ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۰:۲۳
ناحیه منو


اقتصاد در هفته ای که گذشت

اقتصاد در هفته ای که گذشت  سکه و ارز در بازار ارز دلار رشد هفته گذشته را اصلاح کرده با با افت ۰.۲ درصدی در ۳۴۶۸ تومان معامله می‌شود. سکه بهار آزادی نیز با افت ۰.۶ درصدی ...

اقتصاد در هفته ای که گذشت 

سکه و ارز

در بازار ارز دلار رشد هفته گذشته را اصلاح کرده با با افت ۰.۲ درصدی در ۳۴۶۸ تومان معامله می‌شود. سکه بهار آزادی نیز با افت ۰.۶ درصدی قسمتی از رشد هفته گذشته را تعدیل کرده و به یک میلیون و ۲۸ هزار تومان رسیده است.

  • افت سنگین خودروسازان
  • رشد گروه‌های فلزی و معدنی
  • تحولات بازار نفت
  • اظهارات نماینده اتحادیه اروپا
  • سفر وزیر امور خارجه به آمریکا

شاخص کل بورس تهران برای سومین هفته پیاپی با اصلاح قیمتی همراه بوده و بخشی از رشد قابل توجه چهار ماه اخیر را تعدیل کرده است. با این حال در حالی که قیمت‌ها در اکثر صنایع کاهش یافته، افزایش تقاضا در گروه‌های فلزی و معدنی و رشد قیمت اکثر نمادهای این گروه از افت بیشتر بازار جلوگیری کرده است. افزایش قیمت جهانی فولاد و سنگ آهن که بر بازارهای داخلی کشور نیز اثر گذار بوده، دلیل اصلی توجه سرمایهسگذاران به گروه می‌باشد. تأخیر در تسهیل روابط تجاری و مالی بانک‌های ایران با بانک‌های خارجی دلیل اصلی اصلاح قیمت‌ها در بازار سرمایه است؛ موضوعی که رییس بانک مرکزی نیز در دیدار با وزیر خزانه داری امریکا مطرح کرده و نسبت به جهت گیری فعلی این کشور در رابطه با تعهدات پس از اجرای برجام گلایه کرده است.

بازار سهام

شتاب کاهش شاخص کل بورس تهران در سومین هفته افت متوالی افزایش یافته و شاخص کل با افت ۱.۷ درصدی به ۷۸۳۶۹ واحد رسیده است. ارزش کل معاملات بورس و فرابورس به ۱۵۷۶ میلیارد تومان رسیده که نسبت به هفته گذشته حدود ۱۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد. هر چند گروه خودروسازی بیشترین افت هفتگی را در بین تمامی صنایع بازار داشته اما همچنان در کانون توجه سرمایه‌گذاران قرار دارد و بیشترین ارزش معاملات را داشته است. از سوی دیگر تولیدکنندگان محصولات چرمی با حضور تنها شرکت این گروه، یعنی گروه صنعتی ملی، بیشترین رشد هفتگی را در بین تمامی صنایع داشته است.

آغاز معاملات این هفته تحت تأثیر اظهارات رییس کل بانک مرکزی بوده و افت سنگین بازار را در دو روز ابتدایی هفته شاهد بوده‌ایم. رییس کل بانک مرکزی در مصاحبه با تلوزین بلومبرگ تصریح کرده که : “برجام تاکنون تقریباً هیچ دستاورد اقتصادی برای ایران نداشته است”. در همین رابطه سخنگوی کاخ سفید اعلام کرده است که اعطای دسترسی به نظام مالی دنیا برای ایران، جزء تعهدات کشورش تحت برجام نیست.

خودروسازان

شاخص گروه خودروسازی در هفته جاری ۱۱.۳ درصد افت داشته و بیشتر شرکت‌های گروه با افت سنگین همراه بوده‌اند. محورسازان ایران خودرو و سایپا دیزل با افت حدود ۱۷ درصد جزو شرکت‌هایی هستند که ضعیف‌ترین بازده هفتگی را داشته‌اند. ایران خودرو و سایپا نیز به ترتیب ۱۵ و ۱۱ درصد افت داشته‌اند. به جز معدودی از قطعه‌سازان، سایر شرکت‌های گروه در آخرین روز هفته با صف فروش به کار خود پایان داده‌اند. سرمایه‌گذاری اعتبار ایران با نزدیک به ۲۰ درصد رشد هفتگی، دومین شرکت پربازده بورس در این هفته بوده است. سرمایه‌گذاری سایپا (وساپا) که حجم معاملات آن در این هفته افزایش قابل توجهی داشته، بیشترین ارزش معاملات را در میان تمامی شرکت‌های بورسی و فرابورسی به خود اختصاص داده است.

