ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۹:۱۰
ناحیه منو


اکتشاف معادن ایران توسط روس ها

به گزارش حساب من ایمیدرو برای اکتشاف معادن ایران به طول ۷۰۰۰ کیلومتر از معادن در حال مذاکره با روس‌هاست و علی‌الحساب قرارداد اکتشاف هوایی و استخراجی ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع را منعقد و کار آغاز ...

به گزارش حساب من ایمیدرو برای اکتشاف معادن ایران به طول ۷۰۰۰ کیلومتر از معادن در حال مذاکره با روس‌هاست و علی‌الحساب قرارداد اکتشاف هوایی و استخراجی ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع را منعقد و کار آغاز شده است. صنایع و معادن ایران،‌ با توجه به اینکه درصد بالایی از سطح کشور تحت اکتشافات عمیق قرار نگرفته است، قرار است، تا از روسیه که منابع غنی زیرزمینی و تجهیزات قوی اکتشاف معادن دارد، کمک گرفته شود. در این میان می‌توان گفت با توجه به سرمایه‌های غنی معدنی موجود در ایران آن طور که شایسته است، استفاده نمی‌شود و انعقاد تفاهم نامه با روس ها شاید بتواند تاثیری در روند رو به رشد آن ایجاد کند.

به گفته محمدرضا بهرامن، نایب رئیس خانه معدن همکاری روسیه با ایران در زمینه اکتشاف معدن ایران می‌تواند تاثیرات مطلوبی داشته باشد چراکه روسیه دارای منابع غنی زیرزمینی است و می‌تواند سرمایه‌گذار خوبی در بخش معدن باشد. وی تلاش در بخش اکتشافات معدنی از تکنولوژی روز را یکی از اصول مهم در این بخش عنوان و اظهار کرد: روسیه دارای منابع زیر زمینی غنی است، به همین دلیل باید از فرصت پیش آمده استفاده شود، تا در زمینه‌های علمی و تکنولوژی بهره کافی را از این کشور ببریم.

علاوه بر این مهدی کرباسیان، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است که کشور در حوزه اکتشاف معادن مشکل دارد و یک عقب ماندگی تاریخی در این زمینه صورت گرفته است، چراکه درصد بالایی از کشور کار اکتشافی دقیق و عمیق نشده است و تنها در ایمیدرو ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع تعریف شده که ۱۰۰ هزار کیلومتر آن شروع است. وی با اشاره به تفاهمنامه ایران و روسیه گفت: ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع قرارداد اکتشاف هوایی و بحث استخراجی منعقد و کار از هفته قبل آغاز شده که حدود ۱۵ هزار کیلومتر از این محدوده در شمال استان کرمان است.

کرباسیان میزان بودجه امسال را در حوزه اکتشاف ۱۲۰ میلیارد تومان عنوان و اظهار کرد: اولویت با استان کرمان است و در صورتی که پهنه های استان کرمان ارائه شود، آمادگی ۱۰۰ درصد برای اکتشاف داریم. همچنین تاکنون ۷۸۶۷ معدن در کشور کشف شده که سالانه ۱.۸ میلیارد تن ذخیره معدنی از این معادن استخراج می‌شوند و ایران با داشتن ۷۰ نوع ماده معدنی، ۱۵ درصد از ذخایر معدنی دنیا را به خود اختصاص داده‌ است.

با توجه به غنی بودن کشور از نظر ذخایر معدنی، ۲۳ هزار صنایع معدنی اعم از صنایع بزرگی همچون سیمان، فولاد، مس و آلومینیوم در کشور شکل گرفته‌اند اما باید این مهم را در نظر گرفت که بودجه‌ای درنظر گرفته شده برای بخش معدن و اکتشاف بسیار کمتر از میزان جهانی است. چرا که در جهان بیش از ۲۵ میلیارد دلار برای اکتشاف معادن هزینه می‌شود، ولی بودجه اکتشافات ایران در شرایط مطلوب تنها ۱۰۰ میلیارد تومان است. بر اساس آمار تا پایان سال ۱۳۹۱ معادل ۷۸۶۷ معدن در کشور وجود داشت که از معادن موجود در کشور ۵۴۲۲ معدن فعال هستند و ۲۰۸۶ معدن نیز فعال نیستند. همچنین ۳۵۹ معدن در حال تجهیز قرار دارند.

عدم سرمایه‌گذاری در زمینه اکتشاف چه از طرف دولت و چه از طرف بخش خصوصی علت اصلی «در حاشیه بودن بخش معدن» را نمایان می‌کند و این امر موجب شده ایران با وجود ۷۸۶۷ معدن و تنوع بیش از ۷۰ نوع ماده معدنی، هیچگاه همگام با دیگر کشورهای برتر معدن‌خیز نباشد و نتواند جایگاه واقعی بخش معدن را در اقتصاد احیا کند، اما می‌توان با انعقاد تفاهم باروس ها که از نظر تجهیزات در زمینه اکتشاف بسیار قوی هستند، به ارتقای این بخش امیدوار شد.

برچسب ها

نظرات شما

  گلمحمدی می گوید :

  در این زمینه روسها خیلی تخصص وتبحر دارند وبایستی از انها استفاده کرد

  reihane mazaheri می گوید :

  افزین به روس ها!

  gholamreza rezaei می گوید :

  jaleb bood

  shamim می گوید :

  magar inke kharejiha e dademoon beresan