ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۸:۱۷
ناحیه منو


اقتصاد جهانی در هفته ای که گذشت

اقتصاد جهانی در هفته ای که گذشت  تازه ترین گزارش ها از بخش اشتغال امریکا شب جمعه منتشر خواهد شد که از اهمیت دو چندانی برای سرمایه گذران برخوردار است. این گزارش ها آخرین تصویر از ...

اقتصاد جهانی در هفته ای که گذشت

 تازه ترین گزارش ها از بخش اشتغال امریکا شب جمعه منتشر خواهد شد که از اهمیت دو چندانی برای سرمایه گذران برخوردار است. این گزارش ها آخرین تصویر از وضعیت بازار کار امریکا را ترسیم می نماید که در تصمیم اعضای فدرال رزرو در خصوص افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر حائز اهمیت است. وضعیت اشتغال و تورم از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر تشخیص زمان مناسب در ارتباط با سیاست های پولی امریکا است.

 بازده اوراق خزانه داری امریکا به بالاترین سطح شش ماه اخیر رسیده تا به طور فزاینده ای سرمایه گذاران را متقاعد نماید که شانس افزایش نرخ بهره در نشست ماه دسامبر بسیار بالا است. از طرفی گزارش دلگرم کننده نرخ رشد اقتصادی امریکا در تابستان نیز به تقویت چنین سناریویی کمک شایانی می نماید. بنا به تحلیل بلومبرگ، شانس افزایش نرخ بهره در نشست ماه دسامبر به ۷۲ درصد رسیده است.

 تازه ترین گزارش های اقتصادی از اروپا، خوش بینی به اقتصاد این حوزه در ارتباط با گذر از تاثیرات منفی ناشی از Brexit را بالا برده است. گزارش روز سه شنبه موسسه IFO نشان داده که میزان اطمینان به دورنمای رشد اقتصادی در میان مدیران بخش کسب و کار آلمان در ماه اکتبر به بیشترین سطح دو سال و نیم اخیر رسیده است. گزارش ها از وضعیت فعالیت کارخانجات اروپا نیز امیدوار کننده بوده است. شاخص PMI اروپا برای ماه اکتبر بیش از برآورد تحلیگران از ۵۲.۶ به ۵۳.۳ واحد افزایش داشته که بیشینه دو سال و نیم اخیر است. به هر نحو علیرغم انتشار داده های مثبت، تورم سالانه حوزه یورو کماکان زیر نرخ هدف ۲ درصدی بانک مرکزی اروپا ECB قرار دارد. انتظار می رود بانک مرکزی اروپا در نشست ماه دسامبر به گسترش برنامه های حمایتی خود به مدت شش ماه دیگر رای مثبت دهد. صحبت های “ماریو دراگی” رئیس این نهاد در روز سه شنبه را می توان نشانه ای قوی بر این ادعا دانست. وی، با استناد به توقف روند کاهش قیمت ها از سیاست های فعلی این نهاد دفاع و اعلان نموده که در شرایط فعلی سایه خطر تورم منفی برای اروپا کم رنگ تر شده است.

  • نوسانات بازارهای کالایی:

در بازار انرژی، قیمت هر بشکه نفت خام سبک آمریکا برای تحویل در ماه دسامبر با افت شدید ۴.۲ درصدی به ۴۸ دلار و ۷۰ سنت رسیده است. این بیشترین میزان افت از اواسط ماه سپتامبر به اینسو می باشد که تحت تاثیر نگرانی ها از نشست اوپک قرار داشته است. نشست کارشناسی اوپک شنبه در زمان بسته شدن بازارها برگزار گردیده اما تردید ها در خصوص حصول توافق احتمالی بازار انرژی رل پیشتر تحت الشعاع قرار داده است. مقامات اوپک و برخی کشورهای غیر اوپک نظیر روسیه از روز جمعه نشستی دو روزه با هدف محدود کردن سطح تولید نفت خام در وین آغاز نمودند که نتایج اولیه حاکی از عدم دستیابی به نتایج مطلوب بوده تا کماکان فشار بر قیمت ها در بازار انرژی ادامه داشته باشد.

با این حال، بورس فلزات لندن شاهد رشد شدید قیمت ها بوده است. انتشار گزارش های مثبت از سرعت گرفتن فعالیت کارخانجات در اقتصادهای عمده جهان عامل تقویت قیمت ها بوده است. قیمت هر تن سنگ آهن یک ماهه CFR چین با جهش ۸.۳ درصدی به ۶۱ دلار و ۷ سنت رسیده است. در عین حال موجودی سنگ آهن در بنادر چین برای چهارمین هفته متوالی رشد داشته که این موضوع می تواند عامل فشاری بر قیمت ها در کوتاه مدت باشد. گزارش اداره آمار چین در ارتباط با کاهش ۷ درصدی تولید سنگ آهن این کشور در ماه سپتامبر نسبت به سال قبل موجب افزایش قابل توجه تقاضا شده است.

نشست بانک مرکزی امریکا:

در مهمترین رویدادها چهارشنبه شب ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران، بانک مرکزی امریکا یا همان فدرال رزرو آخرین جلسه پیش از انتخابات ریاست جمهوری امریکا (۸ نوامبر) را برگزار خواهد نمود. مهمترین نهاد مالی امریکا یعنی فدرال رزرو در طی هر سال هشت جلسه برگزار می کند تا در خصوص سیاست های پولی و چشم انداز اقتصادی تصمیم گیری نماید. اما فقط چهار بار چشم انداز اقتصادی ارائه می گردد که در پایان با کنفرانس مطبوعاتی رئیس فدرال رزرو همراه است. به جز جلسه هفته پیش رو که مشمول این موضوع نیست، فدرال رزرو تا پایان ۲۰۱۶ تنها یک جلسه دیگر در ماه دسامبر برگزار خواهد نمود که با ارائه پیش بینی و کنفرانس خبری همراه خواهد بود.

برچسب ها

نظرات شما