ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۸:۳۳
ناحیه منو


اقتصاد قدرت های جهان در هفته جاری

اقتصاد قدرت های جهان در هفته جاری سیاست های انبساطی چین در ماه های اخیر رشد قیمت مسکن را به دنبال داشته که آمار ماه ژوئیه نیز از ادامه روند افزایش قیمت ها خبر داده است. ...

اقتصاد قدرت های جهان در هفته جاری

سیاست های انبساطی چین در ماه های اخیر رشد قیمت مسکن را به دنبال داشته که آمار ماه ژوئیه نیز از ادامه روند افزایش قیمت ها خبر داده است. شاخص قیمت مسکن (HPI) چین برای ماه ژوئیه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷.۹ درصد افزایش داشته که بیشترین رشد طی دو سال و نیم اخیر است. افزایش قیمت مسکن در چین عامل  مهمی برای رشد تقاضا و قیمت کالاها ها بخصوص در بازار فولاد و سنگ آهن و همچنین مس و روی در سال جاری بوده است.


در حالی که صحبت های چهارشنبه دو عضو از اعضای فدرال رزرو در جهت افزایش نرخ بهره بوده و تقویت دلار را در پی داشته است، انتشار متن صورتجلسه نشست ماه ژوئیه موجب تعدیل انتظارات در مورد زمان احتمالی افزایش نرخ بهره شده است. این گزارش نشان میدهد موضع اعضای فدرال رزرو در مورد افزایش نرخ در نشست ماه سپتامبر با یکدیگر متفاوت است و همین مورد زمان احتمالی افزایش نرخ بهره را به عقب رانده است.

 در کنار گزارش های اشتغال که طی ماه های اخیر روند رو به بهبودی را نشان داده ، آمار تورم نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ بطوریکه نرخ تورم هدف ۲ درصدی پیش زمینه برای افزایش نرخ بهره و عادی سازی آن در نظر گرفته میشود. گزارش تورم ماه ژوئیه نشان داده که رشد شاخص قیمت مصرف کننده ماهانه طبق انتظار از ۰.۲ به صفر و همین شاخص بدون در نظر گرفتن بخش مواد غذایی و انرژی بر خلاف انتظارات کاهش یافته و از ۰.۲ به ۰.۱ درصد رسیده است. با این آمار نرخ تورم ماه ژوئیه با ۰.۲ درصد کاهش به ۰.۸ درصد رسیده که با هدف ۲ درصد فدرال رزرو کماکان فاصله دارد. از ابتدای سال ۲۰۱۶ رشد قیمت کالاها از محدوده صفر به محدوده یک درصد افزایش داشته است.

با انتشار این صورتجلسه ارزش دلار در برابر سایر ارزش های معتبر تضعیف شده بطوریکه شاخص DXY افت هفتگی ۱.۳ درصد را ثبت کرده است. در مقابل تضعیف دلار، کالاهایی که قیمت گذاری آنها بر اساس دلار صورت میگیرد با افزایش قیمت روبرو بوده است. هر اونس طلا با رشد هفتگی ۰.۸ درصد در ۱۳۴۶.۲ دلار بسته شده که تا برای دومین هفته پیاپی افزایش داشته باشد.

رشد قیمت نفت برای سومین هفته پیاپی

در بازار انرژی در کنار تاثیر مثبت تضعیف دلار بر قیمت ها، خوشبینی به نشست آتی کارتل نفتی اوپک در ماه آینده و همچنین کاهش ذخایر نفت و بنزین در امریکا رشد قیمت ها را در پی داشته است. اجلاس آتی اوپک طی روزهای ۲۶ تا ۲۸ سپتامبر در حالی در الجزایر برگزار خواهد شد که وزیر انرژی روسیه از تلاش خود در جهت هماهنگی با عربستان به منظور برنامه ریزی برای مدیریت عرضه خبر داده است.

در کنار ایجاد خوشبینی ها نسبت به مدیریت عرضه تولید کنندگان اوپک، گزارش هفتگی مخازن نفت و بنزین امریکا از کاهش موجود ها خبر داده است. بر این اساس بر خلاف انتظارات انبار های نفت با کاهش ۲.۵ میلیون بشکه روبرو بوده در حالی که پیش بینی ها حاکی از افزایش ۰.۵ میلیون بشکه ای بوده است. در سمت دیگر افت مخازن بنزین به ۲.۷ میلیون بشکه رسیده که بیش از پیش بینی ۱.۶ میلیون بشکه ای میباشد.

همزمان گزارش ماهانه اوپک که از پیش بینی رشد تقاضا و کاهش رشد تولید حکایت داشته و گزارش آژانس بین المللی انرژی که ایجاد تعادل بازار نفت را در نیمه دوم سال پیش بینی کرده بر رشد بیشتر قیمت ها اثر گذار بوده است. قیمت هر بشکه نفت برنت با رشد ۸.۳ درصد به بالای مرز ۵۰ بازگشته و در ۵۰.۸۸ دلار بسته شده است. قیمت نفت خام امریکا نیز با رشد ۹.۷ درصد به ۴۸.۵۲ دلار رسیده و سبد نفتی اوپک نیز تا روز پنجشنبه با افزایش قابل توجه ۱۴.۵ درصد به ۴۶.۵ دلار رسیده است.

 

برچسب ها

نظرات شما