به گزارش دنیای اقتصاد وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌منظور حمایت از صنعت خودرو و تضمین تولید و فروش محصولات خودروسازان، طرحی را تهیه و به هیات دولت ارسال کرده است. در این طرح تسهیلاتی بلندمدت و با نرخ سود کم پیش‌بینی شده است. این در حالی است که به‌نظر می‌رسد تیم اقتصادی دولت تمایل چندانی به اختصاص دوباره تسهیلات بلندمدت که اثرات تورمی بر اقتصاد کشور خواهد داشت، ندارند.

فلزات اساسی و کانه‌های فلزی

پس از گروه محصولات چرمی دو گروه کانه‌های فلزی و فلزات اساسی به ترتیب بیشترین بازده هفتگی را ثبت کرده‌اند.

رشد قیمت سنگ آهن بدلیل حجم تجارت بسیار بالای خرید و فروش در بنادر چین و افزایش نرخ بهای فولاد در بازار جهانی موجب اقبال سهامداران شرکت‌های این گروه شده است. در دو هفته گذشته نرخ هر تن سنگ آهن CFR چین با رشد ۱۲ درصدی به ۵۷.۱ دلار/تن رسیده و در بازار داخلی نیز شمش بلوم فولاد خوزستان در هفته جاری با ۳۸ درصد رشد نسبت به متوسط قیمت فروش در اسفندماه سال گذشته به ۱۴۰۸ تومان با ازای هر کیلوگرم رسیده است.

هیأت وزیران در مصوبه‌ای مجوز بهره‌برداری از بزرگترین معدن سنگ آهن کشور به شرکت گهر زمین داده است. در حال حاضر معدنی و صنعتی گل گهر با ۳۰ درصد، سرمایه گذاری امید با ۲۷ درصد و توسعه معادن و فلزات با ۲۰ درصد از سهامداران اصلی شرکت گهر زمین محسوب می‌شوند.

این خبر موجب تشکیل صف برای خرید سهام شرکت‌های مزبور گردیده و رشد سهام آنها را به همراه داشته است. هرچند که عرضه سنگین سهام معدنی و صنعتی گل‌گهر توسط معامله‌گران حقوقی، موجب جمع شدن صف خرید و متعادل شدن معاملات آن شده است.

معادن بافق که در تمامی روزهای هفته با صف خرید مواجه بوده، بیشترین بازده هفتگی داشته و ۲۷.۵ درصد رشد کرده است. در بین تولیدکنندگان فولاد، فولاد خوزستان و فولاد آلیاژی ایران به ترتیب ۱۷.۸ و ۱۲.۴ درصد، بیشترین رشد هفتگی را داشته‌اند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به تبصره‌ای از بخش‌های آمدی لایحه بودجه۹۵ کل کشور حق انتفاع پروانه بهرهبرداری از معادن را ۲۰درصد تعیین کردند. در سال گذشته نرخ بهره مالکانه ۲۵ درصد بوده است.

تحولات بازار نفت

روز یکشنبه نشست وزیران نفت ۱۷ کشور بزرگ تولید کننده نفت، برای توافق بر سر محدود کردن مقدار عرضه نفت در بازار جهانی بدون حضور ایران انجام شده و در نهایت بدون نتیجه پایان یافته است. انتشار این خبر افت شدید بهای جهانی نفت خام را به همراه داشته است. عربستان مدعی است که ایران نیز باید تولید خود را محدود نماید، در حالی که مقامات کشورمان خواهان باز پس گرفتن سهم بازار ایران تا سطح پیش از تحریم‌ها هستند.

انتشار این خبر موجب کاهش شدید بهای جهانی نفت شده اما اعتصاب گسترده کارگران بخش نفت و گاز کویت که موجب افت  ۶۰ درصدی تولید نفت این کشور تا مقدار ۱.۱ میلیون بشکه شده، موجب تعدیل قسمت عمده این افت قیمت شده است. کویت که چهارمین تولیدکننده بزرگ اوپک است، در ماه گذشته میلادی روزانه ۲.۸ میلیون بشکه نفت تولید نموده است. امروز نیزبا پایان یافتن اعتصاب کارگران، بهای نفت خام در بازارهای جهانی کاهش یافته است.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی نفت،  تولید نفت ایران اکنون از مرز ۳.۵میلیون بشکه در روز فراتر رفته است و به زودی به چهار میلیون بشکه خواهد رسید.

