ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۰۷:۳۱
ناحیه منو


ایران میتواند از تحریم روسیه سود ببرد !

با توجه به رشد صادرات ایران و تحولات منطقه ،رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت : ایران میتواند از تحریم روسیه سود ببرد ! سید حمید حسینی اظهار داشت: امیدواریم صادرات به پایه ...

با توجه به رشد صادرات ایران و تحولات منطقه ،رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت : ایران میتواند از تحریم روسیه سود ببرد ! سید حمید حسینی اظهار داشت: امیدواریم صادرات به پایه نفت هرچه زودتر کاهش باید و به جای آن شاهد افزایش صادرات اقلام صنعتی، کشاورزی، پتروشیمی و غیره باشیم. وی تاکید کرد: باید بپذیریم دولت یازدهم خود یک فرصت برای گسترش تجارت داخلی و خارجی محسوب و نگاه خارجی نسبت به اقتصاد ایران اکنون از نگاه های داخلی مثبت تر است و سرمایه گذاران خارجی به تحولات سیاسی و اقتصادی داخل ایران دل بسته اند به طوری که امسال تعداد هیات های تجاری خارجی که به ایران سفر کردند برابر با تعداد سفر هیات ها در سه سال گذشته بوده است.

حسینی اظهار داشت: خوشبختانه بسیاری از کشورها تمایل فراوان یافته اند تا در بازارهای ما حضور پیدا کنند و میزان تمایلات بین المللی برای حضور در بازار ایران به شدت افزایش یافته است.
وی ادامه داد: در چند ماه گذشته هیات های تجاری ایتالیا و ترکیه بارها خواستار برگزاری نمایشگاه های تخصصی در داخل ایران شده اند و این مساله نشان دهنده میزان علاقه و ظرفیت بالای بازار ایران است و به حتم حضور هیات ها و شرکت های خارجی به ما کمک می کند تا در اقتصاد و تجرت جهانی موفق تر عمل کنیم.
عضو اتاق بازرگانی بیان کرد: دولت نیز در مقابل باید شرایط را برای حضور سرمایه گذاران و فعالان تجاری خارجی فراهم سازد که خوشبختانه اقدامات مناسبی در زمینه اجازه اقامت و ویزا، شرایط اسکان تجار خارجی و خانواده شان و مشکلات مالیاتی کارمندان شرکت های خارجی و … تا حدودی رفع و باعث تشویق و ترغیب خارجیان شده است.
وی درباره تاثیر مذاکرات هسته ای بر میزان تمایل تجار خارجی برای سرمایه گذاری در ایران اظهار داشت: غرب باید بداند ایران اصلا به دنبال ساخت سلاح اتمی نیست و فعالیت اتمی کشور ما در جهت اهداف صلح طلبانه پیش می رود بنابراین با توافقنامه های بین المللی می توان زمینه انجام تجارت دوسویه جهانی را فراهم کرد.
عضو اتاق بازارگانی به خبرنگار تراز گفت: ایران برای راهیابی به بازارهای جهانی باید به توانمندسازی در تولید محصولات متنوع اهمیت فروانی دهد .
وی تصریح کرد: کشور ما دارای یکی از اقتصادهای بزرگ اما تنها در جهان است و اگر جزو wto  باشیم و به بازارهای جهانی دست یابیم حتم بدانید می توانیم درآمدهای بیشتر ارزی نیز کسب کنیم.
وی تاکید کرد: دولت باید بداند تحریم های گذشته و فعلی تاثیر چندانی بر ما ندارد و نمی تواند از آنها به عنوان اهرم فشار استفاده کند بنابراین باید به روند مذاکرات بیشتر احترام بگذارد.
حسینی در مورد راه های تقویت صادرات در کشور توضیح داد: اکنون ایران دارای موقعیت خاصی در منطقه است زیرا عراق دچار مشکلات داخلی و خارجی فراوانی شده و مرزهای خود را بر روی ترکیه، اردن، عربستان و … بسته است بنابراین بازار این کشور بیشتر از همیشه در دسترس ایران قرار گرفته است.
وی ادامه داد: سهم ترکیه از تجارت خارجی ۱۵۴ میلیارد دلار است که ۶درصد آن یعنی ۹میلیارد دلار از بازار عراق بدست می آید در حالی که سهم ما از این بازار حدود ۶میلیارد دلار است بنابراین این بهترین فرصت برای بدست گرفت بازار عراق است .
وی گفت: یکی دیگر از بازارهایی که می توانیم در آن حضور پررنگ تری داشته باشیم، افغانستان است زیرا اکنون با پاکستان مشکل پیدا کرده و می توانیم از این فرصت به نفع خود بهره برده و در بازار این کشور نیز حضور پررنگ تری داشته باشیم.
حسینی اظهار داشت: در اثر مشکلاتی که بین روسیه و غرب پیش آمده ، این کشور ورود کالاهایی مانند مواد غذایی، سبزیجات و … را از غرب ممنوع کرده و با برنامه ریزی های دقیق می توان این بازار را در اختیار گرفت هرچند ابتدا باید مشکلات بانکی میان دو کشور را حل کرد و بانک مرکزی نیز باید قراردادهای تازه ای را با این کشور منعقد و احیا کند.
وی افزود: ترکیه از حضور در بازار روسیه ۵۰میلیارد تومان سهم می برد در حالی که سهم ما حداکثر ۳.۵میلیارد دلار است با توجه به شرایط پیش آمده می توانیم سطح روابط خود را با این کشور نیز افزایش دهیم.رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی ایران در پایان خاطر نشان کرد: اگر دولت زیرساخت های مناسب را فراهم و از بخش خصوصی حمایت کند می توانیم تا پایان سال میزان صادرات را به بیش از ۶۰ میلیارد دلار برسانیم.

لازم به ذکر است ۱۱۹ هزار و ۹۳۹ تن کالا به ارزش ۶۷۹ میلیون و ۹۰۰ هزار و ۱۱۵ دلار طی پنج ماهه نخست امسال از طریق اداره کل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس وارد کشور شده است، و این حجم واردات در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۱۶ درصد رشد را روایت می کند. تراز نیوز

برچسب ها

نظرات شما