ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۸:۱۳
ناحیه منو


انتقاد عسگراولادی از قیمت ارز

به گزارش حساب من ، "عسگراولادی" رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: با توجه به نوسانات بازار و چند نرخی بودن ارز، صادرکنندگان و تجار ایرانی نمی توانند برنامه ریزی دقیقی برای امور ...

به گزارش حساب من ، “عسگراولادی” رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: با توجه به نوسانات بازار و چند نرخی بودن ارز، صادرکنندگان و تجار ایرانی نمی توانند برنامه ریزی دقیقی برای امور تجاری خود داشته باشند.

اسدالله عسگراولادی گفت: صادرکنندگان و به ویژه فعالان بخش خصوصی در چند سال گذشته با مشکلات فراوانی مواجه شده اند و بخشی از آن همچنان ادامه دارد.
وی تصریح کرد:‌ با توجه به تاکیدات فراوان نسبت به کاهش وابستگی به نفت و توسعه صادرات غیر نفتی دولت باید هرچه سریعتر زمینه های انجام این کار را فراهم کند.
وی بیان کرد:‌ در ۶ماهه امسال صادرات غیر نفتی حدود ۲۰درصد افزایش داشته و هنوز با آنچه مد نظر دولت است یعنی رقم ۷۰میلیون دلار فاصله معناداری دارد و بعید به نظر می رسد این هدف تا پایان سال جاری محقق شود.با حمایت جدی از صادرکنندگان تا پایان سال می توان به صادرات غیر نفتی حداکثر معادل ۵۰میلیون دلار امیدوار بود و این یعنی فاصله ۲۰میلیون دلاری با اهداف دولت، هرچند این مهم نیز در گرو برنامه ریزی و حمایت جدی از فعالان تجاری است.
عسگراولادی تاکید کرد:‌ متاسفانه در برنامه پنجم توسعه نتوانستیم به اهداف قطع وابستگی به نفت و افزایش صادرات غیر نفتی دست یابیم اما امیدوارم دولت با برنامه ریزی های کارشناسی شده زمینه رسیدن به این هدف را در برنامه ششم توسعه فراهم سازد.وی در پایان اظهار داشت:‌ دولت باید هرچه سریعتر موانع موجود بر سرراه فعالان تجاری را بردارد زیرا این مساله در نهایت به نفع اقتصادی ملی و رونق آن می باشد.

در همین رابطه میتوان اضافه کرد که این سئوال همیشه مطرح بوده است که نرخ ارز را در ایران چگونه باید تعیین کرد؛ اولین پاسخ این است که ما نمی توانیم قیمت ارز را دستوری تعیین کنیم. قیمت ارز را باید بازار تعیین کند. برای هر کشوری، قیمت ارز متناسب با حجم واردات و صادرات تعیین می شود؛ منتهی در کشورهایی نظیر ما که نفت خیز هستند و یک سری منابع دارند که حاصل تولیدات آنها نیست، دولت می تواند با دخالتهایی نرخ ارز را مقداری کم یا زیاد کند. حتی شاید در برخی از موارد، عمل دولت نسبت به بازار لازم باشد و درست نباشد که دولت باید اجازه بدهد تا بازار نرخ خودش را تعیین کند.

در مورد نرخ ارز فعلی در کشور، من فکر می کنم که این قیمت، یک قیمت مصنوعی است. ما بر طبق برآورد انباشته می توانیم نرخ ارز را تعیین کنیم؛ یعنی با توجه به تغییرات از زمانی که نرخ ارز ما در بازار با نرخ ارز رسمی یکی بود، تا به حال و در نظر گرفتن تورم داخلی و خارجی، نرخ فعلی دلار ما حدود ۲۵۰۰ تومان تعیین می شود. شاید بانک مرکزی هم بر این اساس ارز مبادله ای را نزدیک به ۲۵۰۰ تومان تعیین کرده است. به نظر می آید که ۲۵۰۰ تومان نرخ بازار و نرخ تعادلی باشد.

گران بودن نرخ ارز در وهله اول ممکن است به نفع تولیدکنندگان باشد؛ یعنی در مقابل واردات رقابت کنند تا چرخ تولیدمان راه بیفتد. اما بعدا متعاقب این که به مواد اولیه و ماشین آلات نیاز داشتند، تولید برای آنها گران تر تمام می شود. به خصوص در مورد ماشین آلات ممکن است برای توسعه آنها اقدامی صورت نگیرد و نهایتا بالا بودن نرخ ارز، به افت و نزول کیفیت منجر شود.

بنابراین ما باید تعیین شدن نرخ ارز را به عهده بازار بگذاریم و نباید به صادرکننده فشار وارد کنیم تا ارزش را به صورت مبادله ای تبدیل کند. صادرکننده می تواند ارزش را هر طور که مایل باشد، بفروشد و یا این که کالا وارد کند. اگر ما این کار را عملی کنیم، می توانیم نرخ تعادلی واقعی را به دست بیاوریم؛ اما اگر بگوییم که صادرکننده باید ارزش را تهاتر کند یا این که به اندازه آن، واردات انجام بدهد یا به نرخ مبادله ای به واردکننده بفروشد، نمی توانیم به نرخ تعادلی برسیم. برای این که به نرخ بازار برسیم و قیمت واقعی را پیدا کنیم و تولیدکنندگان ما بتوانند سیگنالهای لازم برای مفید بودن کار و صادراتشان را به دست بیاورند، باید ارز حاصل از صادرات را در اختیار خود صادرکننده قرار بدهیم.

 

برچسب ها

نظرات شما