صادرات نفت ایران در ماه آوریل به طور متوسط روزانه ۱.۷۵ میلیون بشکه بوده در حالی که در ماه گذشته این رقم ۱.۶ میلیون بشکه بوده است. وزیر نفت نیز از امضای قرارداد فروش ٧٠٠ هزار بشکه نفت به کشورهای اروپایی خبر داده و گفته که اتحادیه اروپا، ایران را شریک معتبر و قابل اعتماد برای تأمین انرژی می‌داند.

رویدادهای اقتصادی

نماینده اتحادیه اروپا در سیاست خارجی (فدریکا موگرینی) صبح شنبه وارد تهران شده وبا وزیر امور خارجه دیدار داشته است. در این سفر میان دو طرف توافقاتی جهت توسعه همکاری‌های اقتصادی از قبیل حمایت از ایران برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی، همکاری در زمینه نساجی، گردشگری و کشاورزی ، افزایش واردات نفت و گاز ایران به اروپا در مقابل ارائه تکنولوژی و تخصص به ایران برای افزایش ظرفیت تولید و سرمایه‌گذاری در بخش صنعت هوایی ایران صورت گرفته است.

همچنین نماینده اتحادیه اروپا اعلام کرده است که این اتحادیه، آزمایش‌های موشکی ایران را نقض برجام نمی‌داند و هیچ تحریم تازه‌ای هم در این‌باره وضع نکرده است و تأکید کرده که تمام تحریم‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ایران برداشته شده است.

وزیر راه و شهرسازی که اخیرا به آلمان سفر کرده است ضمن دیدار با همتای آلمانی خود، تفاهم‌نامه همکاری با شرکت زیمنس آلمان به منظور ساخت خط ریلی به طول ۷۰۰ کیلومتر در کشور خبر داده است. مقامات ایران در این سفر مذاکراتی را برای نوسازی ۶۵ هزار دستگاه کامیون با شرکت فولکس واگن انجام داده‌اند.

وزیر امورخارجه  به نیویورک سفر کرده و با همتای آمریکایی خود دیدار داشته است. وزیر امور خارجه آمریکا، این دیدار را فرصت مناسبی برای بحث در مورد تعهدات کشورش نسبت به برجام دانسته است و ابراز امیدواری کرده که در ملاقات بعدی طرفین بتوانند به راهکارهای موثری برای اجرای منصفانه و دقیق برجام دست پیدا کنند. دیدار بعدی این دو مقام، روز جمعه برگزار خواهد شد.

براساس اصلاح ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید در مجلس شورای اسلامی، بدهکاران ارزی دولت می‌توانند با مراجعه به بانک‌ها ظرف شش ماه نسبت به تسویه و تعیین تکلیف بدهی خود با نرخ روز گشایش اقدام کنند.

روز سه شنبه نمایندگان خانه ملت لایحه بودجه ۹۷۸۵ هزار میلیارد ریالی را به تصویب رسانده اند.

مدیرعامل بانک مسکن از توافق بانک مسکن و کانون سراسری انبوه‌سازان و آغاز فروش اقساطی مسکن در تهران از هفته آینده خبر داده و گفته: “پیش‌خریداران و پیش‌فروشنده‌های مسکن می‌توانند از هفته آینده با افتتاح حساب امانی در شعب بانک مسکن با خیال راحت اقدام به پیش‌فروش مسکن کنند.”

همچنین مدیر امور اعتبارات بانک مسکن از افزایش ۲۰ میلیون تومانی وام ساخت مسکن خبر داده است. بدین ترتیب وام ساخت مسکت از ابتدای امسال با سود ۲۲ درصد به ۱۳۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

درحالی که شرکت آمریکایی Paymentwall در سایت رسمی خود مدعی شده که اقدامات لازم برای هماهنگی و اتصال به شبکه شتاب را فراهم آورده، مسئولان بانک مرکزی ایران این ادعا را تکذیب کرده‌اند. پیمنت‌وال یک سامانه پرداخت جهانی است. این شرکت با ۱۴۰ ارائه‌دهنده روش پرداخت در جهان همکاری می‌کند و در بیش از ۲۰۰ کشور کاربر دارد.

این هفته وزیر اقتصاد در اظهاراتی به دریافت مالیات از سود سپرده‌های بانکی اشاره کرده است. هرچند اجرای این طرح می‌تواند منجر به تقویت بازار سرمایه شود ولی با توجه به عزم دولت جهت کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی، اجرای آن در آینده نزدیک محتمل به نظر نمی‌سد.

برچسب ها

نظرات شما