درصد آن را پوشش داده است. مهمترین دلیل تغییر سود، افزایش ۲۴ درصدی نرخ ذغالسنگ از سوی کمیته پشتیبانی زغال سنگ اعلام شده که در پی آن مبلغ فروش شرکت افزایش یافته است.

شرکت کارتن ایران بر اساس عملکرد ۹ ماهه حسابرسی شده برای سال مالی منتهی به ۳۰ اسفندماه ۱۳۹۵ سود هر سهم خود را ۳۵ ریال برآورد کرده که نسبت به پیش‌بینی قبلی ۶۵ درصد تعدیل منفی داشته است. کاهش مقدار فروش عمده دلیل کاهش سوداوری شرکت بوده است.

چشم‌انداز بانک جهانی از قیمت کالاها:

بانک جهانی به تازگی گزارشی ازپیش‌بینی قیمت کالاها در سال ۲۰۱۷ منتشر کرده است. بر اساس این گزارش، قیمت نفت برای سال‌جاری، ۵۵ دلار به ازای هر بشکه پیش‌بینی شده است. همچنین قیمت فلزات نیز ۱۱ درصد افزایش خواهد یافت که علت این افزایش، کاهش بیشتر عرضه و افزایش تقاضا از طرف چین و اقتصادهای پیشرفته اعلام شده است. نمودار بانک جهانی نشان می‌دهد قیمت کالاها در سه گروه کشاورزی، فلزات و انرژی که طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ روندی نزولی داشته، در سال ۲۰۱۷ با افزایش روبه‌رو خواهد بود و بر خلاف این روند، قیمت فلزات گران بها به علت افزایش نرخ بهره و کاهش سرمایه‌گذاری در دارایی‌های امن، ۷ درصد کاهش خواهد یافت.مفید

برچسب ها

نظرات شما