ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۸:۲۶
ناحیه منو


اهم اخبار اقتصادی، اسفند ۹۵

به گزارش اخبار مالی اقتصادی حساب من عصر چهارشنبه شاخص قیمت مصرف کننده امریکایی برای نخستین ماه سال میلادی جاری یعنی ژانویه منتشر شده که بهتر از انتظارات بوده است. رقم این شاخص با رشد ...

به گزارش اخبار مالی اقتصادی حساب من عصر چهارشنبه شاخص قیمت مصرف کننده امریکایی برای نخستین ماه سال میلادی جاری یعنی ژانویه منتشر شده که بهتر از انتظارات بوده است. رقم این شاخص با رشد ۰.۶ درصدی نسبت به ماه قبل بیشترین میزان رشد طی نزدیک به چهار سال اخیر را ثبت نموده است. موضوعی که می تواند چشم انداز افزایشی را برای سطح عمومی قیمت ها به همراه داشته و اعضای بانک مرکزی امریکا (موسوم به فدرال رزرو) را به افزایش نرخ بهره ترغیب نماید. این شاخص بدون درنظر گرفتن بخش های پرنوسان مواد غذایی و انرژی نیز از رشد بیش از انتظار ۰.۳ درصدی حکایت دارد که بیشینه پنج ماهه است. در سمت تولید کننده نیز عصر سه شنبه شاخص قیمت تولید کننده منتشر شده که از رشد ۰.۶ درصدی در ماه ژانویه نسبت به ماه قبل حکایت دارد که بیش از برآورد ۰.۳ درصدی تحلیلگران و بیشترین رشد نزدیک به سه سال اخیر است.

پس از آن، گزارش های تازه از وضعیت خرده فروشی منتشر شده که این گزارش ها نیز بهتر از تخمین تحلیلگران بوده است. براین اساس، این شاخص بدون احتساب بخش های پرنوسان، ۰.۸ درصد نسبت به ماه قبل رشد داشته درحالیکه کارشناسان رشد ۰.۴ درصدی را انتظار داشتند. گزارش خرده فروشی بازخوردی از هزینه های مصرف کننده را ارائه می دهد و یکی از اولین گزارش های در دسترس هر ماه است. این گزارش چشم اندازی از وضعیت مصرف کالا را به طور انحصاری ارائه می دهد اما هزینه های مربوط به خدمات مانند مراقبت های بهداشتی و آموزش و پرورش در آن لحاظ نمی شوند. همچنین، این گزارش بدون تعدیل نرخ تورم منتشر می شود.

اهم اخبار اقتصادی، اسفند ۹۵
عصر پنج شنبه آمار صدور پروانه های ساختمانی منتظر شده که بیش از انتظار تحلیلگران بوده است. رقم این شاخص برای ماه ژانویه ۱.۲۹ میلیون واحد در سال گزارش شده که حدود ۵ درصد بیشتر از ماه گذشته بوده است.

آمار آغاز احداث بنا نیز ۱.۲۵ میلیون واحد در سال گزارش شده که بیش از انتظار کارشناسان بوده است. همچنین آمار ماه قبل نیز از ۱.۲۳ به ۱.۲۸ میلیون واحد در سال تجدید نظر یافته است.

تقویت شانس افزایش نرخ بهره فدرال رزرو

پس از انتشار رشته ای از گزارش های قوی از اقتصاد امریکا سرمایه گذاران شانس زیادی برای افزایش نرخ بهره در نیمه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی در نظر گرفته است. بدین ترتیب از منظر فعالین بازارهای مالی، احتمال اینکه طی نشست ماه آینده اعضای فدرال رزرو به افزایش نرخ بهره رای مثبت بدهند بالا می باشد. صحبت های “جانت یلن” رئیس فدرال رزرو پس از نشست این هفته کنگره نیز موجب تقویت انتظارات شده است. ترسیم چشم انداز مثبت از اقتصاد امریکا در اواخر هفته موجب تقویت دلار شده است، به طوریکه شاخص دلار (DXY) که برابری دلار امریکا در برابر شش ارز معتبر خارجی را نشان می دهد، برای دومین هفته متوالی افزایش یافته و با ثبت رشد ۰.۲ درصدی به نزدیک ۱۰۱۱ واحد رسیده است.

خانم یلن با اظهار نظر مثبت در خصوص چشم انداز اقتصادی امریکا طی سال جاری میلادی موجب تقویت امیدواری ها به نشست آتی FOMC (کمیته بازار آزاد فدرال رزرو) در ارتباط با افزایش نرخ بهره گردیده است. به گفته وی، اعضای FOMC ارزیابی های خود را با توجه به داده های دردسترس اقتصادی و ریسک های موجود تنظیم می نمایند که در این بین، دستیابی به اشتغال کامل و پایداری قیمت ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. به عقیده خانم یلن، هرچند افزایش تدریجی در نرخ بهره در کنار حفظ اهداف تورمی و اشتغال رویکرد فعلی اعضای FOMC می باشد اما در عین حال، صبر طولانی برای افزایش نرخ بهره برای بازارها نیز مخاطره آمیز می باشد.

تاثیر صحبت های خانم یلن موجب تقویت ارزش سهام در بورس های امریکا خصوصا سهام بانک های این کشور شده است به طوریکه عمده شاخص ها رکوردهای جدیدی ثبت کرده اند. در زمان بسته شدن بازارها، شاخصS&P 500  با رشد ۳.۹۴ درصدی و شاخص Dow Jones با رشد ۴.۲۸۸ درصدی بیشینه های تاریخی خود را ثبت کرده اند.

