ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : سه شنبه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۵:۲۱
ناحیه منو


انتقال سرمایه ایتالیایی ها از بانک به بالش!

انتقال سرمایه ایتالیایی ها از بانک به بالش! عدم اعتماد به بانک ها و موسسات اعتباری و نبود بهره بانکی باعث شده است تا مردم ایتالیا در سال های اخیر به تدریج پس اندازهای خود را ...

انتقال سرمایه ایتالیایی ها از بانک به بالش!

عدم اعتماد به بانک ها و موسسات اعتباری و نبود بهره بانکی باعث شده است تا مردم ایتالیا در سال های اخیر به تدریج پس اندازهای خود را از بانک ها بیرون کشیده و در خانه و به اصطلاح زیر بالش ها نگهداری کنند.در پی رسوایی های مالی اخیر بانک ها ، اعتماد مردم ایتالیا نیز به مؤسسات اعتباری و بانکی جهت سپردن پس اندازها از بین رفته و با توجه به اینکه بهره ای به سپرده های آنها تعلق نمی گیرد پس اندازهای خود را به ناچار در خانه نگهداری می کنند.

هر روز شمار بیشتری از مردم در ایتالیا ترجیح می دهند پس انداز های خود را از بانک ها بیرون کشیده و در بین دیوارهای خانه نگهداری کنند. بانک مرکزی ایتالیا نیز در گزارشی در مورد روبه وخامت رفتن رابطه بین مؤسسات اعتباری و بانکی و مشتریان آنها نیز اشاره کرده است.

میزان جذب پس انداز شهروندان از سال ۲۰۱۳ تا به امروز رو به کاهش است و در سال ۲۰۱۲ میلادی میزان کل پس انداز شهروندان ایتالیایی نزد بانک های این کشور برابر با ۱۷۶۱.۶ میلیارد یورو گزارش شده بود، این میزان در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۳ با دو درصد کاهش به رقم ۱۷۲۸.۷ میلیارد یورو رسیده است، رقمی که پس از ۱۲ ماه مجدداَ با ۱.۲ درصد کاهش به ۱۷۰۷.۷ میلیارد یورو افت کرد و در نهایت در ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۵ رقم پس انداز های نگهداری شده نزد بانک های ایتالیا به ۱۶۹۷.۲ میلیارد یورو کاهش یافت. بر اساس این گزارش طی ۴۰ ماه اخیر پس انداز کنند گان ایتالیایی ۹۰ میلیارد یورو از پس انداز های خود را از بانک ها بیرون کشیده اند که نتیجه آن کاهش پنج درصدی میزان سرمایه در دست بانک های ایتالیایی است. برای درک چنین وضعیتی در بانک های ایتالیایی باید به آمار سال های ۲۰۰۸ نگاه کرد زمانی که میزان پس انداز های مردم ایتالیا نزد بانک ها برابر با ۱۶۴۰.۷ میلیارد بوده است.

برچسب ها

نظرات شما