ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۶:۱۹
ناحیه منو


اقتصاد ایران در هفته ای که گذشت

به گزارش حساب من پیرامون اقتصاد ایران در هفته گذشته در بازار سکه و ارز، ارزش ها کاهش یافته و به ۳۴۶۰ تومان رسیده است، سکه بهار آزادی به روند افزایش ادامه داده و با ...

به گزارش حساب من پیرامون اقتصاد ایران در هفته گذشته در بازار سکه و ارز، ارزش ها کاهش یافته و به ۳۴۶۰ تومان رسیده است، سکه بهار آزادی به روند افزایش ادامه داده و با ۰.۶ درصد افزایش به ۱۰۴۴۰۰۰ تومان رسیده است.شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران برای سومین روز متوالی کاهش یافته و با ۰.۸ درصد افت به ۶۵,۰۲۸.۹ واحد رسیده است. ارزش معاملات ۶۳ میلیارد تومان بوده که ۴۳ درصد بیشتر از روز قبل است.

افت هفتگی شاخص ۱.۴ درصد بوده و ارزش معاملات نیز نسبت به هفته قبل ۲۸ درصد کاهش یافته است .اکثر شرکتها در محدوده منفی بسته شده اند. در برخی گروه ها از جمله  محصولات شیمیایی،بانکها، خودرو ،انبوه سازان، سرمایه گذاریها و صنعت بیمه تقریباً تمامی شرکتها افت داشته اند.

همراه اول و سرمایه گذاری غدیر بیشترین تأثیر را در کاهش شاخص داشته اند. همراه اول ۲.۷ درصد و غدیر ۲.۳ درصد کاهش یافته است.

ادامه روند نزولی شاخص بورس سبب شد برخی سهامداران در تالار شیشه ای اقدام به اعتراض نمایند که این اعتراض حضور مسئولان سازمان از جمله مدیر عامل بورس را در پی داشت. وی در جمع معترضان با اشاره به کاهش جهانی قیمت نفت و تأثیر آن بر بازار سهام  از آنان خواست تا در این وضعیت با آرامش و به طور حرفه ای رفتار کنند.

یکی از مسئولان هم در پاسخ به انتقاد سهامداران از سرمایه گذاران حقوقی و اقتصاد ایران ،اعلام داشته که صندوق‌های بازنشستگی می گویند باید در پایان سال حقوق و پاداش بازنشستگان را پرداخت نمایند و به همین خاطر پولی برای ورود به بازار سرمایه ندارند.

گروه های خودرو و بانکها بیشترین ارزش معاملات را داشته اند،همه شرکتهای بانک و بیمه با افت همراه بوده اند. بانک صادرات و ملت به ترتیب ۲.۳ و ۱.۳ درصد افت داشته اند.

 میزان بدهی بانکها از حدود ۲۱ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۸۹ به حدود ۷۳ هزار میلیارد تومان در پایان آبان ماه امسال رسیده است. حدود ۸۰% از بدهی ها مربوط به بانکهای تخصصی است. بانکهای صنعت و معدن، مسکن،کشاورزی و توسعه صادرات از بانکهای تخصصصی به حساب می آیند.

شاخص گروه خودرو بیش از ۳ درصد کاهش یافته است. سایپا و ایران خودرو به ترتیب ۳.۸ و ۳.۷ درصد کاهش یافته اند. گروه بهمن هم ۳.۸ درصد افت داشته است.در گروه فلزات اساسی کالسیمین بیشترین ارزش معاملات را داشته و با ۴ درصد در قیمت پایانی کاهش یافته است. نورد آلومینیوم (فنوال) در آخرین دادوستد ۴ درصد افزایش داشته است.

در بازارهای جهانی قیمت طلا  نسبت به صبح امروز ۰.۵ درصد افزایش داشته و بیشینه ۵ ماهه تازه ای را رقم زده و در مرز ۱۳۰۰ دلار/ اونس قرار گرفته است.

برچسب ها

نظرات شما

  شهاب م می گوید :

  تورم مارو می کشه اخر

  قابلی می گوید :

  در هفته گذشته تورم وقیمتها بالا رفت

  بنفشه می گوید :

  در یک کلام افتضاح!