سردرگمی بازار فلز زرد

اواخر هفته قیمت طلا پس از انتشار داده های قوی آمریکا با افت مواجه شد تا با اصلاح رشد روزهای قبل با نوسان محدود نسبت به هفته قبل در ۱۲۳۵ دلار و ۷ سنت به ازای هر اونس بسته شود. ثبت رکورد چهار ساله در ارتباط با داده های سالانه تورمی و گزارش امیدوار کننده خرده فروشی موجب ریسک پذیری سرمایه گذاران شده است.

هرچند برخی کارشناسان قیمت های بالاتری را برای طلا به علت افزایش ریسک های ژئوپولتیک و تمایلات پوپولیستی (خصوصا فرمان ضد مهاجرتی ترامپ) برآورد می نمایند اما بایستی تاثیر مستقیم سیاست های انقباضی بانک مرکزی امریکا را در کنار آن در نظر داشت. انتشار مداوم گزارش های مثبت از اقتصاد امریکا تصمیم گیرندگان فدرال رزرو را می تواند در خصوص افزایش نرخ بهره مصمم تر سازد.

افزایش سرعت رشد سطح عمومی قیمت ها در چین

بامداد سه شنبه گزارش جدید از سطح عمومی قیمت ها در چین منتشر شده که بهتر از انتظار کارشناسان بوده است. براساس آن، نرخ سالانه تورم چین برای نخستین ماه سال میلادی جاری ۲.۵ درصد بوده که بیشترین سطح از می ۲۰۱۴ به اینسو می باشد. افزایش وام های پرداختی از سوی بانک های این کشور در ژانویه از دلایل رشد سطح عمومی قیمت ها بوده است.

بانک های چینی در ژانویه ۲۹۵.۷ میلیارد دلار به اقتصاد این کشور وام پرداخت نموده اند که هرچند کمتر از برآورد کارشناسان بوده اما پس از رقم ژانویه ۲۰۱۶، بیشترین میزان تاکنون بوده است. عمده این وام ها به زیرساخت های چین تعلق گرفته که می تواند موجب تقویت تقاضا برای فلزات اساسی گردد. همچنین، افزایش وام و نقدینگی در اقتصاد یکی از عوامل رشد سطح عمومی قیمت ها می باشد. از اینرو، افزایش ۰.۱ درصدی نرخ بهره کوتاه مدت بانکی توسط بانک مرکزی چین طی ماه گذشته اقدامی در راستای هماهنگی با این موضوع بوده است.

نوسانات بازارهای کالایی

بازار فلزات اساسی در پی افزایش امیدواری ها به افزایش نرخ بهره در نشست ماه مارس فدرال رزرو و در نتیجه تقویت دلار شاهد کاهش قیمت ها بوده است. در این بین، بازار آلومینیوم تحت تاثیر برنامه کاهش بیش از ۳ میلیون تنی ظرفیت مازاد چین در راستای کاهش آلودگی هوا همچنان پر تقاضا بوده است. همزمان کاهش موجودی آلومینیوم در انبارهای LME نیز از توان اصلاح قیمت ها کاسته است. طی یک سال اخیر موجودی این فلز در انبارها نزدیک ۲۳۳ درصد کاهش داشته که عاملی برای تقویت قیمت آن بوده است.

قیمت سنگ آهن در ابتدای هفته تحت تاثیر اعلام بسته سرمایه گذاری نزدیک به ۲۲۰ میلیارد دلاری دولت چین در استان Xinjiang که فولادی ترین استان چین است، به بیش از ۹۰ دلار به ازای هر تن رسید که بالاترین سطح قیمتی ۲.۵ ساله است. اما در ادامه با اصلاح قیمتی همراه بوده و در نهایت هر تن سنگ آهن CFRچین یک ماهه با رشد ۳.۶ درصدی به ۸۷ دلار و ۵۵ سنت رسیده است.

در اروپا، اولین برآورد از تولید ناخالص داخلی در سه ماه چهارم ۲۰۱۶ روز سه شنبه منتشر شده است. براین اساس، اقتصاد حوزه یورو در زمستان گذشته ۰.۴ درصد نسبت به فصل گذشته رشد داشته که ۰.۱ درصد کمتر از برآورد کارشناسان و نرخ رشد اقتصادی فصل پاییز است.

سه شنبه نیز شاخص اطمینان به کسب و کار موسسه ZEW آلمان منتشر شده که از کاهش خوش بینی به آینده اقتصاد حکایت داشته است. رقم این شاخص با کاهش ۳۷ درصدی به ۱۰.۴۴ واحد رسیده که کمترین سطح چهار ماه اخیر است.  چین و منطقه یورو از بزرگ ترین مصرف کنندگان فلزات صنعتی جهان هستند و در مجموع نزدیک به ۶۰ درصد مس جهان را مصرف می کنند. افزایش تردیدها در مورد آینده اقتصادی این دو منطقه بر بازار فلزات اساسی حائز اهمیت است.
عمده بازارهای سهام در پی انتشار گزارش های دلگرم کننده از اقتصاد امریکا و در نتیجه شانس افزایش نرخ بهره رشد داشته اند. رشد ارزش سهام در امریکا به حدی بوده که بیشتر شاخص ها رکوردهای جدیدی ثبت نموده اند. در عین حال، آنسوی اقیانوس اطلس گزارش های مایوس کننده ای از حوزه یورو منتشر شده که بیش از پیش بر برتری دلار به یورو افزوده است. بازارهای کالایی طی هفته پر نوسان بوده اند به طوریکه عمده رشد اوایل هفته با انتشار گزارش های قوی از امریکا اصلاح شده اند.mofid

برچسب ها

نظرات شما