ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۸:۳۴
ناحیه منو


ایرانسل وارد بورس می شود

به گزارش حساب در بهمن ماه سال گذشته بالاخره اعلام شد که همراه اول توانسته است به بورس راه پیدا کند و این درحالی بود که خبری از ورود ایرانسل به بورس با داشتن شرایط ...

به گزارش حساب در بهمن ماه سال گذشته بالاخره اعلام شد که همراه اول توانسته است به بورس راه پیدا کند و این درحالی بود که خبری از ورود ایرانسل به بورس با داشتن شرایط ورود به بورس نبود.در ابتدا گفته می‌شد که همراه اول تصمیم دارد از فرابورس به بورس وارد شود و در کنار آن ایرانسل نیز ۲۱ درصد از سهامش را در بورس ارائه خواهد داد؛ در این میان رایتل نیز از قافله بورسی شدن جا نماند و در همان زمان ۲۹ درصد از سهامش را در فرابورس به فروش رساند.

 همراه اول بر اساس پروانه متعهد بود که به میزان ۲۱ درصد کل سهام دارنده پروانه را طی سه سال از تاریخ لازم‌الاجرا شدن پروانه فعالیت از طریق بورس عرضه عمومی کند و این درحالی بود که از لازم‌الاجرا شدن این بند اکنون نزدیک به پنج سال می‌گذشت.تیرماه امسال این شرکت از سوی معاونت نظارت و بازرسی امور اقتصادی سازمان بازرسی کل کشور اخطاری را برای ورود سریع‌تر به بورس گرفت.
در همین راستا اگرچه سازمان تنظیم مقررات رادیویی کشور اقدامی در جهت تعیین تکلیف موضوع در انطباق با قوانین و مقررات مربوطه یا حداقل جریمه آن شرکت بابت نقض تعهدات به عمل نیاورده بود، سازمان بازرسی کل کشور از رگولاتوری درخواست کرد که اقدامات مناسبی را در راستای تعیین جریمه ایرانسل جهت دیرکرد در ورود به بورس انجام دهد.
بحث لزوم پایبندی ایرانسل به مفاد پروانه‌اش که به اعتقاد برخی اعضای رگولاتوری دارای ابهاماتی بود تا آن جا پیش رفت که کمیسیون اصل ۹۰ نیز به این امر ورود پیدا کرده و به بررسی چرایی عدم ارائه سهام ایرانسل در بورس پرداخت.
پیگیری‌های سازمان بازرسی کل کشور در نهایت به این موضوع منجر شد که در مردادماه امسال کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات فرصتی شش ماهه را برای ورود به بورس به اپراتور ایرانسل داد و بر اساس اعلام این کمیسیون مقرر شد زمانی‌که ایرانسل پیشنهادات خود را برای نحوه اجرا و زمانبندی عرضه سهام ارائه داد،کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در این باره تصمیم بگیرد که سهام ایرانسل چه زمانی و به چه نحوه ای وارد بورس خواهد شد.
 کارشناسان در وضعیت کنونی در انتظار تحلیل اپراتورها پس از ورود به بورس و مذاکرات هسته ای به سر می برند و امید است تمامی این تحولات به سود کاربران منجر شود.

برچسب ها

نظرات شما

    گرزین می گوید :

    خیلی وقته منتظرش بودیم

    ناصر n می گوید :

    در این میان سر دارندگان همراه اول کلاه رفت که تلفن را با قیمت بسیار گزاف وبا نوبت خریداری نمودند